Trądzik na plecach może dopaść nas w każdym momencie życia. Najczęściej wywołują go nadaktywne gruczoły łojowe, bakterie oraz nadmiar martwych komórek. Dużą rolę odgrywają również hormony, dieta, odzież, a także codzienna pielęgnacja.
Trądzik na plecach bardzo często pojawia się u osób aktywnych fizycznie — zwiększone pocenie, sztuczne ubrania oraz kontakt ze sprzętem (często nieprawidłowo zdezynfekowanym) powodują, że na skórze szybko pojawiają się niedoskonałości.
Czytaj dalej, ale dowiedzieć się, jak wyleczyć trądzik na plecach i co robić, żeby problem nie wracał.
Spis treści:
Jak wyleczyć trądzik na plecach?
Dbaj o odpowiednią pielęgnację
Dbaj o swoje plecy tak samo, jak o swoją cerę. Dokładnie je oczyszczaj i nie zapominaj o regularnych peelingach (świetnie sprawdzą się enzymatyczne — są delikatniejsze), które złuszczą martwy naskórek, uspokoją stan zapalny skóry oraz zapobiegną powstawaniu wyprysków w przyszłości. Zainwestuj też w antybakteryjne kosmetyki do pielęgnacji — żele i toniki z kwasem salicylowym lub glikolowym — które utrzymają trądzik na plecach na dystans.
Stosuj maść na trądzik
Pojedyncze wypryski na plecach? Smaruj je maścią wysuszającą np. cynkową, która łagodzi stany zapalne skóry i przyspiesza ich gojenie. Dobre rezultaty przynosi też stosowanie Benzacne i kremu Acne-Derm. Nie wyciskaj ich i nie drap. Takie działania to prosta droga do powstania blizn i przebarwień.
Skorzystaj z pomocy dermatologa
Jeśli zaskórniki i ropne krostki na plecach nie znikają, nie zwlekaj z wizytą u dermatologa. Zbada problem, poleci zabiegi złuszczające i rewitalizujące skórę, a jeśli będzie to konieczne — przepisze leki na receptę, dzięki którym będziesz miała problem pod kontrolą.
Co jeść, a czego unikać w diecie na trądzik? 14 głównych zasad diety przeciwtrądzikowej
Trądzik na plecach — jak zapobiegać?
Oto kilka wskazówek, jak zapobiec powstawaniu trądziku na plecach:
- dokładnie oczyszczaj skórę;
- regularnie rób peelingi;
- co tydzień zmieniaj pościel;
- noś czyste ubrania;
- zadbaj o dietę — jedz dużo owoców i warzyw;
- unikaj produktów przetworzonych, pełnych cukru;
- pij dużo wody;
- po każdym treningu weź prysznic, jeśli nie możesz — przetrzyj skórę chusteczką antybakteryjną.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 19.09.2018
Czytaj także:
Trądzik a hormony (trądzik hormonalny) – jakie badania zrobić?
Trądzik dorosłych - przyczyny i skuteczne leczenie