Jak rozpoznać oryginalne perfumy? 6 trików, dzięki którym odróżnisz je od podróbek

Jak rozpoznać oryginalne perfumy fot. Adobe Stock
Oryginalne perfumy rozpoznasz przede wszystkim po dopracowanych detalach - idealnie sklejonej folii, pięknie tłoczonym kartoniku i numerze seryjnym.
Małgorzata Machnicka / 02.07.2020 13:12
Jak rozpoznać oryginalne perfumy fot. Adobe Stock

 Podrobione perfumy są problemem nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej. W perfumeriach internetowych i niektórych drogeriach nietrudno natknąć się na „zapachowe” wyprzedaże. Ceny są bardzo kuszące i najczęściej nie umiemy się oprzeć zakupom, zwłaszcza jeśli znajdziemy nasze ulubione perfumy w atrakcyjnej cenie. 

Tak naprawdę odróżnienie oryginalnych perfum od podróbki zazwyczaj nie jest trudne. Często można rozpoznać to już na pierwszy rzut oka. Zdarzają się jednak „perełki”, które do złudzenia przypominają oryginał. Zobacz, jak nie dać się nabrać!

Folia

Należy zacząć od samej folii - bardzo ważne jest miejsce jej sklejenia i szerokość zachodzących na siebie kawałków. Sklejenie jest zawsze z boku kartonika - nigdy na górze, na dole czy z tyłu. Folia powinna również ściśle do niego przylegać.

Kartonik

W podróbkach perfum najczęściej na pierwszy rzut oka widać brak dbałości o detale, takie jak tłoczenia, czcionka, faktura. Opakowanie powinno być idealnie wycięte i wykonane z grubego papieru dobrej jakości. Jeśli na kartoniku występują złocenia, nie powinny być porysowane ani nierówne.

Butelka

Flakon perfum jest znacznie trudniejszy do podrobienia niż kartonik. Marki zazwyczaj nie oszczędzają na buteleczkach i wypuszczają doskonale wykonany produkt. Jeśli masz w zapasie oryginalne perfumy i chcesz kupić kolejne, porównaj też kolor perfum. 

oryginalne perfumy a podróbki
fot. Adobe Stock

Numer seryjny

W internecie istnieją specjalne wyszukiwarki, które pozwalają sprawdzić oryginalność perfum (i innych luksusowych kosmetyków). Numer seryjny zawsze znajduje się na spodzie buteleczki - może być naklejony lub starannie wytłoczony. 

Atomizer  

Powinien być wykonany z jednego elementu dobrej jakości. Najłatwiej to rozpoznać, jeśli perfumy są w przeźroczystej butelce - atomizer nie powinien być mocno widoczny, a raczej subtelny i delikatny.

Zapach

Oryginale perfumy poznasz po głębi zapachu. W sporej większości składają się z trzech akordów, które uwalniają się w ściśle określonej kolejności. Podrobione perfumy mają zazwyczaj tylko nutę głowy, którą wyczujesz na samym początku. Poza tym, zapach podróbek najczęściej jest bardzo nietrwały.

Więcej o perfumach:
7 najpiękniejszych zapachów na lato 
Te perfumy do złudzenia przypominają (i pachną jak) Coco Chanel Mademoiselle, a kupisz je za 12 złotych w Lidlu

Redakcja poleca

REKLAMA