Grę kolorami możemy wykorzystywać, kiedy chcemy poprawić sobie nastrój, stworzyć ciepłe miejsce do pracy czy wypoczynku, ale także wtedy, gdy chcemy na kimś wywrzeć korzystne wrażenie. Bo jak Cię widzą, tak Cię piszą, a inaczej ludzie odbierają Cię, gdy masz na sobie jasne czy kolorowe ubrania a zupełnie inaczej, gdy prezentujesz się w tonacji szaro-burej.
Kolory depresji
Naukowcy stwierdzili, że ludzie z depresją widzą świat w szarym kolorze. Wiele obrazów znanych malarzy, pokazuje, jak ich stan ducha, wpływa na widzenie otaczającej rzeczywistości. Barwy dzieł takich artystów są ponure i ciemne. Brak w nich żywych kolorów, gry światła i kontrastów.
Także podczas długich zimowych wieczorów, brakuje nam słońca, światła, żywej kolorystyki kwiatów i trawy. Źle to wpływa na nasze samopoczucie, brakuje nam energii, motywacji do działania, szybciej się męczymy. Mogą nawet pojawić się objawy depresji sezonowej.
Dlatego kolorowe akcenty naszego stroju, ciepłe zielenie, oranże czy błękity i złote brązy mogą poprawić nastrój nie tylko nam samym, ale też ludziom wokół nas. Każdy z nas woli się uśmiechać i ciągnie nas do kolorowych ludzi. Przyjemniej zobaczyć znów motyw kwietnej łąki czy morza i plaży w środku zimy, zamiast zarazić się smutkiem szaro-burej depresji.
Szare wariacje
Trzeba się liczyć z tym, że szarobure i nieokreślone stroje nie dodają nam urody i mogą skutecznie zniechęcać innych ludzi. Taki strój może być informacją, że nie jesteś zbyt otwarta na ludzi i nowe wyzwania, że wolałabyś się schować niż spotkać z ludźmi, że nie masz energii a może nawet nie wierzysz w siebie.
Warto jednak pamiętać, że kolor szary nie jedno ma imię i nie musisz koniecznie się go wystrzegać. Nie będziesz „szarą myszką”, jeśli dodasz swej szarej kreacji odrobinę szaleństwa i pikanterii. Nie będziesz wyglądać smutno i nieciekawie w szarej tunice czy sweterku, zwłaszcza gdy okrasisz je chustą w wesołych kolorach czy oryginalnym naszyjnikiem. A szary płaszczyk rozbłyśnie dzięki świetlistym barwom szalika czy kozaczków a ty będziesz atrakcyjna i interesująca dla otoczenia i nikt cię nie przeoczy. Zrobisz wrażenie osoby optymistycznie nastawionej do świata, otwartej, pozytywnej, energicznej i pewnej siebie.
Prowadzi również treningi i warsztaty rozwojowe, grupy wsparcia, terapię par oraz DDA.