Nieustannie modna
Zmienność mody jest jej istotą i zaletą, ale w niektórych przypadkach może stać się wadą. Podążanie za nowinkami przyjmuje czasem kuriozalną postać. Wystarczy wspomnieć o zjawisku zakupoholizmu, które stało się tematem filmów dokumentalnych, a nawet fabularnych. Elegancja jest częścią mody, ale stara się także jej przeciwstawić. Bowiem cechą elegancji jest niezmienność.
Pewne kroje, fasony i kolory pozostaną zawsze modne. I tak: klasyczne bluzki, spódnice, marynarki, kostiumy mogą wisieć w szafie kilka sezonów i nie zestarzeją się. Podobnie z kolorami: biel i czerń, beż i granat są zawsze bezpieczne i zawsze na topie.
Elegancja opiera się kaprysom mody. Warto to docenić i zbyt szybko nie pozbywać się białych bluzek, czarnych spódnic czy kostiumów. Moda na etno czy hippie trwa sezon, najwyżej dwa. Potem zanika, by w niektórych przypadkach, nigdy nie powrócić. Klasyczne ubrania nie poddają się takiemu dyktatowi. Najlepszym przykładem niech będzie mała czara, która ma już ponad 80 lat.
Elegancko, czyli jak
Wyznacznikiem elegancji nie jest futro z norek i zwisający z ust papieros. Przeciwnie, elegancja to prostota i skromność. Dlatego nie lubi bylejakości i niegustowności. Kobieta ubrana klasycznie musi pamiętać, żeby w ubiorze nie przesadzać. Dodatków nie może być za dużo, a ubrania nie mogą być wyzywające. Podobnie dekolty – w wielu sytuacjach odsłanianie biustu jest niestosowne.
Lepiej postawić na klasyczne spodnie w kant, białe bluzki z kołnierzykiem, żakiet, stylowe buty. Takie połączenie sprawdza się przy wielu okazjach: do pracy, na przyjęcie, na ważną wizytę.
Dyskretny urok elegancji
Dodatki do ubioru odgrywają bardzo ważną rolę. Przede wszystkim muszą być stylowe i odpowiednio skomponowane ze strojem. Dodatki są tłem ubrania, ale zmieniając je można sprawić, że strój będzie bardziej lub mniej elegancki. W tym przypadku należy zwracać uwagę na kolorystykę. Zestawienie prostej spódnicy z czarnym topem sprawi, że całość nabierze wizytowego charakteru. Jeśli top będzie np. beżowy, to ubiór staje się bardziej uniwersalny.
Lekcja stylu: elegancja
Lekcja stylu: elegancja
Lekcja stylu: elegancja
Trzeba pamiętać, że dodatki, szczególnie biżuteria, powinny być dobierane z umiarem. Należy wystrzegać się 4 pierścionków, 3 łańcuszków. Na chwalenie się nimi zawsze przyjdzie czas. Elegancja nie znosi nadmiaru, dlatego lepiej założyć 1, 2 elementy – skromne, lecz nadające strojowi charakter.
Fundamentem elegancji jest także jakość. Nie należy jednak mylić pojęć, ponieważ to, co bardzo drogie nie zawsze jest ładne. Jakość to umiejętność pewnej selekcji. Jeśli tkaniny to tylko naturalne: jedwab, len, wełna i bawełna. Natomiast włókien sztucznych (nylon, lycra) raczej należy unikać.
Nie zawsze o ubiorze bardzo drogim czy najmodniejszym można powiedzieć, że jest w dobrym stylu. Można to jednak powiedzieć o eleganckim, gustownym (i niedrogim) ubraniu. Wszystko zależy od sztuki wyboru stroju i dodatków. Królowa Maria Teresa powiedziała, że prostota w ubiorze zdobi kobietę najlepiej. Jest to najlepsza definicja i jednocześnie sekret elegancji.