Stylista radzi - podstawowe typy figury

Wszyscy kochamy modę i marzymy o szafie pełnej idealnie leżących na nas ubrań… Marzenie to jest możliwe do spełnienia, jeśli znamy swoją figurę i wiemy, w czym tak naprawdę wyglądamy dobrze. Tą publikacją rozpoczynamy cykl „porad stylisty”. Jeśli macie wątpliwości lub pytania dotyczące właściwego doboru ubioru do swojego typu figury – piszcie do nas za pośrednictwem formularza kontaktowego.
/ 11.03.2011 07:10

Wszyscy kochamy modę i marzymy o szafie pełnej idealnie leżących na nas ubrań… Marzenie to jest możliwe do spełnienia, jeśli znamy swoją figurę i wiemy, w czym tak naprawdę wyglądamy dobrze. Tą publikacją rozpoczynamy cykl „porad stylisty”. Jeśli macie wątpliwości lub pytania dotyczące właściwego doboru ubioru do swojego typu figury – piszcie do nas za pośrednictwem formularza kontaktowego.

PROSTOKĄT - CZYLI „PAPRYKA”

Kształt ten charakteryzuje „jednolitość” - ramiona i biodra mają taką samą szerokość, wcięcie w talii jest ledwo zarysowane, prawie niewidoczne. Uda są przedłużeniem linii bioder. Przy skłonnościach do tycia, figura nabiera „topornych” kształtów.

U kobiet o takim typie figury najbardziej odznaczają się ramiona, łatwo można osiągnąć chłopięcą lub wręcz męską sylwetkę. Należałoby podkreślić talię (paskiem, albo spodniami czy spódnicą o wysokim stanie), przede wszystkim jednak trzeba „ukryć” ramiona. Polecamy długie rękawy, zarówno te wąskie, jak i rozszerzane, stanowczo jednak odradzamy te bufiaste czy bluzki na cienkich ramiączkach. Przy głębokim dekolcie w kształcie litery „V” optycznie podkreślimy talię. Wybierając sukienki, unikajmy prostych i dopasowanych modeli, ponieważ sprawiają, że figura będzie się wydawać cięższa. Przykładem tego typu figury jest Keira Knightley, która przepięknie prezentuje się w dziewczęcych krojach o podkreślonej talii.

OKRĄG - CZYLI „JABŁKO”

Tę sylwetkę charakteryzuje obfity biust, szerokie biodra i ramiona oraz brak wcięcia w talii. Nogi „giną” w porównaniu z resztą sylwetki - są drobne i szczupłe.

Właścicielki takiej figury bardzo często mają skłonności do tycia. Przy nieodpowiedniej stylizacji mogą wyglądać groteskowo oraz na niższe niż są. Radzimy unikać swetrów i bluzek z golfem, oraz tunik, gdyż optycznie powiększą biust. Doradzamy kopertowe zapięcia i dzianinowe tkaniny. Sukienki o prostym kroju wysmuklą sylwetkę – unikajcie jednak długości „za kolano”. Talię warto podkreślić szerokim paskiem. Przykładem tego typu figury jest Oprah Winfrey, która bardzo często wysmukla i zaznacza talię przy pomocy paska, a nawet gorsetu.

TRÓJKĄT - CZYLI "GRUSZKA"

Panie o takiej figurze mają wąskie ramiona, mały biust i bardzo zaokrąglone uda i biodra. „Najcięższym” punktem sylwetki stają się biodra.

Przy figurze gruszki należy przede wszystkim wyszczuplić uda i biodra. Odradzamy obszerne bluzki, zwłaszcza te o dekolcie w kształcie litery „V”, które zamiast poszerzyć ramiona, dodatkowo „obciążą sylwetkę. Radzimy wybierać takie, które będą miały bufiaste rękawy, albo taki o długości ¾. Aby ukryć biodra, warto nosić rozkloszowane spódnice i sukienki. Stanowczo unikamy mini i modeli „przed kolano”. Sylwetkę dodatkowo wysmuklą obcasy. Odradzamy rurki, zwłaszcza „biodrówki” – polecamy za to klasyczne kroje spodni, o prostych albo rozszerzanych nogawkach. Przykładem tego typu figury jest Jennifer Lopez, która uwielbia spodnie typu dzwony, optycznie wyszczuplające jej biodra i wydłużające jej sylwetkę zarazem.

DWA ODWRÓCONE TRÓJKĄTY - CZYLI "KLEPSYDRA"

Jest to figura klasycznie pojmowana jako kobieca – pełne biodra i biust, wąska talia. Większość pań o tej budowie nie ma większych problemów z dobieraniem ubrań, ich sylwetka jest bowiem proporcjonalna. Warto zatem zachować te proporcje.

Łatwo tutaj „przeciążyć” sylwetkę, należy zatem unikać bezkształtnych form, sukienek odcinanych pod biustem (niepotrzebnie ukryją talię), asymetrycznych oraz zbyt krótkich spódnic i spodni biodrówek. Nadmierne podkreślanie talii nie jest wskazane – radzimy wybierać wąskie paski.  Sylwetkę możemy dodatkowo wysmuklić, dobierając buty na obcasie. Przykładem tego typu figury jest Beyonce Knowles, która doskonale wie jak dopasowaną kreacją wyeksponować swoje największe, kobiece atuty.

Warto jednak pamiętać, by nie sprowadzać wszystkich kobiecych sylwetek do czterech podstawowych. Pamiętajmy, że każda kobieta jest inna. Jabłko, papryka, gruszka i klepsydra są zaledwie punktem wyjścia do analizy swojej figury, rodzajem podpowiedzi i sugestii jaki krój czy długość jest dla nas odpowiednia. Najważniejsze by czuć się dobrze w swojej skórze i komfortowo, swobodnie w wybranej garderobie. Zatem nie podążajmy ślepo za trendami, słuchajmy siebie i za wszelką cenę starajmy się wyeksponować swoje atuty. Również nasza w tym misja, i dołożymy wszelkich starań, by Wam w tym pomóc.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania lub wątpliwości w kwestiach stylizacji - piszcie do nas za pośrednictwem formularza kontaktowego. Nasz stylista udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania. Wybrane zagadnienia zostaną również opublikowane na łamach WWW.LAMODE.INFO.

Więcej na: www.lamode.info

Fot. PR Photos

Redakcja poleca

REKLAMA