Jak kupować okulary przeciwsłoneczne?

Podpowiadamy, czym kierować się przy zakupie okularów przeciwsłonecznych, by mieć pewność, że będą one bezpieczne dla naszych oczu i długo nam posłużą.
/ 15.05.2015 11:08

jak upować okulary przeciwsłoneczne

fot. Fotolia

Oczy są najbardziej wrażliwe na promieniowanie UV, jednak nie wszyscy Polacy zdają zdają sobie sprawę z konieczności ochrony wzroku przed niewidocznym, a szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Czym grozi nienoszenie okularów przeciwsłonecznych?

Do charakteryzstycznych objawów nadmiernej ekspozycji oczu na promienie UV należą: uczucie dyskomfortu czyli pieczenie, szczypanie i zaczerwienienie oczu oraz uczucie suchości i piasku pod powiekami, nadmierne i nieopanowane łzawienie czy też nadwrażliwość na światło.

Kosmetycznym efektem długotrwałej ekspozycji na światło UV jest przedwczesne starzenie się skóry powiek i wokół oczu, kończące się nawet nowotworem skóry powiek i oczu.

Jednak do najczęstszych i udowodnionych naukowo schorzeń związanych bezpośrednio z nadmierną ekspozycją oka na słońce należą uszkodzenia delikatnych tkanek wewnętrznych oka - zapalenie spojówek czy rogówki, uszkodzenie siatkówki, skrzydlik, tłuszczyk, wczesna presbiopia, zaćma, katarakta, posłoneczne uszkodzenie rogówki czy plamki żółtej, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD).

Specjaliści ostrzegają - w skrajnych przypadkach nadmierna, długotrwała ekspozycja oczu na słońce może doprowadzić do trwałego pogorszenia lub utraty widzenia.

Polacy nie chronią oczu przed UV!

Tylko 25% dorosłych Polaków nosi okulary przeciwsłoneczne*. Czy oznacza to, że przynajmniej ¼ z nas chroni swój wzrok przed promieniami UV? Niestety nie. Okulary przeciwsłoneczne to  często tylko letni gadżet. 

Czym grozi noszenie okularów bez ochrony UV?

Aż 36% użytkowników okularów przeciwsłonecznych kupiło je u ulicznych sprzedawców, oferujących często okulary, które bardziej szkodzą niż chronią wzrok.  Okuliści i optycy ostrzegają przed okularami z niewiadomych źródeł, kupowanymi na straganach, od ulicznych sprzedawców. Dlaczego? Ponieważ nie mamy pewności, czy takie okulary faktycznie posiadają jakikolwiek filtr chroniący oczy przed UV.

Zobacz także: Kosmetyki na wakacje - nasze hity!

Ciemne szkła powodują, że oko jest pozbawione naturalnego mechanizmu obronnego - odruchu mrużenia oczu. Oszukana w ten sposób źrenica poprzez ograniczenie dostępu światła do oka automatycznie rozszerza się, a przez to do otwartego oka dostaje się więcej szkodliwych promieni ultrafioletowych, niebezpiecznych dla siatkówki i soczewki oka. Jeśli soczewki okularowe nie mają odpowiedniego filtra UV, to są one bardziej szkodliwe, niż nienoszenie okularów w ogóle! Używając okularów pozbawionych filtrów UV doprowadzamy do sytuacji, w której to, co ma chronić wzrok, będzie stanowić zagrożenie.

Jak kupować okulary przeciwsłoneczne? Które są najlepsze?

Luxottica Poland przeprowadziła na Uniwersytecie Warszawskim badania soczewek** okularów przeciwsłonecznych marek: Ray-Ban®, Vogue Eyewear® i Oakley®, które są dostępne w autoryzowanych salonach optycznych oraz okularów zakupionych u ulicznego sprzedawcy, w drogerii i w sieciowym sklepie odzieżowym. Przeprowadzone badania wykazały, że:

  • soczewki okularów przeciwsłonecznych z ulicznego stojaka nie spełniły normy odnośnie ochrony przed promienowaniem UV (PN-EN ISO 13666), przepuszczając promienie  UVA i UVB -  te okulary nie chronią wzroku, a nawet mogą zaszkodzić, „oszukując” źrenicę oka;
  • soczewki okularów ze sklepu odzieżowego i z drogerii  posiadały powłokę z filtrem blokującym UV, jednak była ona nietrwała -  brak gwarancji trwałej ochrony UV;
  • soczewki okularów z ulicznego stojaka, sklepu odzieżowego i drogerii miały zdecydowanie niższą odporność mechaniczną na zarysowania (nawet 5-cio krotnie vs soczewki okularów sprawdzonego producenta), co powoduje szybkie niszczenie powierzchni soczewki - zdecydowanie gorsza ostrość widzenia;
  • soczewki okularów od ulicznego sprzedawcy, ze sklepu odzieżowego i z drogerii miały nierówne, chropowate powierzchnie, nawet 7-mio krotnie bardziej chropowate niż soczewki okularów sprawdzonego producenta - zniekształcenie widzianych obrazów i kształtów oraz dyskomfort patrzenia.

* „Okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne”, raport z badania omnibusowego SMG/KRC 2013, N=1000

** Badanie własności transmisyjnych, własności mechanicznych oraz pomiar chropowatości powierzchni. Badanie przeprowadzone przez Zakład Optyki Informacyjnej, Wydział Fizyki UniwersytetuWarszawskiego, luty 2015

Polecamy: Alergia na słońce - jak jej zapobiegać?

Redakcja poleca

REKLAMA