Szkodliwe składniki w lakierach do paznokci - które wybierać

Wyniki testu są bardzo zaskakujące.
Małgorzata Machnicka / 10.08.2016 07:12
Lubicie malować paznokcie prawda? My uwielbiamy. Manicure w modnym kolorze potrafi odmienić najzwyklejszą stylizację złożoną z dżinsów i białego t-shirtu. No tak, ale czy zastanawiałyście się czasem od czego zależy to, ile lakier trzyma się na płytce paznokcia, dlaczego niektóre z nich są bardziej błyszczące a inne mniej, dlaczego niektóre z nich mają silniejszy zapach od innych. Wszystko oczywiście zależy od składników lakieru. Wybrałyśmy 8 popularnych produktów z niskich i średnich półek cenowych. Wyniki są dość zaskakujące, ale zapoznajcie się najpierw z listą szkodliwych składników.

8 najmodniejszych zdobień na paznokciach

  • Formaldehyd - czyli inaczej aldehyd mrówkowy. Substancja używana w lakierach do paznokci, aby pobudzić go do wzrostu, wzmocnić i utwardzić. Ma również zastosowanie w innych kosmetykach, ponieważ świetnie odkaża i działa bakteriobójczo. Wykazuje działanie silnie alergizujące na skórę. W przypadku stosowania odżywek czy lakierów do paznokci może powodować przesuszenie skórek wokół paznokci i wysypki, a nawet onycholizę – oddzielenie płytki paznokciowej od łożyska.
  •  Toluen - składnik odpowiedzialny za równomierne rozprowadzenie lakieru. Jest toksyczny dla układu oddechowego, krwionośnego oraz nerwowego. Może wywoływać podrażnienie oczu i skóry. Szczególnie zakazany w ciąży, gdyż może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu.
  • Kamfora - odpowiedzialna jest za błyszczące wykończenie. Może powodować reakcje alergiczne, mdłości i bóle głowy. Składnik ten jest stopniowo wycofywany z receptur większości kosmetyków na rynku.

Manicure jak z salonu wykonany w domu?

Istnieją oczywiście lakiery, które są niemal zupełnie nieszkodliwe, niestety najczęściej są bardzo drogie. Brytyjska marka Butter London ma w swojej ofercie aż 60 odcieni, ale cena za sztukę to mniej więcej 90 zł. Nietoksyczne lakiery znajdziecie również w ofercie marek Scotch, NCLA czy Zoya.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/31.01.2020 15:05
Tajka. Czyli jak wymieszamy sok malinowy z wodą to mam inną substancje niż sok i wodę ??
/25.01.2017 19:44
korzystam tylko ze sprawdzonych colorgeli np od Opi - nie wybrażam sobie mieć przebarwienia na płytce, albo inne rany, które mogę przydarzyć się kobietom korzystającym z byle jakich lakierów.
/14.11.2016 20:46
dokładnie są takie same cenowo a chociaż bezpieczne :) Nie ma co kupować jakiś lakierów na bazarze, które stoją raz w -10 stopni raz w + 30 stopni.
POKAŻ KOMENTARZE (1)