Wszystko co powinnaś wiedzieć o balsamach dla ust

Pomadki ochronne do ust niosą ze sobą wiele kontrowersji – ponoć wysuszają usta, ponoć uzależniają. Specjalnie dla Was więc vademecum wiedzy o balsamach do ust…
/ 21.02.2013 06:11

Pomadki ochronne do ust niosą ze sobą wiele kontrowersji – ponoć wysuszają usta, ponoć uzależniają. Specjalnie dla Was więc vademecum wiedzy o balsamach do ust…

Wszystko co powinnaś wiedzieć o balsamach dla ust

depositphotos.com

Usta potrzebują nawilżenia
Skóra na naszych wargach jest nie tylko bardzo cienka, ale także pozbawiona gruczołów łojowych, które w naturalny sposób chronią resztę naskórka. W efekcie, jej podatność na wpływ otoczenia jest bardzo duża i bez odpowiedniej pielęgnacji łatwo możemy dorobić się popękanych, spierzchniętych, starych ust… Tutaj z pomocą przychodzą właśnie balsamy, które za pomocą naturalnych wosków i tłuszczy, pokrywają wargi ochronną warstwą zatrzymującą wodę i zabezpieczającą przed wysychaniem. Używanie kosmetyków do ust jest więc naprawdę konieczne.

Balsam aplikujemy codziennie
A nie tylko przed wyprawą na narty czy plażę. Regularne stosowanie warstwy zabezpieczającej to warunek aby nie zniszczyć trwale tkanki i nie dać upływowi czasu zaznaczyć się na naszych wargach poprzez utratę jędrności i objętości. Idealnie jest nakładać balsam zawsze z rana oraz raz-dwa razy przed wyjściem z domu.

Balsam może uzależniać
Media pełne są doniesień o produktach do ust powodujących uzależnienie. Nie chodzi tu bynajmniej o narkotyki w składzie balsamów ale o zaklęte koło związane z wysuszaniem ust i potrzebą ich ciągłego smarowania. Owszem, jest na rynku sporo produktów, które zawierają w swoim składzie np. mentol, kamforę czy fenole, które mogą wysuszać naskórek i skłaniać nas do nadużywania pomadki. Na liście winnych są też wszystkie alkohole oraz kwas salicylowy. Wniosek: trzeba czytać listę składników!

Balsam może uczulać
Wszelkie zapachowe i smakowe substancje, jak również koloranty mogą powodować reakcje alergiczne. Nawet aloes i witamina E często podrażniają delikatną skórę warg. Jeśli twoje usta są zaczerwienione, swędzą, pieką a skóra w wokoło jest spuchnięta i różowa, to należy przestać używać kosmetyku. Najbezpieczniej jest kupować produkty bez smaku, zapachu i koloru.

Balsam musi posiadać filtr przeciwsłoneczny
Promieniowanie UVA i UVB to najczęstszy z czynników nie tylko wysuszających ale teraz powodujących zmarszczki i utratę jędrności ust. Niezależnie od pory roku powinniśmy więc chronić wargi balsamem z filtrem; w sezonie letnim powinien być to faktor wyższy niż SPF 15!

Wazelina, wosk pszczeli, parafina…
Naturalne tłuszcze spełniają najlepszą rolę w ochronie naskórka ust nie powodując uzależnienia ani reakcji alergicznych. Ceramidy są skuteczne w zatrzymywaniu wody, zaś lanolina i masło kakaowe świetnie zmiękczają naskórek i chronią go przed wpływem otoczenia. Mocznik i gliceryna to również wielcy sprzymierzeńcy wiążący cząsteczki wody w tkance.

Przykłady:

Wszystko co powinnaś wiedzieć o balsamach dla ust

AA My Lipcare Pomadka ochronna do skóry wrażliwej i skłonnej do alergii, SPF 25
Floslek, Pomadka ochronna do ust na zimę z flitrem UV
Blistex, Intensive Lip Relief, Balsam do ust popękanych i spierzchniętych, SPF 10

Redakcja poleca

REKLAMA