Jak leczyć wrastanie paznokci?

Noszenie niewłaściwego obuwia czy sposób obcinania paznokci mogą przyczynić się do wrastania paznokci, któremu towarzyszy ból i stan zapalny. Jak dbać o paznokcie, by nie dopuścić do ich wrastania? Na czym dokładnie polega wrastanie paznokci?
/ 14.06.2012 13:49
french, manicure, paznokcie / Fotolia

Na czym polega wrastanie paznokci?

Wrastanie paznokci to dolegliwość, która jest wynikiem ucisku płytki na wał paznokciowy. Prowadzi do stanów zapalnych, opuchnięć i infekcji powodujących dotkliwy ból i dyskomfort. Problem wrastania często dotyczy dużego palca u nogi, ale może też wystąpić na wszystkich palcach stóp, a nawet rąk.

Brak podjęcia leczenia w skrajnych przypadkach może skutkować amputacją części lub całego palca.

Dlaczego paznokieć wrasta?

Wrastanie może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Na tę dolegliwość są narażone dzieci, które często zawijają palce w butach, co powoduje stały ucisk na płytkę paznokciową i tym samym przyczynia się do jej wrastania. Ten problem występuje też często u sportowców (zwłaszcza u piłkarzy) z powodu wzmożonej potliwości stóp i dużej siły uderzeń w piłkę.

Paznokcie mogą też wrastać z innych powodów, do których należą:

  • obcinanie paznokci zbyt blisko skóry, pozostawienie ostrych brzegów lub postrzępionych krawędzi,
  • długotrwałe noszenie źle dopasowanego do stopy obuwia,
  • przypadkowe uderzenia i przytrzaśnięcia,
  • nieprawidłowa motoryka chodu,
  • wykonywanie ćwiczeń fizycznych wywołujących dodatkowy nacisk na stopę.

Zobacz też: Paznokcie - na jakie choroby wskazują?

Jak leczyć wrastanie paznokci?

Z problemem wrastających paznokci najlepiej zgłosić się do profesjonalisty, zwłaszcza w przypadku opuchnięć i pierwszych oznak infekcji. Specjalista przy pomocy sterylnych narzędzi oczyści zainfekowany obszar, przytnie odpowiednio paznokieć, zastosuje płyn antyseptyczny i założy czysty opatrunek, a w przypadku silnych objawów infekcji przepisze antybiotyk.

Lekarz może też założyć specjalistyczne klamry korygujące, które unoszą płytkę paznokcia i wyznaczają właściwy kierunek jej wzrostu, tak by paznokieć przestał wrastać w boki palca. To metoda bezbolesna, a dobrze założone klamry nie są uciążliwe podczas codziennego funkcjonowania.

Innym sposobem leczenia jest żelowanie paznokci, które polega na nałożeniu na paznokcie żelu utwardzalnego w lampie UV, dzięki czemu paznokieć zostaje uniesiony i wyprostowany przy bocznych wałach skórnych. Pomocnym środkiem są też olejki zmiękczające skórę wokół płytki paznokcia.

Radykalną, stosowaną w ostateczności metodą w walce z wrastającym paznokciem jest chirurgiczne usunięcie płytki paznokciowej. Ten zabieg likwiduje stan zapalny, ale wymaga długiej rekonwalescencji.

Warto pamiętać, by podczas leczenia dbać o higienę stóp: myć stopy po powrocie do domu, nosić bawełniane skarpety i moczyć nogi w ciepłej wodzie.

Aby paznokcie nie wrastały…

Dużą rolę w zapobieganiu przykrej dolegliwości wrastania paznokci odgrywa staranny pedicure przeprowadzony samodzielnie lub z pomocą profesjonalnej pedikiurzystki. Paznokcie twarde i trudne do obcięcia warto zmiękczyć przed zabiegiem. W tym celu pomocna jest ciepła kąpiel lub płyn zapobiegający wrastaniu.

Należy zwrócić uwagę na sposób obcinania paznokci – niezbyt krótko i w linii prostej bez wycinania brzegów płytki. Jest to istotne, gdyż obcięcia w kształcie półksiężyca wywołują ryzyko stanu zapalnego. Nie wolno też wyrywać zadartych skórek wokół paznokcia, lepiej też unikać używania czubka nożyczek do usuwania nieczystości zgromadzonych pod paznokciami. Wymagana jest przy tym szczególna ostrożność, ponieważ wszelkie skaleczenia mogą skutkować zakażeniem wału paznokci.

W profilaktyce wrastania paznokci ważna jest także odpowiednia dieta zawierająca siarkę i witaminy z grupy B, które wzmacniają łamliwe paznokcie. Duże znaczenie ma dbałość o właściwe obuwie. Wrastającym paznokciom nie sprzyjają buty z wąskimi czubkami i wysokimi obcasami.

W przypadku dzieci szczególną uwagę na stan paznokci powinni zwrócić rodzice przez regularne skracanie paznokci swoich pociech oraz zapewnienie dzieciom obuwia w odpowiednim rozmiarze.

Zobacz też: Jak dbać o paznokcie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/07.10.2018 11:09
Walcząc z moimi wrastającymi paznokciami domowymi sposobami wyrządziłam sobie krzywdę. Wtedy stwierdziłam, że nie ma co sobie sprawiać dodatkowego bólu i udałam się do Pani podolog Adriany Miniatorskiej-Węgrzyn z Instytutu Podologicznego w Tarnowie. Pani Adriana zaaplikowała mi klamrę ortonyksyjną, która pomogła mi pozbyć się problemu.
/17.10.2017 14:23
Dla mnie osobiście wrastające paznokcie są straszne. Długo się nie mogłam uporać z tym problemem, aż wybrałąm się do Centrum Podologicznego w Łodzi. Tam dopiero pozbyłam się tego problemu.
/06.08.2015 09:21
Też jestem przed założeniem klamry na wrastający paznokieć i bardzo się stresuję, bo nie wiem jak to będzie wyglądać. Ale znalazłam fajny artykuł, w którym jest krok po kroku opisane, jak taki zabieg przebiega. Po przeczytaniu go trochę się uspokoiłam. Jak chcecie, to jest tutaj http://wrastajacypaznokiec.pl/jak-przebiega-zabieg-zakladania-klamry-na-wrastajacy-paznokiec/. Trzymajcie kciuki by poszło szybko, sprawnie i bez bólu!
POKAŻ KOMENTARZE (7)