Termin przydatności kremów do twarzy i ciała

Dostałam w prezencie kilka kremów do twarzy i ciała. Jakie terminy przydatności mają te kremy po otwarciu opakowania? Justyna

Faktyczny termin przydatności kremów

Krem jest przydatny do użycia przez czas zgodny z opisem na opakowaniu. Dlatego należy czytać etykietki i studiować opakowania. Często na opakowaniu napisane jest, że data przydatności po otwarciu to np. około 12 miesięcy. Prawda jest taka, że jedynie kremy o dużej zawartości konserwantów są w stanie wytrzymać tak długo. Jeśli zauważysz rozwarstwianie się kremu, zmianę zapachu, inną konsystencję oznacza to, że musisz pozbyć się kosmetyku, nawet jeśli nie upłynął jeszcze termin podany na etykiecie.

Odpowiednie przechowywanie kremów

Istotne jest odpowiednie przechowywanie kremu. Kremy “naturalne”, “bioorganiczne”, ,"ekologiczne" bez zawartości konserwantów można przechowywać jedynie około 2-4 miesiące. Polecanym sposobem zachowania właściwości kremów, bardzo skutecznym jest trzymanie ich w lodówce.  Kosmetyki są fotoczułe, dlatego należy chronić je przed światłem słonecznym i sztucznym. Nie należy też ustawiać kremu blisko źródeł ciepła, bo niektóre składniki kremu rozkładają się pod wpływem ciepła.

Ważne jest także to JAK przechowujemy nasze kremy. W łazienkach jest najczęściej zbyt ciepło i zbyt wilgotno. Niektóre kremy, np. te zawierające kolagen powinny być przechowywane w lodówce! Nie należy więc kupować kremów na zapas, ani takich, które stoją na nasłonecznionych lub nagrzanych lampami półkach sklepowych.

Zobacz też: Co zrobić, gdy pojawiają się problemy z cerą w czasie ciąży?

Odpowiednie opakowanie i stosowne nakładanie kremu

Najwygodniejszą formą opakowania jest krem w tubce lub opakowaniu z pompką, atomizerze – nie musisz wtedy ich dotykać, co minimalizuje ryzyko dostania się do kosmetyku drobnoustrojów, które mogą przyśpieszyć starzenie się lub zniszczyć właściwości produktów. Jeżeli krem jest w słoiczku - do nakładania kosmetyku używaj jednorazowej szpatułki.

Termin przydatności kremów i balsamów to najczęściej średnio ok. 6 miesięcy (od otwarcia!).

Zobacz też: Jak ochronić się przed mrozem - porady

Na koniec jeszcze jedna wskazówka - na opakowaniach zagranicznych kosmetyków często data przydatności nie jest podawana, gdy jest dłuższa niż 36 miesięcy, czyli 3 lata.

Masz problemy z trądzikiem, suchą skórą, cellulitem albo kosmetykami do pielęgnacji ciała? Zapytaj eksperta jak im zaradzić. Odpowiedzi na najciekawsze pytania znajdziesz w dziale Porady kosmetologa.