Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Wypadanie włosów to naturalny proces, ale nie powinnaś gubić więcej niż 100 włosów dziennie.
Wypadanie włosów fot. FREE

Wypadanie włosów jest naturalnym procesem ich wymiany, ale od ciebie zależy ich kondycja. Jeśli cały organizm jest zadbany, to włosy też.

Jednego dnia nie powinnaś gubić więcej niż ok. 100 włosów. Jak to sprawdzić? Niestety, wykonać robotę Kopciuszka, raz zebrać kłębek włosów z sitka w wannie czy pod prysznicem po myciu głowy i dodać do włosów, które tego dnia zostały na szczotce.

Włosy na wagę złota! 5 najczęstszych przyczyn wypadania włosów

Wszystko na temat wypadania włosów:

Przyczynami wypadania włosów są najczęściej:

 • błędy w odżywianiu,
 • zbyt mała ilość dostarczanych witamin dla organizmu,
 • stres
 • narażenie włosów na działania mechaniczne - zbyt energiczne czesanie włosów,
 • poddawanie włosów drastycznym zabiegom chemicznym.

W większości przypadków w przeciągu roku dochodzi do samoistnego odrostu włosów. Odrastające włosy mogą być cieńsze od poprzednich, a w niektórych przypadkach mogą również być częściowo pozbawione barwnika.

Włosy są nie tylko naszą ozdobą, ale również świadectwem zdrowia. Często się zdarza, że na długo przed wystąpieniem objawów schorzenia zły wygląd naszych włosów sugeruje, że może dziać się coś niepokojącego w naszym organizmie. Jest to wynikiem gromadzenia w swojej strukturze wielu substancji nieorganicznych i organicznych, także tych szkodliwych dla naszego organizmu, których poziom wpływa na wygląd i kondycję naszych włosów.     

Ile włosów wypada dziennie u zdrowej osoby?

Na głowie zdrowego człowieka jest około 140 tysięcy włosów. Ich stan i wygląd zależą od wielu czynników.

Dziennie tracimy od 50 do 100 włosów. Przy utracie powyżej 100 włosów można mówić o nadmiernym wypadaniu włosów. Objawami wskazującymi na początek wypadania naszych włosów może być wzmożone tworzenie się łupieżu oraz tłusta i swędząca skóra głowy. Czasami włosy nie wypadają jednocześnie na całej głowie lecz tworzą małe, okrągłe miejsca pozbawione włosów. W przypadku zatrucia lub reakcji alergicznej włosy wypadają nagle i zazwyczaj w dużych ilościach.

Jak rosną włosy?

Włosy, w odróżnieniu na przykład od paznokci, nie rosną w sposób ciągły, tylko w określonych etapach.

Wyróżniamy 3 etapy wzrostu włosa:

 1. W fazie anagenu, która trwa od 3 do 6 lat, włosy stale rosną.
 2. W katagenie trwającym około 1-2 tygodnie zatrzymują swój wzrost.
 3. Następnie w fazie telogenu wypadają.

Z tego powodu, fizjologicznie, codziennie wypada każdemu z nas nawet do 100 włosów, by zrobić miejsce w mieszkach włosowych dla nowych włosów. U osób, które myją głowę codziennie, proces ten przebiega regularnie, natomiast osoby myjące głowę na przykład raz w tygodniu, zauważą wyraźnie większe wypadanie podczas mycia i czesania. Nie jest to niepokojący objaw.

Zaniepokoić powinno, gdy na szczotce, pod prysznicem czy na poduszce codziennie zostaje bardzo dużo włosów. Jeśli więcej ich wypada niż odrasta, może dojść do przerzedzenia lub nawet wyłysienia. Aby zaradzić wypadaniu włosów, dermatolodzy najpierw muszą znaleźć przyczynę tego problemu.

Przyczyny wypadania włosów!

Wypadanie włosów również nasilają niektóre zaburzenia hormonalne dotyczące kory nadnerczy, tarczycy, przysadki gruczołów płciowych. Łysienie może być również spowodowane niedożywieniem, a zwłaszcza niedoborem białkowym, aminokwasów oraz brakiem żelaza i cynku. Aby zapobiec wypadaniu włosów należy jak najszybciej zdiagnozować przyczynę ich utraty. Przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo indywidualne i mogą zależeć od przeróżnych czynników.

