modelka fot. FREE Imax/Tree

Czy powinno się prać nowe ubrania - To ciekawe - Sonda

A jakie są twoje przyzwyczajenia?
Joanna Mroczkowska / 27.06.2016 06:00
modelka fot. FREE Imax/Tree

Wielu z was na pewno nie raz przydarzyło się założyć nowe ubranie bez wcześniejszego prania. W końcu jest nowiutkie, tak ładnie pachnie, jest niepogniecione i po prostu chcemy już mieć je na sobie. Jednak specjaliści alarmują by za każdym razem nowe ubranie prać przed pierwszym założeniem. W czym tkwi problem?

Czemu prać nowe ubrania przed założeniem?

O ile ubrania nie są poddawane obróbce chemicznej to tkaniny, z których są uszyte tak. Produkty popularnych sieciówek odszywane są zazwyczaj Azji. Tam niektóre kraje nie przestrzegają zasad, które spełniają np. europejskie standardy jakościowe. Chemikalia używane w tych okolicznościach (np. aldehyd mrówkowy zwany formaldehydem), zabezpieczają tkaninę przed np. grzybem. Te właśnie mogą wywołać m.in. uczucie swędzenia, wysypki czy innego rodzaju podrażnienia skórne.

Symbole na metkach - co oznaczają?

Oczywiście zagrożenia czają się nie tylko ze strony produkcyjnej. Zakładając nowo nabyte ubrania nie wiemy kto przymierzał je wcześniej. Zdarzały się już sytuacje gdy osoby zaraziły się chorobami skóry czy  nawet wszami właśnie przez tego typu na pozór błahą sytuację. A czy jest wśród was osoba, która nie przymierza rzeczy zanim ją kupi? Zatem jak rozwiązać ten problem?

Przede wszystkim starajcie się unikać zakładania ubrań bez uprzedniego prania. I niech was nie zmylą informacje o ekologicznych czy...wegańskich ubraniach. Wszystkie w czasie produkcji muszą być w jakiś sposób zabezpieczane przed bakteriami i grzybami dlatego warto je wcześniej oczyścić.

Starajcie się również wybierać ubrania z końca wieszaka, wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że będziecie pierwszą osobą, które ją przymierzą.

Więcej modowych newsów:

Co miała na sobie Zosia Ślotała?Czy buty wolno prać w pralce? Co można uprać w pralce - 6 nietypowych rzeczy