kobieta fot. Materiały prasowe

Trądzik osób dorosłych. Jak pielęgnować skórę trądzikową dorosłych?

Może nam się wydawać, że na trądzik chorują głównie nastolatki, czyli osoby w wieku 12-18 lat. W ostatnich latach coraz częściej widzimy trądzik również u osób dorosłych, szczególnie kobiet, w wieku powyżej 25. roku życia, a niekiedy nawet po 40. roku życia.
kobieta fot. Materiały prasowe

Nie jest prawdą, jak uważano kiedyś, że trądzik dotyczy tylko osób młodych. Zazwyczaj szczyt zapadalności przypada na okres dojrzewania, jednak choroba może utrzymywać się w wieku dorosłym. Trądzik u osób dorosłych ma nieco inny charakter, wykwity w postaci krost i bolesnych nacieków zapalnych występują głównie w linii żuchwy. Często są bolesne i tym się różnią od postaci młodzieńczych, gdzie dominują zaskórniki i drobne grudki występujące na czole i w środkowej części twarzy. 

Trądzik osób dorosłych. Jakie są najczęstsze przyczyny? 

Trądzik osób dorosłych jest przewlekłą chorobą zapalną. Zapewne częściowo jest uwarunkowana genetycznie. Dokładny mechanizm trądziku osób dorosłych nie jest znany. U części osób występuje w związku z zaburzeniami hormonalnymi, ale nie jest to jedyna przyczyna. Istotną rolę odgrywają również czynniki środowiskowe, takie jak np. stres, klimat, dieta, tryb życia i niewłaściwa pielęgnacja. 

Jak zapobiegać powstawaniu trądziku osób dorosłych?

Unikaj stresu

Trądzik osób dorosłych dotyczy przede wszystkim kobiet, szczególnie tych, które prowadzą bardzo intensywny tryb życia i doznają stresu np. w związku z pracą zawodową, studiami, egzaminami, itp. Przewlekły stres zwiększa produkcję androgenów nadnerczowych, co w konsekwencji podwyższa aktywność gruczołów łojowych oraz zwiększa wytwarzanie sebum. 

Zadbaj o odpowiednią pielęgnację

Niewłaściwa higiena i źle dobrana pielęgnacja ma także istotny wpływ na trądzik. Źle dobrane kosmetyki podrażniają i wysuszają skórę, co niestety dodatkowo prowadzi do pogorszenia jej kondycji, nasila występowanie grudek i krost. 

Uważaj na dietę

Dieta jest kolejnym z czynników, które mogą mieć wpływ na zaostrzenie trądziku u dorosłych. Dobrze będzie więc unikać pewnych pokarmów, jeżeli widzimy po nich wyraźnie zaostrzenie.  Najczęściej są to słodycze i żywność wysoko przetworzona. 

Chroń skórę przed wpływem klimatyzacji, ogrzewania i zanieczyszczeń powietrza

Musimy wziąć pod uwagę, że w dużym stopniu stan naszej skóry zależy od czynników zewnętrznych, np. klimatyzacji, przesuszonego powietrza (okres grzewczy zimą) oraz smogu. Ważne jest, aby nawadniać swoją skórę od wewnątrz pijąc duże ilości wody. Warto zadbać również o prawidłową pielęgnację swojej skóry: oczyszczanie, nawilżanie, ochronę przed oddziaływaniem zanieczyszczeń na skórę, ochronę przed promieniowaniem UV.

Co na trądzik?

Błędem jest oczekiwanie na samoistne ustąpienie zmian. Mocno nasilony trądzik należy leczyć  pod opieką dermatologa i przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji skóry.  Przy łagodniejszych postaciach trądziku wystarczające będą odpowiednio dobrane dermokosmetyki. 

Jak pielęgnować skórę trądzikową? 

fot. Materiały prasowe

Do pielęgnacji skóry trądzikowej najlepiej jest podejść wielotorowo. 

Oczyszczenie skóry jest jedną z podstawowych czynności, o których należy pamiętać w drodze do pozbycia się problemu trądziku. W tej roli doskonale sprawdzi się Antybakteryjny żel do mycia Dermedic Normacne z wodą termalną, który skutecznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia, zapobiegając tworzeniu się nowych zmian trądzikowych.

Wsparciem w codziennej pielęgnacji wrażliwej skóry mieszanej i tłustej z pierwszymi zmarszczkami jest Krem nawilżająco-regenerujący do skóry trądzikowej dorosłych. Zwalcza bakterie, ogranicza powstawanie nowych zaskórników, reguluje wydzielanie sebum, działa antywolnorodnikowo,  przyspiesza gojenie zmian trądzikowych, a dodatkowo chroni skórę przed przesuszeniem. 


Wieczorem, gdy skóra potrzebuje intensywnej regeneracji odpowiedni będzie  Dermedic Normacne Krem niwelujący niedoskonałości na noc Delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka, poprawia wygląd skóry, wygładza ją, wyrównuje jej koloryt i niweluje niedoskonałości.

Dzięki zastosowaniu kompleksów VEPROLANUMTM oraz OXYNIACYDETM, objętych zgłoszeniem patentowym, dermokosmetyki z serii Dermedic Normacne działają na wszystkie przyczyny powstawania i zaostrzania się trądziku oraz zmniejszają ilość bakterii odpowiedzialnych za występowanie trądziku. Preparaty normalizują produkcję i wydzielanie łoju i sebum, działają antyoksydacyjnie oraz chronią skórę przed szkodliwym wpływem zanieczyszczonego powietrza. Zapobiegają również zmianom w mikrobiomie, łagodzą ogniska zapalne, likwidują niedoskonałości skórne i przywracają właściwy poziom nawilżenia skóry. Skuteczność Normacne potwierdzona została badaniami klinicznymi.

Dermokosmetyki Dermedic są dostępne w aptekach. 

 

Materiał powstał z udziałem marki Dermedic. 

Tagi: kosmetyki