niezły skład włosy fot. TVN Style

„Niezły Skład”: odpowiednia pielęgnacja włosów

Każda z nas jest wyjątkowa. Każda z nas jest inna. Każda z nas ma także inne problemy ze skórą głowy i włosami oraz wymaga odpowiednio dobranej pielęgnacji. Do czasu, kiedy nie odwiedziłam gabinetu trychologa, wydawało mi się, że nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Co prawda skóra głowy trochę się łuszczyła i włosy się szybko przetłuszczały, ale myślałam, że taka moja uroda. Okazało się, że nie. Poprzez odpowiednio dobraną pielęgnację można zupełnie odmienić stan skóry głowy, a także poprawić stan włosów. W programie "Niezły skład" TVN Style poznacie sprawdzone triki na to, jak to zrobić.
/ 17.12.2020 11:17
niezły skład włosy fot. TVN Style

U trychologa miałam możliwość dokładnie obejrzeć pod powiększeniem skórę mojej głowy, która była w opłakanym stanie. Niemal cała pokryta łupieżem, a gruczoły łojowe były zaczopowane i stąd to nadmierne przetłuszczanie.

Oto podstawowe błędy, które popełniałam podczas pielęgnacji włosów i skóry głowy oraz zalecenia dotyczące zmiany pielęgnacji.

Błędy w pielęgnacji i wskazówki trychologa

  1. Nadużywanie stosowania szamponu przeciwłupieżowego. Powodowało to odwrotny efekt od zamierzonego. Zamiast pozbyć się łupieżu, skóra głowy była nadmiernie przesuszona. Należało zredukować częstotliwość jego stosowania - tylko 1 raz w tygodniu. Następnie po miesiącu trzeba zrezygnować z niego w zupełności.
  2. Wprowadzenie kremu myjącego oraz szamponu do skóry łojotokowej i stosowanie ich naprzemiennie.
  3. Wcześniej nie stosowałam peelingu do skóry głowy. Od kiedy wprowadziłam do pielęgnacji peeling co najmniej raz w tygodniu, nastąpiła bardzo szybka poprawa jej stanu poprzez usunięcie martwych komórek naskórka.
  4. Wprowadzenie do pielęgnacji maseczki z glinki zielonej na owłosioną skórę głowy. Spowodowało to jej oczyszczenie z nadmiaru łoju i włosy były świeższe na dłużej.

Przy kolejnych odwiedzinach specjalisty, skóra głowy była w o niebo w lepszym stanie. Łuszcząca się skóra zniknęła niemal zupełnie. Można było natomiast zaobserwować zaczopowane gruczoły łojowe, które nadal miałam oczyszczać szamponem do skóry łojotokowej, na zmianę z klasycznym szamponem oczyszczającym. W moim odczuciu to były niezwykle cenne wskazówki co do zmian mojej pielęgnacji. Teraz tego typu wizytę mogę polecić każdemu, kto ma trudności z dobraniem odpowiedniej pielęgnacji.

Łupież owłosionej skóry głowy

Chciałabym poruszyć również problem łupieżu owłosionej skóry głowy w przypadku osób, które jeszcze nie stosowały żadnej terapii. Najpierw warto jest zidentyfikować rodzaj łupieżu. To już spore ułatwienie, ponieważ na rynku są dostępne specjalistyczne szampony zarówno do łupieżu tłustego jak i suchego. 

  • Łupież zwykły (suchy) – charakterystycznymi objawami tego typu łupieżu, są suche białe płatki, które opadają na ubranie przy ruchach głowy oraz świąd. Jest on często spotykany u osób, które mają delikatną i suchą skórę. Przyczyn jego powstawania jest wiele, zaczynając od stosowania nieodpowiedniego szamponu, poprzez alergie, aż do nadmiernego stosowania kosmetyków do stylizacji włosów.
  • Łupież tłusty – jego charakterystycznym objawem są jasnożółte sypiące się łuski, ale także żółte warstwowe strupy, przylegające do skóry głowy. W tym typie łupieżu dochodzi do nadprodukcji sebum, a włosy są wyraźnie bardziej przetłuszczające się. Występuje także silny świąd owłosionej skóry głowy. 

Jeżeli jesteście ciekawi, jakie składniki zawierają szampony przeciwłupieżowe, rzućcie okiem poniżej:

  1. Substancje przeciwgrzybicze. Jedną z przyczyn powstawania łupieżu są drożdżaki (Malasseria). Dlatego częstym składnikiem szamponówprzeciwłupieżowych jest substancja niszcząca te grzyby. Substancje które wykazują takie działanie to: siarczek selenu piroktonian cynku piroktolamina imidazole takie jak: klotrimazol, ketokonazol. Każda z tych substancji będzie miała trochę inny profil działania. Ketokonazol będzie dodatkowo normalizował pracę gruczołów łojowych. Piroktonian olaminy natomiast działa przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie oraz redukuje nieprawidłowe podziały komórek naskórka.
  2. Substancje keratolityczne. Działanie keratolityczne pełni funkcje najpierw zmiękczenia a następnie usunięcia warstwy zrogowaciałego naskórka wraz z łuskami łupieżu. Tutaj także warto zwrócić uwagę, żeby stosować te substancje możliwie krótko, ponieważ mogą one zaburzać naturalną barierę ochronną skóry głowy. Substancje keratolityczne to: kwas salicylowy w stężeniu powyżej 5%; siarka w stężeniu do 2%; rezorcyna w stężeniach 10%-20%; mocznik w stężeniach ponad 10%; dziegcie w stężeniach 0,5%.
  3. Substancje pielęgnujące. Poza substancjami leczniczymi szampony przeciwłupieżowe zawierają także witaminy np. A, E oraz PP, które działają kojąco i odbudowująco na naskórek. Warto zwrócić także uwagę na zawartość niacyny, czyli witaminy B3, która reguluje wydzielanie sebum na skórze głowy. Działanie łagodzące będzie także wykazywał pantenol. Poza tym szampony te zawierają często glicerynę, która będzie pełniła funkcje nawilżające i trzymające wodę w naskórku.

Kolejny odcinek „Niezłego składu” już w niedzielę o godz. 10:15 w TVN Style oraz w Player.pl!

Zobacz opisy poprzednich odcinków:
Redukcja zmarszczek
Koreańska pielęgnacja bez tajemnic
Pielęgnacja skóry wokół oczu

Tagi: włosy