Co jeść, aby włosy i skóra wyglądały zdrowo?

Na odchudzaniu mogą skorzystać nasze bikini i fotografie z wakacji, ale ucierpią prawie zawsze skóra, włosy i paznokcie. Im drastyczniejsza dieta, tym zmiany mogą być bardziej dokuczliwe.
/ 02.12.2009 09:11
Na odchudzaniu mogą skorzystać nasze bikini i fotografie z wakacji, ale ucierpią prawie zawsze skóra, włosy i paznokcie. Im drastyczniejsza dieta, tym zmiany mogą być bardziej dokuczliwe.

Główny powód to niedobory – ograniczając pożywienie przycinamy bowiem nie tylko na kaloriach, ale także na witaminach i minerałach, od których poziomu uzależnione jest funkcjonowanie wielu ważnych procesów w organizmie, jak również wygląd włosów i skóry. Nic dziwnego, że przerzedzanie się czupryny czy kłopoty dermatologiczne często okazują się symptomem poważnych schorzeń wywołanych brakiem równowagi.

Co jeść, aby włosy i skóra wyglądały zdrowo?

Niedoborom sprzyja nie tylko mniejsza ilość spożywanego pożywienia, ale także niski poziom tłuszczu, w który uniemożliwia przyswajanie wielu dobroczynnych substancji. Jedyna rada jest więc dość oczywista – nie przesadzać. Lepiej chudnąć przez 6 miesięcy, ale zdrowo i pięknie, niż po 4 tygodniach przypominać chude skupisko nieszczęść.

Krótki przewodnik na temat pokarmów, które dbająca o urodę kobieta, powinna bezwzględnie umieścić w jadłospisie.

Siarka kojarzy się nam głównie z przemysłem, ale w rzeczywistości jest ważnym budulcem włosów, skóry i paznokci. Dobrym jej źródłem są warzywa strączkowe, kapusta, sery podpuszczkowe oraz ryby. Dalej niezbędny jest nam cynk, wypłukiwany łatwo przez alkohol. Znajdziemy go m.in. w mięsie, razowym chlebie, kaszy gryczanej, krewetkach, niektórych orzechach. Warto zadbać również o żelazo, które zapewni prawidłowe dotlenienie wszystkich tkanek – soczewica, indyk, jajka to dobre połączenie żelaza z proteinami.

Ponadto zadbać trzeba o dostawę odpowiedniej dawki witamin – te z grupy B mają dla urody szczególne znaczenie, dlatego dobrze jest pomyśleć o ciemnozielonych warzywach typu szpinak czy brokuły oraz gotowanym mięsie. Wegetarianie powinni brać jako suplement diety kompleks witamin B oraz cynk. Skórze pomoże też beta karoten zawarty we wszystkich pomarańczowych warzywach typu marchew, dynia czy morela. Witamina C, zawarta w porzeczce, pietruszce zielonej, pomarańczach, papryce, truskawkach, jagodach pomaga w syntezie kolagenu i zapewnia elastyczność tkanek. Witaminą piękności zwykło się jednak określać witaminę E - wspomaga odnowę skóry i jest świetnym przeciwutleniaczem. Najlepsze jej źródła to awokado, migdały, zarodki pszenne i masło orzechowe.

Wreszcie, nie zapomnijmy o tłustych morskich rybach, orzechach włoskich i siemieniu lnianym – wszystko to kopalnie dobroczynnych kwasów tłuszczowych omega-3, dzięki którym skóra wygląda zdrowo i nie choruje, zaś zmarszczki trzymają się od nas z daleka.

Agata Chabierska

Redakcja poleca

REKLAMA