POLECAMY

11 tuszów do rzęs - test

Marki kosmetyczne zapewniają nas, że wszystkie maskary pogrubiają, wydłużają i sprawiają, że nasze rzęsy będą wyglądać jak puszyste "firanki". Przetestowaliśmy 11 tuszów i... żaden z nich nie oszołomił nas swoją skutecznością pogrubiania. Sześć maskar zostało ocenionych jako dobre.
11 tuszów do rzęs - test fot. Fotolia

Pierwszy tusz do rzęs powstał w 1913 roku. Z miłości. Młoda Mabel chciała oczarować urokiem trzepoczących rzęs swojego ukochanego. Jej brat chemik, T. L. Williams, wpadł wtedy na pomysł połączenia pyłu węglowego z wazeliną. W ten sposób powstała substancja, dająca się swobodnie nałożyć na rzęsy. Nowy produkt okazał się wielkim sukcesem. Mabel wyszła za swego ukochanego, a jej brat założył firmę o nazwie Maybelline (od słów „Mabel” i „Vaseline”, czyli „wazelina”), która do dziś jest jedną z największych marek kosmetycznych na świecie.

Zobacz też: 10 makijażowych grzechów Polek

Obietnica pogrubienia

Niemal 100 lat później tusz Maybelline zostaje badaniach laboratoryjnych porównany w teście z dziesięcioma innymi maskarami. Producenci wszystkich zapewniają pogrubianie rzęs. Niektóre z nich mają wiele obiecujące nazwy, jak na przykład „Volcano Explosive Volume Mascara” czy „Big & Beautiful Ultra Volume”. Choć kuszą one obietnicą pogrubiania rzęs, żadnej z maskar nie udało się uzyskać oceny bardzo dobrej za ten badany parametr – tak uznało 200 ochotniczek, które przez tydzień testowały tusze. Jednak sześć produktów uzyskało bardzo dobrą ogólną ocenę jakości.

Zobacz też: Nowoczesne trendy w makijażu 2012

Obce palce w tuszu?

Jedna maskara z naszego testu uzyskała ocenę jedynie mierną. Skąd ta niska nota? Otóż kosmetyk ten miał problemy z zawartością bakterii. Ponadto, wraz z pięcioma innymi maskarami z testu, uzyskał negatywną ocenę za opakowanie. Chodzi o to, że żaden z tych sześciu tuszów nie miał zabezpieczenia przed naruszeniem oryginalności produktu. Najczęstszym zabezpieczeniem stosowanym przez producentów jest folia, która gwarantuje, iż żadna z klientek nie testowała maskary wcześniej.

Zobacz też: 10 makijażowych grzechów Polek

Luksusowy nie znaczy lepszy

Na dobrą maskarę wcale nie trzeba wydać majątku. Za najdroższy, a zarazem dobry, tusz w teście wydamy aż 105 zł (15 zł za 1 ml). Jego właściwości kosmetyczne nie są jednak w niczym lepsze od innych dobrze ocenionych tuszów, na które wydamy znacznie mniej. Przykładem mogą tutaj być choćby wodoodporne maskary Artdeco czy La Roche-Posay, których ceny są blisko o połowę niższe.

Co ciekawe, najtańszym z dobrze ocenionych tuszów okazała się zwycięska maskara, której 1 ml kosztuje jedyne 2,63 zł.

200 kobiet tuszuje rzęsy

Przez tydzień 200 ochotniczek testowało dla nas maskary, biorąc pod uwagę różne kryteria. Swoje doświadczenia spisywały w obszernej ankiecie. Ostateczne wyniki oceniły w laboratorium trzy profesjonalne testerki.

Pomalowane rzęsy wyglądają na dłuższe i grubsze, ponieważ maskara pokrywa ich koniuszki, które często są jaśniejsze od nasady. Dzięki makijażowi stają się widoczniejsze.

Zobacz też: Rzęsy na studniówkę lub bal gimnazjalny

Jakość tuszu do rzęs zależy nie tylko od jego receptury, ale także od zgrania czarnej emulsji, szczoteczki oraz aplikatora. Szczoteczka o budowie nieprzystosowanej do konsystencji tuszu pokrywa się przy próbie aplikacji zbyt dużą ilością gęstej maskary, co uniemożliwia jej równomierne rozprowadzanie.

Największym zainteresowaniem kobiet cieszą się zwykłe tusze, niewodoodporne. W przeciwieństwie do tych wodoodpornych, do demakijażu nie wymagają stosowania specjalnych płynów czy też olejków. Zwykłą maskarę można zmyć za pomocą mleczka do twarzy i wody.

Od wodoodpornych maskar oczekuje się, iż zdadzą test w rozmaitych warunkach. Nieistotne czy uprawiamy sport ociekając potem czy akurat oglądamy wzruszający film zalewając się łzami. Czarne kręgi pod oczami nie powinny się w ogóle pojawić.

Szczegółowe wyniki testów znajdziecie na stronie Pro-testu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/3 lata temu
A ja zakupiłam ten tusz co wy testowałyście i jestem zadowolona. Fajnie maluje i podkresla spojrzenie.
/3 lata temu
też zostałam testerką i własnie postanowiłam napisac tu o tym ze nie zaluje iz nia zostałam. Moja mama która dostała drugą maskare podziela moje zdanie. Maskara jest fajna. Nie dość ze ma bardzo eleganckie opakowanie to w dodatku maluje genialnie. Polecam !
/3 lata temu
Ja również jestem testerka, bardzo dobra ta maskara jest.Podoba mi się wyrazistośc oka po pomalowaniu. Dziewczyny - warto !
POKAŻ KOMENTARZE (6)