POLECAMY

Fototypy skóry – kto łatwiej się opala?

Nasza zdolność do opalania zależy od zawartości melaniny w skórze i tak zwanego fototypu. Wpływa on również na skłonność do oparzeń oraz konieczną ochronę w trakcie opalania. Czym charakteryzują się poszczególne fototypy skóry?
Fototypy skóry – kto łatwiej się opala?

Fototyp, czyli opalanie, ryzyko podrażnień i melanina

Podstawowym kryterium jest zawartość melaniny w skórze. Melanina to barwnik wytwarzany w komórkach skóry. Jemu właśnie zawdzięczamy odcień skóry, kolor oczu i włosów oraz zdolność do opalania. Na podstawie obserwacji oraz ilości melaniny w skórze, rodzaje cery zostały podzielone na tak zwane fototypy. Od nich zależy efekt opalania, rodzaj koniecznych kosmetyków ochronnych oraz ryzyko wystąpienia podrażnień skóry po opalaniu. Należy pamiętać, że oparzenia skóry mogą wystąpić podczas opalania u osób o każdym fototypie skóry – rodzaj cery świadczy jedynie o ryzyku podrażnienia, nie chroni przed nim całkowicie. Szczególna ochrona należy się skórze w godzinach 11:00 -14:00, wtedy słońce świeci najintensywniej.

Fototyp I

Skóra osób o I fototypie jest bardzo jasna. Pierwsze promienie słoneczne prawie zawsze powodują powstawanie piegów nie tylko na twarzy tych osób, ale także na innych częściach ciała, narażonych na kontakt ze słońcem. Skóra ta opala się na kolor czerwony, opalenizna nigdy nie brązowieje. Fototyp I jest najbardziej narażony na podrażnienia i oparzenia, dlatego osoby z tym rodzajem cery nie powinny długo przebywać na słońcu. U tych osób wymagane jest także stosowanie kremów o najwyższej wartości filtra przeciwsłonecznego.

Czytaj też: Jak ratować spaloną słońcem skórę?

Fototyp II

Blond włosy o ciemnym lub jasnym odcieniu, skłonność do występowania piegów oraz możliwość opalenia się po uprzednim zaczerwienieniu – to cechy charakterystyczne dla fototypu drugiego. Skłonność do występowania oparzeń jest mniejsza, ale nadal występuje i osoby o tym fototypie również muszą uważać i nie przesadzać z opalaniem. Ochrona w postaci kremu z filtrem jest jak najbardziej wskazana, ale nie musi być to najwyższy filtr.

Fototyp III

Skóra osób o tym fototypie jest ciemniejsza niż u osób o fototypie drugim. Włosy mają kolor ciemnego blondu lub są ciemniejsze. Osoby te opalają się dość łatwo, możliwe jest przejściowe zaczerwienienie. Ryzyko oparzeń jest minimalne, ale nadal istnieje. Stosowany krem ochronny u tych osób nie musi mieć filtra o tak wysokiej wartości jak w poprzednich fototypach.

Fototyp IV

Cera tych osób ma ciemny odcień, nawet bez opalania. Bardzo dobrze tolerują słońce, komórki ich skóry zawierają dużo melaniny, która barwi włosy, oczy i skórę na śniady lub brązowy kolor. Nie znaczy to jednak, że osoby o czwartym fototypie skóry nie są narażone na podrażnienia i zaczerwienienia. Mogą one wystąpić w przypadku częstego przebywania na słońcu w niebezpiecznych godzinach. Stosowanie kremu z filtrem także jest niezbędne.

Polecamy: Fototypy skóry - jaki jest Twój?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
A jak ktoś nigdy nie używa filtrów, ale często się opala, zawsze w godzinach południowych, ma po lecie prawidłowe stężenie witaminy D w osoczu oraz prawidłowy wapń i fosfor, po lecie jest jak Rihanna po zimie jak Margaret, ale po mimo kilku godzin za pierwszym razem na słońcu bez filtra, ani żadnego kremu nic go nigdy nie szczypie? Skóra stopniowo brązowieje zamiast czerwienieć to co? Czy te oparzenia są prawdziwe czy to wymysł firm farmaceutycznych? Dlaczego realny świat nie odpowiada Waszym rewelacjom?