Większość dermatologów odradza opalanie. Promieniowanie UVB, które wywołuje efekt opalenizny, powoduje późniejsze zaczerwienienie skóry, stan zapalny, powoduje płytkie uszkodzenia komórek naskórka, tkanki łącznej, DNA, RNA, białek komórkowych i błon komórkowych, co może doprowadzić do nowotworów skóry. Promieniowanie UVA wnika wgłąb skóry, niszcząc włókna elastyny i kolagenu, przyspieszając starzenie, osłabia odporność skóry, przyczynia się do zwiększenia ryzyka powstania nowotworów skóry. Zmiany powstałe w skórze na skutek promieniowania lamp solaryjnych są nieodwracalne.
Jeśli mimo to jesteś fanką sesji w solarium, powinnaś zastosować się do poniższych rad, by jak najskuteczniej chronić skórę.
Przed opalaniem w solarium
Podstawą pięknej opalenizny jest odpowiednie przygotowanie skóry do opalania. Przede wszystkim musisz zmyć makijaż, oczyścić twarz i dekolt. Zdjąć biżuterię i zegarek. Przed opalaniem nie używaj dezodorantów ani perfum. Załóż okulary ochronne na oczy.
Profesjonalne preparaty do opalania w solarium
W solarium twoja skóra jest poddawana cięższym warunkom niż na plaży, dlatego kosmetyk, którego użyjesz musi zapewnić maksymalną ochronę oraz odpowiednio zadbać o twoją skórę. Dlatego kosmetyk do opalania, który stosujesz na plaży jest nieodpowiedni w solarium.
Profesjonalne kosmetyki możesz kupić w każdym dobrym solarium. Dzięki nim nie tylko uzyskasz zdrową i trwałą opaleniznę, ale także utrzymasz swoją skórę w dobrej kondycji.
Specjalistyczny preparat przyspiesza proces opalania jednocześnie pielęgnując skórę. Sprawia, że opalenizna wygląda zdrowiej, jest ciemniejsza, szybciej widać efekty. Stosując solaryjne kosmetyki, wykorzystujesz 100% czasu opalania. Jeśli nie korzystasz z preparatu, skóra wykorzystuje tylko 40-60% efektywnego czasu opalania.
Dobierz indywidualnie kosmetyk do rodzaju karnacji, stopnia opalenia, intensywności sesji w solarium. Nakładaj je na ciało bezpośrednio przed opalaniem. Nie oszczędzaj preparatu, nałóż go obficie na newralgiczne miejsca, szczególnie na twarz, dekolt, piersi, kolana, łokcie.
Polecamy: Leki, po których nie wolno się opalać
Jeśli wcześniej byłaś u kosmetyczki, zapytaj, czy po danym zabiegu możesz iść opalać się w solarium.
Jeśli wystawiasz skórę na działanie lamp solaryjnych i nie używasz odpowiednich do tego kosmetyków, poważnie szkodzisz swojej skórze. Nadmiernie ją wysuszasz, co powoduje przedwczesne starzenie. Zawsze przed opalaniem w solarium użyj profesjonalnego kosmetyku, by zapobiec jej uszkodzeniu.
Kosmetyki plażowe nie nadają się do solarium
A preparaty solaryjne są nieodpowiednie na plażę. Po pierwsze nie zawierają filtrów UV, po drugie mają inne działanie. Kosmetyki plażowe mają opóźnić proces opalania i ochronić przed wpływem promieniowania i wolnymi rodnikami rozwijającymi się na skórze.
W solarium czas opalania jest znacznie krótszy, niż czas spędzony na plaży. Kosmetyki przeznaczone do solarium mają przyspieszyć opalanie, zawierają składniki brązujące, nawilżające, antyutleniające. Dzięki temu pobyt w solarium jest bezpieczniejszy.
Po opalaniu w solarium
Używaj kosmetyków przeznaczonych do skóry po opalaniu. Regenerują ją, nawilżają i łagodzą podrażnienia, przedłużają żywotność opalenizny. Wybieraj kosmetyki z aloesem i witaminą E. Taki preparat powinnaś używać codziennie.
Po powrocie z solarium nie wchodź od razu pod prysznic. Odczekaj co najmniej godzinę. Nie myj się zbyt ciepłą wodą.
Pamiętaj, żeby uzyskać ładną, złotobrązową opaleniznę i zachować ją jak najdłużej, twoja skóra musi być w bardzo dobrej kondycji.
Polecamy: Kojące balsamy po opalaniu - wybór