Właściwie to jaka ona jest - moda dla dojrzałych? Workowata i szara, czy z fasonem w barwach tęczy? Staramy się odpowiedzieć na pytania, które często nurtują kobiety dojrzałe przy doborze uniwersalnej garderoby. Wypada? Nie wypada...? Po prostu przekonaj się sama i postaw na elegancką wygodę!
Zobacz też: 8 typów urody - rozpoznaj swój typ (foto!)
Raz po raz staramy się przekonać Was, że tak naprawdę wiek nie powinien determinować naszych wyborów w zakresie doboru kolekcji. Powinnyśmy się raczej skupiać na naszej sylwetce, jej proporcjach, mankamentach do ukrycia, typie urody itp. Nie jest jednak tajemnicą, że z upływem lat nabieramy pewnych przyzwyczajeń i mamy niewielką tolerancję dla awangardowych nowości. W poniższym artykule przedstawimy więc te cechy, które odpowiadają większości dojrzałych gustów.
Zobacz też: Modna w wieku 60 i 60+
Spokojne tonacje?
Monochromatycznie lub w zestawieniach barw - jak lubimy oraz w zależności od naszych potrzeb, bo jak pisaliśmy "Kolory albo odzwierciedlają stan naszej psychiki, albo manifestują nasze oczekiwania wobec rzeczywistości”. Co ciekawe bardzo wiele pań 50+ uwielbia odcienie fioletów: apetyczne śliwki, nastrojowe wrzosy i romantyczne fiołki. Chętnie wtapiamy się w czerń i granaty. Doskonałe są barwy ziemi. Pastele pozostawiamy na wiosnę, lato oraz uroczyste okazje typu: śluby, komunie itp. Odcienie stonowane, lecz urozmaicone odważnymi kontrastami w lamówce, bądź dodatku również cieszą się popularnością, ponieważ są eleganckie, nie nużą spojrzenia i posiadają sprawczą moc odwracania uwagi od naszych mankamentów. Jako generalną zasadę powinnyśmy też przyjąć, że im skromniejszy fason, tym na więcej możemy sobie pozwolić zarówno w kolorystycznym dodatku, jak i wzorze. Odwrotnie - przy monochromatycznej, spokojnej tonacji pozwólmy sobie, np. na drapowania materiału. Jeśli jednak nie boimy się kolorów - tym lepiej! Styliści mawiają, że gdy w garderobie dodajemy kolorów – ujmujemy sobie lat!
Sukienka i torebka marki Solar - kolekcja wiosna/lato 2012
Zobacz też: Modne porady dla kobiet 70+ dotyczące stroju
Duże wzory
Młodzieżowe tj. duże napisy, obrazki pozostawiamy na działkowe wypady. Zapominamy o drobnej „łączce” - ta też lepiej komponuje się z pracami przy kwiatowych rabatach. Moda dojrzała lubi duże wzory odwracające uwagę od niedoskonałości: geometrię, motywy roślinne i zwierzęce.
Fasony "do figury"
Choć niełatwo dobrać propozycje w interesującym fasonie oraz rozmiarze (szczególnie powyżej rozmiaru 42) to jednak klasyczna moda dojrzała nie przypomina krojem worka! Nawet jeśli jest nas więcej, nawet jeśli z wiekiem pojawia się coraz więcej asymetrii w sylwetce - to tylko fasony dopasowane (nie mylić z obcisłymi!) są naszym sprzymierzeńcem w kształtowaniu figury. Warto też wspomnieć, że sprzymierzeńcem mody dojrzałej jest ubiór „na cebulkę”, który tak jak oryginał, ma kilka dopasowanych warstw.
Zobacz też: Stylowa 50-tka - jak wyglądać modnie i młodo?
Kontrastowe dodatki
Tak jak to zostało wspomniane przy omawianiu tonacji - wskazane są dodatki w nasyconej tonacji. Mogą być duże: szale, korale, broszki, torebki. Zasada jest jedna - nie mogą przytłaczać, choć dominować - jak najbardziej - przy spokojnym, jednolitym tle.
Zobacz też: Figura modnej seniorki - tuszujemy mankamenty
Wygoda
To na koniec, bo wygoda nie wyklucza współistnienia wszystkich wspomnianych wyżej cech. Jednak tu wiele zależy od dobrego projektu i jego wykonania. Komfortowe spodnie dla dojrzałej będą więc miały na odpowiednim miejscu umieszczoną talię, a niektóre modele nawet ukryte, elastyczne wstawki pozwalające na huśtawki wagi. Ważna jest jakość i wykończenie. Proste szwy, podszewki w spódnicach, wygodne zapięcia np. z boku zamiast z tyłu. Nie deprecjonujmy tkanin z włókien syntetycznych! Tych szlachetnych zachwalać nie trzeba. Niemniej obecne linie produkcyjne zapewniają nam zarówno delikatną, oddychająca, wiskozę, jak i poliester. Szkopuł tylko w ich dostępności...
Czy zgadzacie się z taką charakterystyką mody dla dojrzałych?