Bezpieczne opalanie od podstaw

opalanie, ochrona, zabezpieczenie, słońce, skóra fot. Panthermedia
W tym roku odpowiednio przygotuj się do opalania. Zastosuj naszych 8 rad, a letni wypoczynek na słońcu będzie się wiązał jedynie z miłymi wspomnieniami.
/ 30.04.2013 08:43
opalanie, ochrona, zabezpieczenie, słońce, skóra fot. Panthermedia

1. Przed wakacjami zacznij łykać pigułki zwiększające odporność skóry na słońce

W swojej ofercie ma je m.in. Innēov czy Oenobiol. Warto zacząć je przyjmować co najmniej 2 tygodnie przed urlopem i kontynuować w czasie jego trwania. Oprócz typowych pigułek na słońce dobre efekty daje też łykanie suplementów zawierających bardzo silne antyutleniacze, takie jak np. resweratrol, który pomaga skórze radzić sobie z inwazją wolnych rodników wywoływanych przez promienie UV.

2. Wyrzuć zeszłoroczne kosmetyki przeciwsłoneczne

Ich skuteczność nie jest już taka sama. Dodatkowo podczas ostatnich wakacji do tubki mogło się dostać trochę piasku, przez co kosmetyk mógł ulec zepsuciu. Koniecznie pozbądź się kremu, który zmienił konsystencję lub brzydko pachnie.

3. Jeden krem nie wystarczy

Jedno opakowanie kosmetyku przeciwsłonecznego powinno wystarczyć (przy właściwym stosowaniu) zaledwie na kilka dni. Dlatego bądź przygotowana na to, że będziesz potrzebować co najmniej 2-3 kremów z filtrami.

4. W górach też jest słońce

Dlatego nie czuj się zwolniona z obowiązku stosowania filtrów. Zwłaszcza że często promieniowanie UV w górach jest silniejsze niż nad morzem.

5. Między godziną 11 .00 a 15.00 unikaj kąpieli słonecznych

W tych godzinach słońce operuje najmocniej, dlatego w tym czasie idź na lunch lub zrób sobie sjestę. Jeśli jednak będziesz wtedy na plaży, stosuj kremy z najwyższymi filtrami i nakładaj je grubą warstwą.

6. Uważaj na cień

Nie daj się oszukać, że cień ochroni cię przed szkodliwym działaniem słońca. Opalają nie tylko promienie bezpośrednio padające na skórę, ale także te odbijające się np. od wody, piasku czy nawet ścian budynków.

7. Zabezpiecz się przed podróżą

Posmaruj skórę również przed dłuższą jazdą samochodem. Szyby w pewnym stopniu zatrzymują tylko promienie UVB, przepuszczają natomiast promieniowanie UVA, które jest odpowiedzialne za fotostarzenie się skóry.

8. Jeśli lubisz pływać, stosuj kosmetyki wodoodporne

Promienie słońca docierają nawet do kilku metrów pod wodę. Po wyjściu z niej i wytarciu się ręcznikiem koniecznie powtórz ich aplikację.

Redakcja poleca

REKLAMA