Jak przechowywać i pielęgnować ubrania ze skóry

Sukienka skórzana, fot. Ochnik.
Skórzane sukienki i spódnice, małe kurteczki pilotki, kamizelki i spodnie z naturalnej lub sztucznej skóry rządzą w jesiennych trendach. Czy wiesz, jak je przechowywać, by ich nie zniszczyć i by długo Ci służyły?
/ 21.10.2010 18:07
Sukienka skórzana, fot. Ochnik.

Jeśli w Twojej szafie pojawiły się skórzane ubrania i nie wiesz, jak je właściwie pielęgnować i przechowywać, przydadzą Ci się nasze rady.

Ubrania ze skóry to inwestycja – nie dość, że zwykle są drogie, to na dodatek wymagają starannej pielęgnacji. Jednak właściwie traktowane mogą Ci służyć przez długie lata.

Nie składaj! Skórzane ubrania łatwo się odkształcają. Przechowuj je na wieszakach – także spodnie, spódnice czy sukienki. Wieszaj je na specjalnych wieszakach z żabkami – do spodni lub spódnic. Nie składaj na pół, wieszaj zawsze w pozycji poziomej. Pod żabki warto podłożyć chusteczkę lub kawałek miękkiego materiału, by na skórze nie pozostał ślad. Kurtki wieszaj na wieszakach, które nie są dłuższe niż rozpiętość ramion (za duże wieszaki zostawią nieładne wybrzuszenia na rękawach).

Nie trzymaj skórzanych ubrań w plastikowych workach, wybieraj specjalne pokrowce na ubrania. Uważaj na źródła światła lub ciepła – czyli z daleka od lamp, okien i kaloryferów.

Ostrożnie z perfumami, lakierami do włosów i innymi sprayami zawierającymi alkohol.

Skóra źle znosi kontakt z wodą, a alkohol może spowodować wyblaknięcie lub odbarwienie koloru.

Nie próbuj czyścić w domu, jeśli producent zaleca pranie chemiczne. Ubrania ze skóry irchowej można prać w wodzie. Ubrania ze sztucznej skóry można czyścić szmatką namoczoną w wodzie z delikatnym mydłem.

Zobacz także: Jak nosić futrzaną kamizelkę

Zainwestuj w środek do pielęgnacji skóry – do dostania w salonach obuwniczych lub u producentów odzieży skórzanej. Możesz tez przygotować krem według receptury naszych mam i babć – z gliceryny i spirytusu denaturowego wymieszanych w proporcji 1:2. Uzyskanym kremem smarujemy skórę, a po wyschnięciu polerujemy miękką szmatką (z flaneli lub miękkiej bawełny).

Jeśli chcesz odświeżyć czarną gładką skórę, możesz natrzeć ją świeżą skórka od cytryny lub przekrojoną na pół soczystą cebulą. Nasze mamy i babcie polecają też przecieranie czarnych skór wacikiem maczanym w surowym mleku.

Impregnuj! Specjalistyczne środki pomogą zmniejszyć ryzyko uszkodzenia skóry.

Zmoczona skórę natychmiast wytrzyj do sucha miękkimi szmatkami. Nie susz jej na kaloryferze! Suchą skórę możesz odżywić ciepłą gliceryną (możesz delikatnie podgrzać ją w kąpieli wodnej), po jej wyschnięciu wypoleruj skórę miękka tkanina.

Zobacz także: Jak przygotować ubranie do prania

Redakcja poleca

REKLAMA