Czynniki, które mogą powodować wypadanie włosów:

 • okresowe wypadanie włosów spowodowane czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi np. poród, stres, zmęczenie, gwałtowna utrata wagi oraz operacje w znieczuleniu ogólnym,
 • wypadanie uwarunkowane genetycznie, gdzie czynnikiem inicjującym proces łysienia są zaburzenie hormonalne z tworzący się bardzo często łojotokiem,
 • przyczyny mechaniczne – zbyt mocno spinane i upinane włosów (koński ogon, kok),
 • przyczyny toksyczne – zazwyczaj dochodzi w wyniku zatrucia talem, rtęcią. Łysienie pojawia się po około 2 tygodniach. Utrata włosów jest niemal całkowita, a odrost następuje po 6-8 tygodniach,       
 • po przebyciu chorób zakaźnych – nadmierne wypadanie włosów wywołane jest przede wszystkim długo utrzymującą się wysoką gorączką, a także niedoborami pokarmowymi,
 • choroby ogólnoustrojowe – toczeń rumieniowaty, nadczynność i niedoczynność tarczycy,
 • choroby skóry i skóry głowy,
 • przyjmowanie silnie działających leków przeciwnowotworowych (chemioterapia).

Jakie choroby powodują wypadanie włosów?

Włosy są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników. Osłabiają je i uszkadzają zabiegi kosmetyczne, np. farbowanie, trwała ondulacja, suszenie, ściąganie gumką. Szkodliwy wpływ ma również przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, wiatr, mróz, promienie UV, zanieczyszczenia powietrza, a także dym papierosowy. Niewłaściwa pielęgnacja, czyli np. częste farbowanie włosów, zwłaszcza farbami złej jakości, nadużywanie suszarek, lokówek i prostownic, zły dobór kosmetyków powodują zniszczenie włosów, ich łamliwość, przesuszenie, rozdwajanie końcówek, ale rzadko wypadanie. Jednak pojawienie się łupieżu czy łojotokowego zapalenia skóry i zaniedbanie leczenia może przyczynić się do wypadania włosów

U kobiet przyczyną wypadania włosów mogą być niektóre choroby, m.in. choroby zakaźne i nowotworowe, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, depresja, niedobory pokarmowe, anemia czy choroby wątroby. Stan włosów może pogarszać się powoli u osób chorujących na choroby przewlekłe, na przykład niedoczynność lub nadczynność na tarczycy. Wypadanie mogą powodować także niektóre leki przyjmowane przewlekle, np. leki nowotworowe, przeciwłuszczycowe, zmniejszające krzepliwość krwi, środki przeciw wymiotom i leki hormonalne, restrykcyjna dieta, stres, a także poród.

U panów winne są zwykle męskie hormony, które wywierają niekorzystny wpływ na mieszki włosowe w rejonie głowy owłosionej (poziom hormonów jest wówczas prawidłowy, lecz niekorzystnie oddziałują one na mieszek włosowy).

Nierozsądne odchudzanie może powodować wypadanie włosów!

Brak składników odżywczych jest jedną z przyczyn, która odpowiada za wypadanie włosów. Do ich utraty najczęściej dochodzi podczas nierozsądnego odchudzania. Drastyczne diety powodują niedobór witamin i minerałów oraz innych składników odżywczych. Włosy bardzo szybko na ten niedobór reagują i tym samym słabną. Nie pomogą wówczas szampony i odżywki, bo o gęstości włosów decyduje kondycja mieszka włosowego. Tylko wówczas kiedy jest dobrze odżywiony, włosy żyją długo są grube i sprężyste.     

Rodzaje łysienia:

1. Łysienie androgenowe

Łysienie typu męskiego – dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. Jednak w większości przypadków jest to męski problem. Główną przyczyną łysienia androgenowego są androgeny (hormony męskie). U mężczyzn powstaje w jądrach, natomiast u kobiet produkowane są przez nadnercza i jajniki.

