Jak rozpoznać kształt twarzy

W poradach dotyczących makijażu czy doboru odpowiedniej fryzury często można się spotkać z podpowiedziami typu: „to pasuje do twarzy trójkątnej, a to do kwadratowej”. Kłopot w tym, że nie każdy potrafi od razu stwierdzić, jaki kształt ma jego twarz. Oto kilka podpowiedzi, jak go rozpoznać.
/ 29.06.2009 08:48
W poradach dotyczących makijażu czy doboru odpowiedniej fryzury często można się spotkać z podpowiedziami typu: „to pasuje do twarzy trójkątnej, a to do kwadratowej”. Kłopot w tym, że nie każdy potrafi od razu stwierdzić, jaki kształt ma jego twarz. Oto kilka podpowiedzi, jak go rozpoznać.

Zaczesz włosy gładko do tyłu, uszy przykryj dłońmi i popatrz prosto w lustro.
Każda twarz ma niepowtarzalny charakter i trudno znaleźć dwie jednakowe. Mimo to, można rozróżnić 4 zasadnicze kształty: owalny, trójkątny, czworokątny i okrągły.
O niepowtarzalności każdego typu urody stanowią wszystkie cechy, które mają wpływ na kształt twarzy:

Jak rozpoznać kształt twarzy
  • szerokie czoło,
  • wystające kości policzkowe,
  • szpiczasty podbródek
  • okrągłe policzki.
Sprawdź, jak rozpoznać swój typ. Oceniając zarys brody, policzków i czoła, pamiętaj, że górną krawędź określamy przez linię nasady włosów, a nie kształt czaszki.

Owalna
Uznawana jest za idealną. Najszersze miejsce konturu twarzy to kość policzkowa, pośrodku twarzy. Od tego miejsca, twarz równomiernie sięga w górę i w dół. Twarz zaokrągla się miękko w stronę czoła i podbródka, dolna jej część jest dłuższa niż górna. Z takimi rysami nawet w mniej udanym makijażu, wygląda perfekcyjnie.

Trójkąt
Twarz ma charakterystyczne szerokie, często prostokątne czoło, u nasady włosów mogą występować zakola. Kości policzkowe wysoko osadzone, część podbródkowa znacznie wydłużona i zakończona wyrazistym podbródkiem. Najszersza część twarzy to kości policzkowe, najczęściej na wysokości oczu, typowe są tu szerokie usta, dość wąskie wargi i prosto osadzone, małe oczy.

Czworokąt
Najczęściej spotykany i najbardziej charakterystyczny typ twarzy. Mocno wykształcone kąty szczęki mają swój odpowiednik na czole. Twarz ma identyczną szerokość na dole i górze. Boczne partie twarzy mają linie proste. Charakterystyczne są tu pełne usta z zaokrągloną dolną wargą, duże oczy i widoczne w całości powieki.

Okrąg
Twarz najszersza jest na wysokości policzków. Owalny lub kanciasty kontur jest „wypełniony” i sprawia wrażenie okrągłego. W oczy rzucają się przede wszystkim duże, szerokie... Wszystko wydaje się zbyt okrągłe. Część policzkowa pełna, usta słabo zaznaczone, optycznie przytłoczone górna wargą (?), nos bywa zaokrąglony. Przy dobrym makijażu wyglądają fantastycznie.

Typ mieszany
Często się okazuje, że nasza twarz nie spełnia wszystkich warunków, które pozwalałyby jednoznacznie określić jej kształt.
Większość rysów twarzy ma charakter mieszany – podpowiada Monika Brożek, wizażystka. - Fantazja natury nie zna w tym przypadku granic. Może być twarz trójkątno-okrągła, jak i owalno-czworokątna oraz różne ich kombinacje. Często takie „formy mieszane” mają urok, są ciekawe i bardziej interesujące niż idealna w formie twarz. Wtedy dobierając makijaż czy fryzurę musimy polegać na swojej intuicji. Potrzebna jest kreatywność i cierpliwość, aby wyglądać perfekcyjnie.

Anna Pachorek
źródło: mwmedia
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/09.10.2015 20:08
Jaki mam kształt twarzy?