Fototyp określany jest na podstawie zawartości melaniny w skórze - barwnika odpowiedzialnego m.in. za powstawanie opalenizny. To od jej ilości zależy efekt opalania, rodzaj koniecznych kosmetyków ochronnych oraz ryzyko wystąpienia podrażnień skóry po opalaniu.
Należy pamiętać, że oparzenia mogą wystąpić podczas opalania u osób o każdym fototypie skóry - rodzaj cery świadczy jedynie o ryzyku podrażnienia, nie chroni przed nim całkowicie. Szczególna ochrona należy się skórze w godzinach 11:00 -14:00, wtedy słońce świeci najintensywniej.
Klasyfikacja została stworzona przez amerykańskiego dermatologa Thomasa B. Fitzpatrick’a (tzw. fototypy skóry wg Fitzpatrick’a). Wyróżnił on 6 fototypów skóry, które podzielone zostały w zależności od reakcji na promieniowanie UV.
Podział został oparty o obserwacje reakcji skórnych po pierwszej ekspozycji na słońce przez około 30 minut w godzinach południowych. W Polsce najwięcej jest osób o fototypie II, oraz I i III.
Spis treści:
Fototyp I (celtycki)
Skóra osób o I fototypie jest bardzo jasna. Pierwsze promienie słoneczne prawie zawsze powodują powstawanie piegów nie tylko na twarzy tych osób, ale także na innych częściach ciała, narażonych na kontakt ze słońcem.
Skóra ta opala się na kolor czerwony, opalenizna nigdy nie brązowieje. Fototyp I jest najbardziej narażony na podrażnienia i oparzenia, dlatego osoby z tym rodzajem cery nie powinny długo przebywać na słońcu. U tych osób wymagane jest także stosowanie kremów o najwyższej wartości filtra przeciwsłonecznego.
Cechy fototypu I:
- cera - bardzo jasna, blada, często pokryta piegami,
- włosy - bardzo jasny albo jasny blond, rude,
- oczy - jasne - niebieskie, zielone, szare.
Fototyp II (północnoeuropejski)
Blond włosy o ciemnym lub jasnym odcieniu, skłonność do występowania piegów oraz możliwość opalenia się po uprzednim zaczerwienieniu - to cechy charakterystyczne dla fototypu II.
Skłonność do występowania oparzeń jest mniejsza, ale nadal występuje i osoby o tym fototypie również muszą uważać i nie przesadzać z opalaniem. Ochrona w postaci kremu z filtrem jest jak najbardziej wskazana, ale nie musi być to najwyższy filtr.
Cechy fototypu II:
- cera - jasna, mogą występować piegi,
- włosy - blond od jasnego po ciemny,
- oczy - niebieskie, szare, zielone, piwne.
Fototyp III (środkowoeuropejski)
Skóra osób o tym fototypie jest ciemniejsza niż u osób o fototypie II. Włosy mają kolor ciemnego blondu lub są ciemniejsze. Osoby te opalają się dość łatwo, możliwe jest przejściowe zaczerwienienie.
Ryzyko oparzeń jest minimalne, ale nadal istnieje. Stosowany krem ochronny u tych osób nie musi mieć filtra o tak wysokiej wartości, jak w poprzednich fototypach.
Cechy fototypu III:
- cera - ciemniejsza biała skóra, możliwe występowanie zaczerwienień,
- włosy - blond, jasny brąz,
- oczy - zielone, piwne, niebieskie, szare.
Fototyp IV (południowoeuropejski)
Cera osób o fototypie IV ma ciemny odcień, nawet bez opalania. Bardzo dobrze tolerują słońce, komórki ich skóry zawierają dużo melaniny, która barwi włosy, oczy i skórę na śniady lub brązowy kolor.
Nie znaczy to jednak, że osoby o czwartym fototypie skóry nie są narażone na podrażnienia i zaczerwienienia. Mogą one wystąpić w przypadku częstego przebywania na słońcu w niebezpiecznych godzinach. Stosowanie kremu z filtrem także jest niezbędne.
Cechy fototypu IV:
- cera - śniada, jasnobrązowa,
- włosy - jasno lub ciemno brązowe,
- oczy - ciemnozielone, piwne, brązowe.
Fototyp V (azjatycki i północnoafrykański)
Osoby z V fototypem skóry łatwo się opalają, przez co bardzo rzadko ulegają poparzeniom słonecznym. Mają ciemne włosy oraz brązowe oczy.
Cechy fototypu V:
- cera - śniada, jasnobrązowa,
- włosy - ciemnobrązowe, czarne,
- oczy - piwne, brązowe.
Fototyp VI (afrykański)
Skóra osób o fototypie VI ma niemal czarny kolor. Nigdy nie ulega oparzeniom i nigdy się nie opala.
Cechy fototypu VI:
- cera - bardzo ciemna,
- włosy - czarne,
- oczy - brązowe, czarne.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 31.07.2011
Niezależnie od tego, jaki jest Twój fototyp skóry, w Nutridome znajdziesz idealne kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Wykorzystaj do Nutridome kod rabatowy i zapłać mniej!
Czytaj także:
Opalanie na oliwkę - dlaczego nie powinnaś tego robić?
Poradnik o opalaniu - najczęściej zadawane pytania
Czy słońce opala przez chmury?