Cellulit możemy podzielić na dwa rodzaje:
- twardy - inaczej wodny,
- miękki - inaczej tłuszczowy.
Mechanizm powstawania cellulitu, polega na gromadzeniu się wody w macierzy międzykomórkowej, przez co powstaje obrzęk w tkance podskórnej. Innym czynnikiem są zmiany w mikrokrążeniu tkankowym. A ostatni czynnik to ten hormonozależny, czyli tak jak wspomniałam wyżej - związany z płcią.
Do znudzenia będę powtarzała, jak ogromny wpływ ma zdrowa dieta w wielu aspektach kosmetycznych i tak samo istotna, jest w przypadku walki z cellulitem. Warto zwrócić uwagę na redukcję produktów przetworzonych w diecie oraz zwiększenie ilości warzyw i owoców. Dodatkowo nadmierna ilość spożywanej soli, może prowadzić do zatrzymania płynów w ustroju.
Jak do tego wszystkiego dodamy siedzący tryb życia i brak ruchu, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu, możemy uznać, że przepis na nieestetyczne zmiany na udach czy pośladkach gotowy. Jakie są na to sposoby?
Masaże anty-cellulitowe
To jest moim zdaniem, zaraz po doprowadzeniu swojego stylu życia do porządku, najlepsza metoda na walkę z cellulitem. Sposoby są różne, można do tego celu użyć baniek chińskich, które są dostępne w każdej aptece. Można skorzystać z pomocy masażysty czy fizjoterapeuty, który zna specjalne techniki, które mają za zadanie usprawnić przepływ krwi i limfy.
Ostatnią metodą jest wykorzystanie specjalnych elektrycznych gadżetów, które działają na zasadzi pompy ssącej, co także drastycznie poprawia stan i wygląd skóry.
Kremy anty-cellulitowe
Tutaj mam bardzo mieszane uczucia, myślę, że samo użycie takiego kremu da niewiele. Natomiast w połączeniu z masażami, zmianą nawyków żywieniowych i włączeniu ruchu, można uzyskać całkiem fajne efekty.
Suplementy diety
Tutaj sytuacja jest najciekawsza. Na rynku jest dostępnych mnóstwo preparatów, które mają zadanie wspomagające w walce z nadwagę, cellulitem. Tutaj radzę rzucić okiem na skład i porównać różnego rodzaju produkty, zanim pokusimy się na reklamowany w mediach społecznościowych, kolejny najlepszy preparat na odchudzanie, który działa cuda.
Chciałabym podjeść do tematu od strony farmaceutycznej, podając jako przykład preparaty o działaniu termogenicznym, bo te cieszą się ogromną popularnością w aptekach. Osoby, które zdecydowanie powinny ich unikać to te, które cierpią na nadciśnienie, choroby serca oraz kobiety w ciąży i karmiące.
Preparaty termogeniczne
- kofeina, kapsaicyna, sinetrol, ekstrakt z pieprzu kajeńskiego – substancje które nasilają termogenezę, czyli produkcję ciepła,
- synferyna – nasila spalanie kwasów tłuszczowych,
- zielona kawa (zawierająca kwas chlorogenowy) – ma wpływ na spadek masy ciała.
Warto wspomnieć, że preparaty tego typu wpłyną może w 5% na spadek masy ciała, cała reszta to w 70% dieta i 25% wysiłek fizyczny.
Preparaty moczopędne
Działają poprzez zwiększanie diurezy, czyli wydalania moczu. Teoretycznie pomagają w pozbyciu się wody zalegającej w tkankach w skład takich preparatów wchodzą np. ziele pokrzywy, korzeń mniszka i pietruszki wspomagają zdrowie układu moczowego.
Tutaj warto się kilka razy zastanowić, zanim wyda się całkiem spora sumę pieniędzy na tego typu preparat, który nie zaszkodzi, ale raczej wątpię, żeby cellulit zniknął, a masa działa się zmniejszyła w pożądany sposób.
Składniki hamujące apetyt
- Chrom – stabilizuje poziom cukru we krwi,
- wyciąg z Garcinia cambogia – normalizuje poziom lipidów we krwi.
Warto wspomnieć, że dobrym źródłem chromu w diecie jest gruboziarniste pieczywo, kasze oraz płatki. Można go także znaleźć w chudym mięsie drobiowym i brokułach.
Podsumowując - osoby, które chcą na stałe pozbyć się cellulitu oraz utrzymać wagę ciała na pożądanym poziomie, powinny skupić się na zmianie złych nawyków żywieniowych i przyzwyczajeń. Dorzucić ruch do swoich codziennych zajęć. Jeżeli potrzebujecie dodatkowej motywacji w postaci suplementów diety, jako cegiełka w tej budowie jak najbardziej, natomiast jako fundament niekoniecznie. Powodzenia, kochani!
Zobacz opisy poprzednich odcinków:
Redukcja zmarszczek
Koreańska pielęgnacja bez tajemnic
Odpowiednia pielęgnacja włosów
Pielęgnacja skóry wokół oczu
7 błędów w pielęgnacji suchej skóry