Depilacja woskiem/fot. Fotolia

Jak używać wosku do depilacji? Instruktaż

Jak użyć wosku na zimno i na gorąco? Prezentujemy instruktaż używania wosku do depilacji w domu. Która metoda depilacji jest mniej bolesna i bardziej skuteczna? Jak aplikować wosk, żeby usunąć jak najwięcej włosów i nie podrażniać skóry?
/ 01.02.2012 11:51
Depilacja woskiem/fot. Fotolia

Boli, ale…

Depilacja to temat nieobcy kobietom od setek lat – już Egipcjanki opanowały tę sztukę. Zabieg depilacji jest wprawdzie bolesny, ale skuteczny – i dlatego ma tyle zwolenniczek na całym świecie.

Do depilacji możemy użyć wosku zimnego lub gorącego, a sam zabieg może wykonać wykwalifikowana kosmetyczka lub my same (w domu).

Dla kogo wosk?

Usuwanie włosów wymaga dużej systematyczności.

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się szpecących włosów. Dla pań, które mają jasne włoski, najlepszą metodą ich usuwania będzie depilacja woskiem. Po takim zabiegu można oczekiwać, że odrosną dopiero po 5–6 tygodniach. Co więcej, kolejna depilacja sprawia, że włosy rosną słabsze i jaśniejsze.

Taki zabieg można wykonać w profesjonalnym gabinecie (wtedy koszt będzie wyższy) lub samodzielnie w domu.  

Wosk na zimno – jak go użyć?

W polskich sklepach kosmetycznych oraz drogeriach, a czasami nawet w aptekach, można kupić woski na zimno lub gorąco. Na czym polega różnica? Głównie na efekcie końcowym.

Woski na zimno kupuje się w plastrach. Jak się ich używa?

  1. Przed użyciem należy umyć skórę.
  2. Następnie trzeba ogrzać w dłoni pasek z woskiem przez 2–3 minuty (informacja o czasie ogrzania wosku zawsze znajduje się na opakowaniu paska).
  3. Po kilku minutach otwieramy „pasek” i szybko,  tak  aby wosk się nie oziębił, przykładamy  na owłosione miejsce.
  4. Czekamy, aż włoski połączą się z woskiem, a wosk zastygnie. Może to trwać około 3 minut.
  5. Następnie pewnym, szybkim ruchem zdzieramy pasek z włoskami. Nie jest to przyjemne – należy wytrzymać ból, jaki niesie ze sobą wyrywanie włosów.

Zobacz też: Jak zwiększyć skuteczność depilacji?

Jaku używać wosku gorącego?

Depilacja woskiem gorącym nie jest prosta, ponieważ trzeba pilnować właściwej temperatury podgrzania oraz mieć dużą wprawę w odrywania  plastrów z  woskiem. Niedelikatne wykonanie tego zabiegu może spowodować zaczerwienienie, a nawet uszkodzenie skóry.

Jak użyć gorący wosk?

  1. Jeżeli kupimy wosk w rolce, a w depilacji domowej jest on najpopularniejszy, należy podgrzać go do 37 stopni. Aby to zrobić, należy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, do których  zalicza się specjalne podgrzewacze.
  2. Należy pamiętać, że sposób nakładania wosku na skórę jest bardzo ważny i musi być zgodny z kierunkiem wzrostu włosa.
  3. Po nałożeniu wosku za pomocą pasków z flizeliny usuwamy włosy z woskiem jednym sprawnym ruchem pod włos. Takie działanie sprawi, że włosy zostaną usunięte z cebulką.
  4. Po zakończeniu zabiegu podrażnioną skórę można posmarować balsamem lub oliwką. Zaczerwienienie na skórze będzie utrzymywało się przez kilka godzin.

Która depilacja jest mniej bolesna?

Depilacja na zimno jest mniej bolesna od gorącej, dlatego że mniej włosów zastyga właśnie w zimnym wosku. Poza tym w depilacji zimnym woskiem część włosów urywa się, więc nie czuje się aż tak bólu związanego z wyrywaniem włosów z cebulką.

Wosk na zimno nie usuwa skutecznie włosków krótkich, dlatego efektywność działania tego wosku pozostawia dużo do życzenia. Wosk na gorąco ma większą zdolność wiązania wszystkich włosów i wyrywa je z cebulkami, dlatego ten rodzaj depilacji jest bardziej skuteczny.

Usuwanie włosów z cebulkami prowadzi do ich osłabienia, a o to przecież chodzi w depilacji woskiem.

Zobacz też: Jaka depilacja jest najlepsza dla Ciebie?

Materiał przygotowany przez klinikę Handsome men.