U kobiet dojrzałych, częściej niż u pań w młodszym wieku, obserwuje się łysienie androgenowe. Jest to schorzenie, które identycznie, jak u mężczyzn, występuje pod wpływem działania androgenów i predyspozycji genetycznej. Po menopauzie, kiedy spada poziom estrogenów i zaczynają dominować androgeny, zjawisko staje się częstsze.

W przypadkach pojawienia się nasilonego androgenowego łysienia u młodej kobiety niezbędne jest oznaczenie poziomu hormonów: testosteronu i dihydroepiadrosteronu. Leczenie polega na zastosowaniu na skórę głowy owłosionej 2% roztworu minoksydylu. Uzupełnieniem tej terapii może być w niektórych przypadkach mezoterapia. U kobiet włosy wypadają przede wszystkim z okolicy szczytu głowy, niezwykle rzadko pojawiają się tzw. zakola.

2. Łysienie plackowate

Łysienie plackowate – występuje zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Występującym objawem jest nagła, ogniskowa utrata włosów. Charakterystyczne jest nagłe wypadnięcie włosów na skórze głowy w postaci jednego lub kilku owalnych ognisk, w obrębie których nie stwierdza się bliznowacenia.

Przyczynami łysienia plackowatego mogą być:

 • zaburzenia układu nerwowego (stres, nerwice, wstrząsy psychiczne),
 • zaburzenia hormonalne (choroby nadnerczy i tarczycy),
 • choroby o podłożu autoimmunologicznym (bielactwo, toczeń rumieniowaty).

Jak znaleźć przyczynę wypadania włosów?

1. Badanie wyrwanych włosów pod mikroskopem

Dzięki nowoczesnej aparaturze i wiedzy o włosach, lekarze bez trudu znajdują przyczynę problemów z fryzurą. Wystarczy proste badanie skóry głowy, by postawić diagnozę. Jedną z metod jest badanie wyrwanych włosów pod mikroskopem, czyli trichogramem (badanie korzenia włosa). Pozwala określić proporcje włosów występujących w trzech wspomnianych wcześniej fazach wzrostu (anagen, katagen,telogen) oraz obecność włosów patologicznych.

Aby wykonać trichogram, potrzeba zbadać korzenie kilkudziesięciu wyrwanych włosów. Przed badaniem nie powinno się myć włosów przez około 3 dni. Pobranie włosów do badania trwa kilka minut. Badanie kosztuje około 160 zł.

2. Trichoskopia

Inną metodą diagnostyczną jest trichoskopia. Wykonanie badania przypomina nieco technikę badania usg. Lekarz przesuwa końcówkę urządzenia po skórze głowy, a uzyskany obraz, w powiększeniu, widoczny jest na ekranie komputera i zapisywany.

Po trichoskopii można stwierdzić, w jakim stanie są włosy, mieszki i skóra głowy. Dzięki temu badaniu dowiadujemy się, dlaczego włosy wypadają, jakie mogą być tego przyczyny. Trichoskopię wykonuje się nie tylko w celach diagnostycznych, ale również do oceny, czy nastąpiła poprawa od poprzedniego badania, na przykład po zastosowanym leczeniu. Badanie kosztuje około 200 zł.

3. Biopsja skóry głowy

 Jest  potrzebna, gdy inne wyniki badań nie dają wystarczających informacji niezbędnych do podjęcia decyzji o leczeniu. Wykonuje się ją najczęściej wtedy, gdy mimo wielu badań nie jest znana przyczyna wypadania włosów.

Biopsję robi się wyłącznie na zlecenie (skierowanie) lekarza, który wskazuje miejsce, z którego ma być wykonana, a także sposób badania. Badanie polega na pobraniu, w znieczuleniu miejscowym, wycinka skóry głowy o wielkości około 3x3 mm i badaniu pod mikroskopem przekroju skóry. Pobranie próbki skóry do badania trwa około 15 minut i kosztuje 160 zł.

