Jak domyć ręce po grzybach? 5 sprawdzonych, domowych sposobów na ciemne plamy

Jak i czym domyć ręce po grzybach - najlepsze domowe sposoby na brud po maślakach i nie tylko fot. Adobe Stock, PirahaPhotos
Jak domyć ręce po grzybach? Istnieje kilka skutecznych, domowych sposobów, które szybko uporają się z uciążliwymi, ciemnymi plamami oraz intensywnym zapachem. Pomocne będą m.in. pasta BHP, kwasek cytrynowy, płyn do naczyń i proszek do prania. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.
/ 22.08.2023 06:43
Jak i czym domyć ręce po grzybach - najlepsze domowe sposoby na brud po maślakach i nie tylko fot. Adobe Stock, PirahaPhotos

Długie spacery z koszykiem w dłoni w poszukiwaniu skarbów natury, oddychanie świeżym powietrzem, szum drzew — grzybobranie to wielka przyjemność. Niestety, często po takich wędrówkach wracamy  z intensywnymi zabrudzeniami na dłoniach, na które nie pomaga ciepła woda z mydłem

Najbardziej brudzą grzyby bardzo dojrzałe, ponieważ pokryte są mnóstwem zarodników, natomiast najmocniej barwią skórę gatunki grzybów z rodzaju mleczajwytwarzają mleczko, które po wyschnięciu barwi skórę na brązowo.

Jak szybko i skutecznie wyczyścić ręce po grzybach? Poniżej znajdziesz 5 sposobów, które często polecane są przez grzybiarzy.

Spis treści:

  1. Kwasek cytrynowy na brudne ręce po grzybach
  2. Płyn do naczyń na brudne ręce po grzybach
  3. Zmywacz z acetonem na brudne ręce po grzybach
  4. Pasta BHP na brudne ręce po grzybach
  5. Proszek do prania na brudne ręce po grzybach

Kwasek cytrynowy na brudne ręce po grzybach

Kwasek cytrynowy to jeden z najpopularniejszych sposobów na plamy po grzybach. Doskonale działa m.in. na plamy po maślakach i borowikach. Do miski z ciepłą wodą wsyp ok. 10 g kwasku cytrynowego. Mocz dłonie w roztworze ok. 5-10 minut, następnie opłucz i osusz. Pozostałe zabrudzenia zetrzyj delikatnie pumeksem lub usuń za pomocą miękkiej szczoteczki.

Płyn do naczyń na brudne ręce po grzybach

Delikatne zabrudzenia po grzybach możesz usunąć płynem do naczyń. Niewielką ilość płynu nanieś na wilgotne dłonie, spień i dokładnie opłucz. 

Grzyby niejadalne i trujące z gąbką. Łudząco przypominają uwielbiane przez grzybiarzy gatunki

Jak i czym domyć ręce po grzybach - najlepsze domowe sposoby na brud po maślakach i nie tylkofot. Mycie rąk po grzybach/ Adobe Stock, tan4ikk

Zmywacz z acetonem na brudne ręce po grzybach

Na ciemnie plamy na rękach po grzybach pomocny będzie też zmywacz z acetonem. Nasącz nim wacik i przetrzyj palce. Efekt będzie natychmiastowy – skóra od razu będzie jaśniejsza. Na koniec umyj dłonie delikatnym mydłem, osusz i obficie posmaruj kremem nawilżającym.

Pasta BHP na brudne ręce po grzybach

Pasta BHP to kolejne świetne rozwiązanie na brudne ręce po grzybach. Polecana jest przez większość grzybiarzy. Ma niezwykle silne działanie, ale jest bezpieczna dla skóry. Jak ją stosować? Nałóż niewielką ilość pasty na suche dłonie i delikatnie wmasuj. Na koniec dokładnie spłucz ją wodą.

Jak i kiedy zbierać grzyby? 

Proszek do prania na brudne ręce po grzybach

Innym sposobem jest umycie rąk z odrobiną proszku do prania. Delikatnie myj dłonie przez ok. 20 sekund, opłucz i umyj ponownie mydłem antybakteryjnym. Pozostałe zabrudzenia możesz delikatnie zetrzeć drobnym pumeksem.

Czytaj także:
Jak usunąć plamy ze szminki? Domowe sposoby
Jak usunąć świecące plamy po żelazku i co właściwie oznaczają?
4 sprawdzone sposoby na plamy po antyperspirancie
Plamy z kawy i plamy z herbaty - sprawdzone domowe sposoby na ich usuwanie