koszula kobieca fot. FREE Imax/Tree

Modowe ciekawostki - Trendy sezonu - Modne ubrania

Zastanawiałyście się kiedykolwiek nad tym?
Joanna Mroczkowska / 04.07.2016 09:07
koszula kobieca fot. FREE Imax/Tree

Czy zastanawiałyście się kiedyś dlaczego guziki w damskich ubraniach są po innej stronie niż w męskich? A może nigdy nie zwróciłyście na to uwagi? Mamy dla was kilka historycznych powodów dlaczego guziki w damskich ubraniach są po lewej stronie a u facetów po prawej. Jesteście ciekawe?

Guziki w damskich ubraniach są po lewej stronie...

Teorii jest kilka. Jedną z nich jest powód karmienia dzieci. W związku z tym, że większość ludzi na świecie jest praworęcznych normalnością jest, że dzieci trzymane byłyby na lewym ramieniu. Rozpinanie guzików po tej stronie ułatwiłoby karmienie.

 

Bettina&Doisnau #icon #roberdoisneau #bettina #beautiful #historyoffashion #fashion #photography #art

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Carlo Alberto Pregnolato (@carlo_alberto_pregnolato)

Inna teoria brzmi tak, że skoro damskie siodło sprawiało, że kobiety miały przerzucone obie nogi po lewej stronie konia to zapięcie żakietu czy koszuli po tej właśnie stronie powodowały, że przewiew powietrza był ułatwiony...Hmmm.

Inne podania głoszą, że skoro w XVIII wieku kobiety z wyższych sfer ubierane były przez służące (w większości praworęczne?), łatwiej im było zapinać guziki po lewej stronie.

Teorii na ten temat jest jeszcze więcej, niektóre dość absurdalne. Jednak tradycja, która jest z nami od ok. 1850 roku dzisiaj nie ma już znaczenia. Marki od lat stosują formy uniseksowe i dzisiaj większość modeli ma guziki po prawej stronie - nawet damskie wersje. A wasza opinia na ten temat jest jaka?

Więcej ciekawostek:

Inwestuj w modę nie w nieruchomości
Zawsze powinnaś prać nowe ubrania przed założeniem
Ten motyw co wakacje jest w trendach - masz go?