POLECAMY

Z wybiegu po karierę

Rynek pracy, na którym echem odbił się światowy kryzys, oferuje zdecydowanie mniej dobrych posad. Stąd potrzeba bycia lepszym od konkurencji, jest jeszcze większa. Oczywiście odpowiednie doświadczenie, zdolności interpersonalne są tutaj bezsprzecznie istotne, ale prawda jest taka, że to pierwsze wrażenie w większości przypadków decyduje o tym, czy zostaniemy zatrudnieni czy też nie.
Z wybiegu po karierę

Zgodnie z maksymą „nigdy nie dostaniesz drugiej szansy zrobienia dobrego pierwszego wrażenia” trzeba zadbać o odpowiedni look. I nie chodzi tutaj o którąś ze skrajności. Jedynie i aż o to, aby wypaść jak najlepiej i dać sobie szansę na odpowiedni angaż.

Zadziwiające jest, jak wiele osób - w dobie dostępu do magazynów, internetu, darmowych porad, etc. - nie wie, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną. Przeprowadzono wiele badań, które wykazały, że prawie 3/4 szefów nie decyduje się na przyjęcie jakiegoś kandydata, ponieważ nie był on odpowiednio ubrany podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pierwsze wrażenie jest zatem kluczowe.

Ubranie a stanowisko

Należy tutaj rozróżnić, że rodzaj ubioru powinien być stosowny do stanowiska, o które się ubiegamy. Pani ubiegająca się o posadę w banku nie może sobie pozwolić na przykusą mini i głęboki dekolt, ponieważ będzie wyglądać nieprofesjonalnie i co najmniej dwuznacznie. Zdecydowanie lepsza będzie dobrze skrojona sukienka o długości do kolana, a swoją osobowość podkreśli ciekawym dodatkiem (kolczyki, apaszka, broszka). Podstawowa zasada jest taka: im bardziej formalna praca, tym bardziej formalny ubiór. Stąd osoba pracująca w reklamie czy zajmująca się wnętrzami może pozwolić sobie na więcej fantazji w ubiorze. Z kolei pani w ZUS w obcisłym topiku z głębokim dekoltem to oczywiste kuriozum, czego za wszelką cenę trzeba unikać.

Jeżeli chodzi o półkę kupowanych ubrań zależy to od naszych finansowych możliwości, jednak w dobie dużych wyprzedaży, outletów i sklepów z tanią odzieżą, każdy może znaleźć coś na swoją kieszeń i stosownego do okazji.

Należy też wspomnieć o absolutnych podstawach każdego wyglądu, bo z doświadczenia wiem, że nie zawsze jest to takie oczywiste: świeżo umyte włosy, czyste buty (coraz rzadziej słaba strona Polaków), ubrania bez zmechaceń, paznokcie bez odprysków – to absolutny basic.

Autorem tekstu jest Małgorzata Kusper - stylistka.

Tagi: dresscode
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)