Fot. Fotolia
Pięć milionów lat temu wielkie syryjsko-afrykańskie przesunięcie płyt tektonicznych utworzyło na terytorium obecnej Jordanii i Izraela duże jezioro o powierzchni 930 km2 (długość – 75 km, szerokość – 17 km) i głębokości 400 m. Całkowita objętość wody wynosi 140 km3. W takiej formie, jak widzimy je dziś, Morze Martwe istnieje już ponad 5000 lat, w tym czasie na dnie powstała warstwa osadu o grubości 100 m.
Cechą charakterystyczną Morza Martwego jest linia brzegu, która znajduje się 295 m poniżej poziomu morza oraz wysokie zasolenie wody, wynoszące 26-27 g/l.
Morze Martwe nazywane jest także Solonym. Nazwa powstała za sprawą wysokiej koncentracji soli i minerałów w wodzie (ponad 30%). Życia organicznego w morzu praktycznie nie ma, gdyż w takich warunkach mogą istnieć tylko niektóre bakterie. Fenomenalna gęstość wody utrudnia pływanie, natomiast pomaga utrzymywać się na wodzie osobom nieumiejącym pływać.
Niektóre substancje mineralne do morza zostały przyniesione przez strumienie z głębin ziemi, wody tych źródeł utrzymują wysoką temperaturę, nawet po wypłynięciu na powierzchnię i połączeniu się z wodami Morza Martwego. Do morza wpadają również gorące źródła Mazor i Zoar.
Zobacz także: Jak przygotować kąpiel solankową?
Właściwości lecznicze Morza Martwego opisywano już w Biblii. Minerałów pochodzących z tego akwenu używała do pielęgnacji ciała Kleopatra oraz caryca Sawska. W tym regionie archeolodzy odnaleźli fabrykę, która produkowała kosmetyki. Obecnie kosmetyki i środki do pielęgnacji skóry zawierające sól, minerały, bądź błota Morza Martwego, są eksportowane na cały świat.
Współcześni badacze odkrywają to, o czym nasi przodkowie wiedzieli od dawna: obszar Morza Martwego z jego leczniczym powietrzem, czarnym, mineralnym błotem, wodą bogatą w substancje mineralne i gorącymi źródłami jest naturalnym uzdrowiskiem. Kryształy mineralne Morza Martwego posiadają unikalny skład.
Skład 1 kilograma soli z Morza Martwego
- Bromki: 1,95 g
- Żelazo: 0,055 g
- Potas: 118,48 g
- Wapń: 1,23 g
- Magnez: 79,93 g
- Mangan: 0,004 g
- Sód: 59,73 g
- Sól amonowa: 0,034 g
- Siarczany: 0,59 g
- Siarczyny: 0,01 g
- Fluorki: 0,093 g
- Chlorki: 412,7 g
Naturalna sól morska jest ekologicznie czystą mieszanką minerałów i mikroelementów. Kąpiele w soli morskiej polepszają krwiobieg i metabolizm, pomagają zwalczać stres i rozluźniają mięśnie. Badania wykazały, że sól z Morza Martwego pomaga w leczeniu łuszczycy i pozytywnie wpływa na wygląd i elastyczność skóry.
Fragment pochodzi z książki "Sól. Lecznicze właściwości", Wydawnictwo Vital. Publikacja za zgodą wydawcy.
Zobacz także: Przygotowanie ziołowej kąpieli krok po kroku