Leczenie nadmiernego wypadania włosów:

 • Wizyta u lekarza

Na początku udaj się do specjalisty - dermatologa, który zleci badania i ustali diagnozę. W razie potrzeby może zaproponować konsultację ginekologiczną, internistyczną i endokrynologiczną.

 • Zdrowa i zbilansowana dieta

Warto, żebyś zmieniła swój sposób żywienia, wzbogacając menu o warzywa, owoce, nabiał, chude mięsa oraz ryby. Istotne jest uzupełnianie poziomu pierwiastków w organizmie, m.in. przez picie wody mineralnej, a nie źródlanej.

 • Odpowiednia pielęgnacja włosów

Dużą wagę przykładaj również do właściwej pielęgnacji. Nadmiar kosmetyków szkodzi włosom. W zupełności wystarczy im szampon i odżywka dobrane do rodzaju włosów. Jeżeli z dumą nosisz długie włosy – rozczesuj je od końcówek, przechodząc stopniowo w kierunku czubka głowy. Przed ich myciem dokładnie je rozczesz, a po umyciu nałóż odżywkę i rozczesz grzebieniem z szerokim rozstawem zębów. Unikaj suszenia ich suszarką, prostowania i kręcenia.

W okresie wakacyjnym zafunduj sobie specjalne kosmetyki ochronne dla włosów, a gdy jesteś zapaloną pływaczką, pamiętaj o dokładnym wypłukaniu włosów po wyjściu z basenu, morza i innego zbiornika wodnego. W zimie natomiast zadbaj o luźne nakrycie głowy i luźne uczesanie. Postaraj się również zaopatrzyć w kosmetyki ochronne.

Co powinny zawierać kosmetyki przeciwko wypadaniu włosów?

 • Aloes - ma działanie mocno nawilżające
 • Ceramidy - chronią przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych
 • Witamina E i A - chronią przed wolnymi rodnikami i promieniowaniem UV
 • Olejek jojoba, masło karite, gliceryna - natłuszczają, chronią przed utratą wody i zwiększają elastyczność włosów
 • Kolagen - przyspiesza regenerację włosów i nadaje im połysk

Wypadanie włosów może mieć naturalne i chorobowe przyczyny. Nadmierne wypadanie powinno wzbudzić twoją czujność, ale nie popadaj w panikę. Zwalczenie przyczyn zwykle hamuje ten proces.

Więcej na temat włosów:
6 rewelacyjnych peelingów do skóry głowy. Dzięki nim włosy będą szybciej rosły!
Jak zrobić płukankę octową do włosów?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (24)
/16 godzin temu
Spróbuj zastosować taki oto preparat https://laminina-opinie.pl/ o nazwie Laminine. Na stronie, którą przytoczyłam znajdziesz wszystkie niezbędnie informacje, żeby wyglądać i czuć się lepiej.
/miesiąc temu
Dobrze robi wcierka z kawy. Zaparzyć kawę mocną w kubeczku. Niech trochę ostygnie i opłukać włosy z tymi fusami. Fusy wcierać w skórę. Zostawić na 15 minut pod ręcznikiem a później opłukać wodą i wytrzeć. Nie myć włosów w bardzo ciepłej wodzie bo to osłabia cebulki. Co 3 dni robić olejowanie olejkiem kokosowym albo arganowym. Olejek wytrzeć w wilgotne włosy i skórę. Zmyć dopiero rano. Szampon najlepszy taki dla dzieci bo zawiera najmniej chemii np. Johnson's baby. Co dwa dni wcierać przed snem ampułkę Placenty. Można kupić na allegro. Pobudza mieszki włosowe do wzrostu nowych włosów. Powodzenia
/rok temu
Długo borykałam się z wypadającymi włosami i nic nie pomagało mi na tyle bym była zadowolona, a wypadanie włosów było widocznie mniejsze. Straszne miałam przez to kompleksy. Plastry dermastic to dla najlepsza rzecz na świecie! Stosuję od 2 miesięcy i widzę wyraźne efekty. Jestem szczęśliwa i zadowolona. Super preparat
POKAŻ KOMENTARZE (21)