Trądzik na plecach: dlaczego się pojawia i jak go wyleczyć? 7 najlepszych kosmetyków do pielęgnacji

Trądzik na plecach to dość kłopotliwy problem, który może spowodować, że zaczniesz unikać pewnych aktywności oraz przestaniesz nosić ubrania z dekoltem z tyłu. Na szczęście nie musi tak być. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym szybko pożegnasz się z niedoskonałościami. Przeczytaj, dlaczego pojawia się trądzik na plecach, jak go wyleczyć domowymi sposobami oraz które kosmetyki szybko poprawią wygląd skóry.
Aleksandra Jaworska / 09.01.2023 15:44

Trądzik na plecach może dopaść nas w każdym momencie życia. Najczęściej wywołują go nadaktywne gruczoły łojowe, bakterie oraz nadmiar martwych komórek. Dużą rolę odgrywają również hormony, dieta, odzież, a także codzienna pielęgnacja.

Trądzik na plecach bardzo często pojawia się u osób aktywnych fizycznie — zwiększone pocenie, sztuczne ubrania oraz kontakt ze sprzętem (często nieprawidłowo zdezynfekowanym) powodują, że na skórze  szybko pojawiają się niedoskonałości.

Czytaj dalej, ale dowiedzieć się, jak wyleczyć trądzik na plecach i co robić, żeby problem nie wracał. 

Spis treści:

  1. Trądzik na plecach — jak leczyć?
  2. Trądzik na plecach — jak zapobiegać?

Jak wyleczyć trądzik na plecach?

Dbaj o odpowiednią pielęgnację

Dbaj o swoje plecy tak samo, jak o swoją cerę. Dokładnie je oczyszczaj i nie zapominaj o regularnych peelingach (świetnie sprawdzą się enzymatyczne — są delikatniejsze), które złuszczą martwy naskórek, uspokoją stan zapalny skóry oraz zapobiegną powstawaniu wyprysków w przyszłości. Zainwestuj też w antybakteryjne kosmetyki do pielęgnacji — żele i toniki z kwasem salicylowym lub glikolowym — które utrzymają trądzik na plecach na dystans. 

Stosuj maść na trądzik

Pojedyncze wypryski na plecach? Smaruj je maścią wysuszającą np. cynkową, która łagodzi stany zapalne skóry i przyspiesza ich gojenie. Dobre rezultaty przynosi też stosowanie Benzacne i kremu Acne-Derm. Nie wyciskaj ich i nie drap. Takie działania to prosta droga do powstania blizn i przebarwień.

Skorzystaj z pomocy dermatologa

Jeśli zaskórniki i ropne krostki na plecach nie znikają, nie zwlekaj z wizytą u dermatologa. Zbada problem, poleci zabiegi złuszczające i rewitalizujące skórę, a jeśli będzie to konieczne — przepisze leki na receptę, dzięki którym będziesz miała problem pod kontrolą.

Co jeść, a czego unikać w diecie na trądzik? 14 głównych zasad diety przeciwtrądzikowej

Trądzik na plecach — jak zapobiegać?

Oto kilka wskazówek, jak zapobiec powstawaniu trądziku na plecach: 

  • dokładnie oczyszczaj skórę;
  • regularnie rób peelingi;
  • co tydzień zmieniaj pościel;
  • noś czyste ubrania;
  • zadbaj o dietę — jedz dużo owoców i warzyw;
  • unikaj produktów przetworzonych, pełnych cukru;
  • pij dużo wody;
  • po każdym treningu weź prysznic, jeśli nie możesz — przetrzyj skórę chusteczką antybakteryjną.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 19.09.2018

Czytaj także:
Trądzik a hormony (trądzik hormonalny) – jakie badania zrobić?
Trądzik dorosłych - przyczyny i skuteczne leczenie