Olej na twarz

Jednym z największych mitów pielęgnacji urody jest pogląd, że na twarz nie można nakładać nic tłustego, zwłaszcza na twarz trądzikową.
/ 21.10.2012 08:10

Jednym z największych mitów pielęgnacji urody jest pogląd, że na twarz nie można nakładać nic tłustego, zwłaszcza na twarz trądzikową.

Olej na twarz

depositphotos.com

I owszem bowiem, chociaż kosmetyki o zbyt tłustej i gęstej konsystencji mogą spowodować, że nasza twarz obsypie się niespodziankami, a pory zaczną przypominać małe kratery, czyste roślinne oleje mają na skórę tylko i wyłącznie zbawienny wpływ. Trzeba jednak wiedzieć jaki olej nadaje się do jakiego typu cery...

Olej a olej
Mineralne oleje i lanolina, produkty szeroko stosowane w codziennej kosmetyce, faktycznie mają działanie komedogeniczne, co oznacza, że zapychają pory, pogarszając stan cery i mogą przyczyniać się do powstawania zaskórników i pryszczy.Tymczasem, oleje roślinne o uznawanych właściwościach kosmetycznych takie jak: jojoba, kameliowy, makadamia, migdałowy czy dyniowy, nie tylko nie szkodzą porom, ale wręcz są w stanie wydobyć nadmiar sebum na zewnątrz. Poza tym, ich działanie na skórę jest wybitnie nawilżające oraz naprawcze – pomagają odtworzyć naturalną barierę skóry. Bogactwo antyoksydantów z kolei ma właściwości przeciwstarzeniowe i antyzapalne.

Sto zastosowań...
Jak używać olejów? Przede wszystkim upewnijmy się, że mamy wysokiej jakości produkty – najlepiej z zimnego tłoczenia i ekologicznych zbiorów, bez żadnych dodatków zapachowych.

  • Jako baza pod podkład – nadaje cerze wspaniałego zdrowego blasku i zapobiega formowaniu się zmarszczek. Idealne oleje to mandarynkowy, kameliowy oraz z pestek dyni.
  • Jako zmywacz – oleje hydrofilowe wiążą tłuszcz z wodą i pomagają oczyścic skórę w sposób, w jaki żadne mydło nie umie – wydobywają nieczystości jednocześnie nawilżając i przygotowując skórę do kolejnych preparatów. Co więcej, niektóre kosmetyki z silikonem oraz olejami syntentycznymi wymagają wręcz specjalnych właściowości olejów roślinnych aby zostać całkowicie usunięte – tutaj godne polecenia są olej z łusek ryżowych oraz olej kameliowy.
  • Po opalaniu – witamina E i inne antyutleniacze to najlepszy sposób aby szybko zreperować zniszczenia powstałe w skórze po ekspozycji na słońce. Co więcej, stałe noszenie na sobie warstwy oliwy z oliwek zapobiega fotostarzeniu, nawilża i przepięknie nabłyszcza ciało.
  • Na zaczerwienienia – oleje mają także kojący wpływ na zaczerwienienia i podrażnienia skóry, nawet te skojarzone z trądzikiem, gdyż głęboko penetrują warstwy naskórka. Jeśli olej z migdałów lub wiesiołka połączymy dodatkowo z takimi olejami eterycznymi jak szałwia, arnika czy jaśmin możemy oczekiwać nie tylko uspokojenia skóry ale i zmysłów.

Poniżej krótki przegląd olejów

  • Dla skóry suchej – sezamowy, oliwa z oliwek, z awokado, kokosowy, jojoba, ze słodkich migdałów, z wiesiołka, z pestek moreli
  • Dla skóry normalnej - ze słodkich migdałów, słonecznikowo, masło kokosowe, sojowy, z pestek grejpfruta, z wiesiołka
  • Dla skóry tłustej – jojoba, z zarodków pszenicy, z pestek moreli

Olej do mycia twarzy:
Dla cery suchej – 10% oleju rycynowego + 90% oleju słonecznikowego
Dla cery normalnej – 20% oleju rycynowego + 80% oleju słonecznikowego
Dla cery tłustej - 30% oleju rycynowego + 70% oleju słonecznikowego
Taką mieszankę wmasowujemy delikatnie w całą twarz a następnie zmywamy gąbeczką zanurzoną w ciepłej wodzie.

Redakcja poleca

REKLAMA