Sprawdź, które składniki kosmetyczne są najbardziej wartościowe!

Czy wiesz, co zawierają twój krem, balsam czy szampon, których na co dzień używasz? Jakie składniki znajdują się w ich wnętrzu? Sprawdź, które z nich są najcenniejsze!
kosmetyki

Czytajmy listy INCI

Coraz częstsze są w ostatnich latach alergie, uczulenia czy nietolerancje skórne, wiele osób poszukuje więc bezpiecznych, jak najbardziej naturalnych i przebadanych składników kremów czy innych, nakładanych na ciało kosmetyków. W doborze odpowiedniego produktu pomoże nam umiejętność czytania składów – listy INCI, która znajduje się na każdym opakowaniu kosmetyku i zawiera wszystkie substancje, które się w nim znajdują.

Kosmetyki, które nakładamy na skórę, powinny mieć dobre składy – elementy w nich zawarte wnikają bowiem do naszych organizmów i wywołują określone – mniej lub bardziej korzystne dla zdrowa – skutki. Czego więc powinniśmy szukać w składach kosmetyków pierwszej kolejności?

Po pierwsze: morskie skarby

Algi (zwłaszcza brunatne), minerały i czarne błoto z Morza Martwego (które jest najbardziej skoncentrowanym źródłem minerałów świata) czy glinka działają na skórę na każdym jej poziomie – od odżywienie i regenerację, przez nawilżenie i ujędrnienie. Czarne błoto z Morza Martwego, z uwagi na niezwykły poziom skoncentrowania mikro- i makroelementów, związków organicznych – aminokwasów oraz wit. z grupy B – doskonale absorbuje toksyny i inne zanieczyszczenia, uaktywnia przemianę komórkową, poprawia dynamikę krążenia podskórnego i aktywizuje funkcje skóry.  Obecne w algach mukopolisacharydy (MPS), głównie kwas hialuronowy i siarczan chondroityny, są substancjami silnie nawilżającymi skórę, a zawarte w algach polifenole wykazują działania antyoksydacyjne, antyrodnikowe i przeciwzapalne, opóźniając procesy starzenia.

Dodatkowo, algi mają właściwości dotleniające i regenerujące. Biała glinka natomiast, ze względu na dużą zawartość aluminium, ma doskonale właściwości gojące, łagodnie ściąga pory, rewitalizuje, odświeża, odżywia i wygładza skórę.

Po drugie: naturalne tłuszcze

Tłuszcze są podstawowym składnikiem kosmetyków i warto zwrócić uwagą na ich pochodzenie. Tańsze substytuty naturalnych olejów roślinnych mogą odkładać się w narządach wewnętrznych, a także utrudniać skórze oddychanie.

Oleje takie jak: arganowy, z migdałów, orzechów makadamia, baobabu czy sezamu, zawierające  dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin, nie tylko wykazują silne działanie regenerujące, lecz dodatkowo  tonizują i regenerują naskórek, bez ryzyka wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.

Zobacz też: Wodna pielęgnacja – 5 zasad dla pięknej skóry!

Po trzecie: ekstrakty ziołowe i owocowe

To najpopularniejsza i najbardziej zróżnicowana kategoria substancji roślinnych wykorzystywanych w kosmetyce. Zawierają garbniki, flawonoidy, saponiny, olejki eteryczne, śluzy, witaminy i inne cenne składniki aktywne, posiadające właściwości pielęgnujące, dezynfekujące, wygładzające, nawilżające i lecznicze. Różnorodność wytwarzanych ekstraktów roślinnych pozwala na odpowiedni ich dobór w zależności od potrzeb naszej skóry.

Aby maksymalnie wykorzystać ich dobroczynne właściwości, istotna jest jakość i pochodzenie surowców – najlepiej, aby pochodziły one z upraw ekologicznych, a ich skuteczność była potwierdzona naukowo.

Zanim ekstrakt z danej rośliny stanie się elementem receptury kremu czy serum, jego skład poddany zostaje szczegółowej analizie chemicznej – tłumaczy mgr kosmetologii Anna Stupecka – kosmetolog marki Apis Natural Cosmetics. – Pozwala ona określić, czy dana roślina jest bezpieczna dla zdrowia i nie wywołuje skutków ubocznych czy alergii, a także jakie stężenie danego ekstraktu jest optymalne dla uzyskania oczekiwanego efektu. Kosmetologia rozwija się niezwykle dynamicznie – choć w recepturach preparatów kosmetycznych można znaleźć bardzo dużo znanych surowców roślinnych o potwierdzonym działaniu, nieustannie odkrywane są dla kosmetologii nowe surowce kosmetyczne roślinne oraz przyprawy, często z bardzo odległych krańców świata, jak chociażby jagody goji czy acai.

Drogocenne, wyjątkowe, innowacyjne

W poszukiwaniu idealnych substancji aktywnych, kosmetologia korzysta także z osiągnięć i możliwości biotechnologii, wykorzystując roślinne komórki macierzyste, np. z pomarańczy.

Komórki te zawierają aminokwasy, kwasy organiczne, cukry, peptydy i proteiny, które reorganizują komórki głębokich warstw skóry, przywracają gęstość skórze oraz zwiększają syntezę kolagenu i elastyny. Wykorzystanie komórek macierzystych z pomarańczy powoduje, że skóra właściwie odnawia się sama – przede wszystkim z uwagi na poprawnie odbudowane warstwy żywych komórek naskórka, co z kolei przynosi rewelacyjne efekty wygładzenia i ujędrnienia skóry, a także jej odpowiedniego nawilżenia.

Zobacz też: 5 jadalnych składników kosmetyków!

Na podstawie materiałów prasowych Apis Natural Cosmetics.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)