POLECAMY

Jak robić zakupy – rady Goka Wana

Gok Wan, brytyjski stylista, projektant mody, prezenter telewizyjny, autor wielu poradników modowych, znany z programu telewizyjnego „Jak dobrze wyglądać nago”, wie, jak robić zakupy. Co więcej, twierdzi, że choć robi to w ramach obowiązków zawodowych, to wciąż to uwielbia.
Jak robić zakupy – rady Goka Wana

Zakupy to ciężka sprawa. Dosłownie i w przenośni. Dla jednych rajd po sklepach to źródło satysfakcji i relaksu, dla innych to wyprawa przez mękę, prawdziwe pole minowe. Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz, możesz skorzystać z rad Goka (podobno to sekret, ale mamy nadzieję, że nikomu nie powiesz!).

  • Na zakupy w pojedynkę. Według Goka, jeśli chcesz kupić dokładnie to, co zamierzałaś, nie powinnaś słuchać innych. Mama, przyjaciółka, ukochany powinni zostać w domu, by nie przeszkadzali Ci w zakupach.
  • Na zakupy z profesjonalistą. Wiele sklepów i centrów handlowych oferuje darmowe porady stylistów i personal shopperów. Zwykle doskonale znają oni asortyment (więc nie będziesz błądzić pośród sklepowych wieszaków bezowocnie poszukując konkretnej części garderoby), a przy okazji służą radą dotyczącą stylizacji.
  • Na zakupy wcześnie rano. Salony odzieżowe rano świecą pustkami (chyba że mowa o H&M, który właśnie rozpoczął sprzedaż kolejnej limitowanej kolekcji zaprojektowanej przez znanego projektanta), więc masz szansę na zakupy w mniej nerwowej atmosferze, w sklepie wciąż jest porządek i bez wysiłku znajdziesz to, czego szukasz, a obsługa wciąż jest sympatyczna, niezmęczona i gotowa do pomocy. Gok Wan poleca także zakupy tuż przed zamknięciem.
  • Na zakupy z listą. Warto wiedzieć, co masz w szafie i czego potrzebujesz. Dobrze powstrzymać się przed kupnem kolejnego czarnego sweterka.

To nie musi być spisana lista, ale jeśli boisz się, że nie zapamiętasz lub nie ufasz swojej silnej woli, zrób listę na małej kartce i noś ją w portfelu.

  • Zaprzyjaźnij się z obsługą. Jeśli regularnie robisz zakupy w jakimś sklepie, warto zaprzyjaźnić się z ludźmi tam pracującymi (najlepiej z menadżerem lub menadżerką). Wystarczy uśmiech, krótka rozmowa, a być może następnym razem dowiesz się o wyprzedaży lub limitowanej ofercie. Zaprzyjaźniona obsługa chętniej odłoży Ci ubranie lub obdzwoni inne salony w poszukiwaniu tej konkretnej rzeczy w Twoim rozmiarze.

Zobacz także: Jak robić zakupy w czasie kryzysu

  • Znajdź swój sklep. Jeśli znajdziesz sklep lub markę, której ubrania wydają się być szyte idealnie na Twoją figurę, wracaj tam regularnie.
  • Unikaj wyprzedaży. Nie kupuj czegoś, czego nie chciałaś kupić za pełną cenę. Gok Wan dodaje jednak, że jeśli przeceniono coś, co chciałaś mieć, a nie było Cię stać, to nie wahaj się ani chwili i kupuj!
  • Ubierz się odpowiednio. Nie chodzi tu o robienie wrażenia na współkupujacych lub pracownikach sklepowych, a o to, byś miała na sobie coś, co łatwo można zdjąć w przymierzalni, a założenie tego z powrotem nie zajmuje wiele czasu i nie wymaga akrobatycznych umiejętności (baletki, wygodne dżinsy, prosty top i dobrze dobrana bielizna).
  • Rób zakupy w sieci. Szczególnie jeśli to internetowy sklep Twojej ulubionej marki – znasz rozmiarówkę i krój, więc możesz oszczędzić czas i energię. I robić zakupy o dowolnie wybranej przez Ciebie godzinie.

Zobacz także: Jak kupować buty

  • Eksperymentuj. Za każdym razem, gdy zabierasz do przymierzalni ubranie, które planujesz kupić, dorzuć coś, co nie jest w Twoim stylu. Nawet jeśli jesteś przekonana, że to nie „Twój” kolor, styl lub długość, warto przymierzyć. Możesz znaleźć coś fantastycznego. A jeśli eksperyment się nie uda, nie wyjdzie poza przymierzalnię.

Oto dziesięć sekretnych rad Goka. Co o nich sądzicie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/4 lata temu
Na odzieżowe, tak, ale na spożywczych może nam to bardzo ułatwić sprawę
/4 lata temu
Ehhh ciężko iść z listą na zakupy odzieżowe :)
/4 lata temu
Kalienta - super artykuł :)
POKAŻ KOMENTARZE (5)