Nie ma jednej przyczyny nadwrażliwości skóry. Stres, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, zanieczyszczone powietrze w miastach czy naruszenie bariery lipidowej skóry przez detergenty i kosmetyki. Wszystko to może podrażnić twoją skórę. Przeczytaj jak poznać co nam dolega.
1. Podrażnienie
Skóra wrażliwa natychmiast reaguje na czynnik, którego nie lubi, jednak w odróżnieniu od alergicznej szybko się też uspokaja.
W tym wypadku należy unikać substancji uczulających. Ryzyko podrażnienia minimalizują produkty apteczne, wolne od konserwantów, substancji zapachowych, barwników. Najbezpieczniejsze są kosmetyki, które mają nie więcej niż 10 składników.
2. Atopowe zapalenie skóry
Może na nie cierpieć wielu alergików. To bardzo przewlekła, zapalna choroba naskórka oraz skóry właściwej. Skóra chorego ma nieszczelną barierę lipidową, co oznacza, że nie jest chroniona przed parowaniem wody i wnikaniem alergenów. Zmiany typowe dla AZS pojawiają się w konkretnych miejscach. U niemowląt: na policzkach, czole, brodzie; u starszych dzieci: we wgłębieniach wewnętrznych łokci, za kolanami, na stopach, dłoniach, torsie, szyi; u dorosłych: na twarzy, szyi, dłoniach. AZS to schorzenie, które leczy się lekami sterydowymi i zmniejszającymi aktywność układu odpornościowego. Do pielęgnacji skóry stosuje się emolienty (preparaty natłuszczające) w formie lotionu, kremu lub maści.
3. Alergia
Skóra alergika reaguje swędzeniem, zaczerwienieniem, obrzękiem. Najczęściej symptomy pojawiają się po kilku godzinach, a czasami nawet kilku dniach, dlatego niełatwo znaleźć drażniący alergen, a leczenie jest skomplikowane i długotrwałe. Niezbędne są testy skórne u dermatologa, gdyż zmiany na ciele bywają sprowokowane nie tylko przez kosmetyki, ale także jedzenie, sierść zwierząt, pyłki roślin, roztocza.
O tym powinnaś pamiętać przy wrażliwej skórze!
- Temperatura wody do mycia nie powinna nigdy przekraczać 34 st. C (ciepło zwiększa suchość skóry i reaktywuje stan zapalny).
- Zamiast kąpieli lepszy będzie krótki prysznic (wapń wysusza skórę, a chlor ją podrażnia).
- Najlepiej myć się środkami bez mydła, nie stosować gąbek i rękawic, które podrażniają skórę.
- Skórę osuszać bez tarcia, delikatnie przykładając ręcznik do skóry.