Co na upały

upał, ciało, na ochłodę fot. Panthermedia
Gdy z nieba leje się żar, warto zamienić tradycyjne kosmetyki na preparaty chłodzące.
/ 13.06.2013 09:50
upał, ciało, na ochłodę fot. Panthermedia
Co na upały? Producenci szamponów, balsamów i kremów mają swoje sposoby na upały. W ich ofercie znajdziesz duży wybór chłodzących preparatów do ciała. Zawierają one mentol, olejek z mięty pieprzowej lub wyciąg z eukaliptusa, które po nałożeniu na skórę pobudzają receptory zimna (w podobny sposób jak robi to niska temperatura). Choć w rzeczywistości nie obniżają temperatury, to dają uczucie chłodu.

Poranne orzeźwienie

Na początek chłodny prysznic, który dodaje energii na kilka godzin.
  • Do mycia ciała użyj żelu z miętą albo orzeźwiającym zapachem cytrusów. Intymne części ciała myj samą wodą lub płynem do higieny intymnej o kwaśnym pH, najlepiej z dodatkiem kwasu mlekowego. Szczególnie latem unikaj zaś myjek i gąbek, są siedliskiem grzybów i bakterii.
  • Do mycia włosów również wybierz szampon o świeżych nutach zapachowych.
  • Prysznic zakończ, polewając ciało chłodną wodą, dzięki temu zwężą się ujścia gruczołów potowych. Potem delikatnie osusz skórę, ale staraj się nie pocierać jej ręcznikiem, by jej niepotrzebnie nie rozgrzewać.
  • Na koniec posmaruj ciało lekkim balsamem nawilżającym, zawierającym np. mentol.

Świeży zapach

Co jeszcze na upały? Jeśli podczas upałów nie pocisz się mocno, wystarczy ci zwykły dezodorant. Pamiętaj jednak, że efekt jego działania jest krótkotrwały (zwykle kilka godzin).
  • Jeśli taki kosmetyk nie jest dla ciebie skuteczny, sięgnij po antyperspirant (który z nich jest najlepszy, sprawdź w naszym teście antyperspirantów). Te preparaty często w ogóle nie pachną albo mają bardzo delikatny zapach, który nie będzie się kłócił z zapachem innych kosmetyków. Stosuj je zawsze na czystą i suchą skórę, najlepiej wcześniej wydepilowaną.
  • Latem perfumy odłóż na półkę, przydadzą się jesienią. W ciągu dnia używaj wody toaletowej o energetyzującym aromacie (np. zielonej herbaty, jabłka, limonki, melona). Pobudzą siły witalne i poprawią humor.
  • Doceń też wodę termalną w sprayu, która chłodzi i orzeźwia, dostarczając skórze minerałów. Spryskuj nią twarz i dekolt tak często, jak potrzebujesz.

Redakcja poleca

REKLAMA