1
z
11
Problem: pierwsze zmarszczki
Oznaki starzenia się skóry dostrzegamy zazwyczaj około 25. roku życia. Jako pierwsze pojawiają się zmarszczki mimiczne, dopiero później bruzdki spowodowane osłabieniem struktur skóry oraz grawitacji. Zdrowy tryb życia oraz odpowiednia pielęgnacja mogą ten proces opóźnić, jednak niekorzystne czynniki – takie jak ekspozycja na słońce czy palenie papierosów – znacznie przyspieszyć. Aby redukować pierwsze zmarszczki i zapobiegać pojawianiu się następnych, sięgaj po kremy z peptydami, które stymulują odbudowę włókien kolagenu i sprzyjają wygładzaniu skóry. Jej sprzymierzeńcami w wyścigu z czasem będą także czynniki nawilżające, antyoksydanty oraz składniki, które stymulują zawarte w skórze enzymy (tzw. technologia sirtuin) do przeciwstawiania się niekorzystnym zmianom i do ich niwelowania.
Wypróbuj:
Yoskine, krem-reduktor zmarszczek mimicznych (Dax Cosmetics, 50 ml, 65 zł)
Krem przeciwzmarszczkowy + nawilżający Podstawa Pielęgnacji (Garnier, 50 ml, 21 zł)
Time Zone, krem przeciwzmarszczkowy z technologią sirtuin (Estée Lauder, 50 ml, 290 zł)
2
z
11
Problem: sucha skóra
Naturalną tarczą ochronną skóry jest pokrywający ją płaszcz hydro-lipidowy. To dzięki niemu skóra jest miękka, gładka, nie traci tak potrzebnej do jej funkcjonowania wody. Gdy jednak zabraknie działających ochronnie lipidów, a przez nieszczelną powłokę naskórka woda zaczyna uciekać, dochodzi do nadmiernego przesuszania skóry – staje się ona szorstka, poszarzała, szybciej się starzeje, łatwo ulega podrażnieniom. Co gorsza, staje się mniej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Stosuj więc kremy, które będą uzupełniały brak wilgoci w naskórku, a jednocześnie stworzą na jego powierzchni ochronny film. Szukaj produktów z wiążącym wodę kwasem hialuronowym, uszczelniającymi naskórek ceramidami, a jeśli skóra jest mocno przesuszona – z gliceryną lub glicerolem.
Wypróbuj:
Triple Active Hydrating Cream, krem do cery normalnej i mieszanej z ceramidami i witaminą E (L’Oréal Paris, 50 ml, 21 zł)
Rexaline Hydra-Dose, krem do suchej skóry z kwasem hialuronowym (50 ml, 235 zł, w Sephorze)
ArtCell Hialuronowe nawilżanie skóry, skoncentrowany krem na dzień i na noc (Soraya, 50 ml, ok. 24 zł)
3
z
11
Problem: cera naczyniowa
Szacuje się, że teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynka krwionośne, może mieć aż połowa kobiet w Polsce. Ich skóra wymaga wyjątkowo troskliwej ochrony, ponieważ niekorzystne czynniki (a należą do nich np. ekstremalna temperatura, wiatr, promieniowanie UV) mogą pogarszać jej stan. Kremy do skóry naczyniowej powinny być łagodne, hipoalergiczne. Zawierają one substancje uszczelniające naczynia (m.in. wyciąg z kasztanowca), łagodzące (np. pantenol), przeciwzapalne (wyciągi z lipy i malwy). Często dodaje się do nich również pigmenty, które maskują zaczerwienienia.
Wypróbuj:
Kasztan, krem przeciw podrażnieniom i pękającym naczynkom (Bielenda, 50 ml, 16 zł)
Roséliane, krem przeciw zaczerwienieniom (Uriage, 40 ml, 88 zł)
Apaisance, krem do skóry wrażliwej z rozszerzonymi naczynkami (Lierac, 40 ml, 125 zł)
4
z
11
Problem: skóra pozbawiona blasku
Patrzysz w lustro i widzisz przed sobą zmęczoną, poszarzałą twarz? Szkodliwe czynniki zewnętrzne, a także stres oraz zła dieta powodują spowolnienie mikrokrążenia w skórze. Aby przywrócić jej blask, zacznij od łagodnego pilingu, który usunie z powierzchni skóry martwe komórki naskórka. Następnie sięgnij po kremy, które po pierwsze zapewnią odpowiednie nawilżenie, a po drugie przyczynią się do poprawy mikrokrążenia i odzyskania zdrowego blasku. Niech będą to produkty bogate w witaminy i mikroelementy, a także hydroksykwasy przyczyniające się do poprawy naturalnego złuszczania naskórka.
Wypróbuj:
Cure Solutions, krem niwelujący oznaki zmęczenia (Yves Rocher, 50 ml, 99 zł)
Creme Mésolift, krem przeciwdziałający zmęczeniu skóry (Lierac, 50 ml, 140 zł)
Krem-żel energizujący Gelee Eclat du Jour (Clarins, 30 ml, 99 zł)
5
z
11
Problem: przebarwienia
Powstają na skutek nierównomiernego rozłożenia melaniny w naskórku lub skórze właściwej. Powodem może być wiele czynników, m.in. nadmierna ekspozycja słoneczna lub zmiany hormonalne. Dlatego bardzo istotna jest ochrona przed promieniowaniem UV oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków. Zawarte w nich substancje hamują melanogenezę, nie dopuszczając do powstawania przebarwień, a także rozjaśniają te już istniejące (do najpopularniejszych składników aktywnych należą m.in. hydrochinon, kwas kojowy, witamina C, kwas salicylowy).
Wypróbuj:
Even Better, krem zmniejszający widoczność przebarwień (Clinique, 50 ml, 255 zł)
Melacerin, krem na przebarwienia skóry (Oceanic, 15 ml, 21 zł)
Melascreen, krem rozjaśniający z wit. C i niacyną (Ducray, 40 ml, 91 zł)
6
z
11
Problem: dobór pielęgnacji na noc
Noc to czas intensywnej regeneracji skóry. Jest to więc najlepszy moment, by dostarczyć tego, czego jej brakuje. Gdy ty odpoczywasz, ona intensywnie chłonie cenne substancje odżywcze. Dlatego właśnie w kremach na noc stężenie składników aktywnych jest większe. Sięgaj więc po kosmetyki z witaminami, minerałami, retinolem, a także antyoksydantami, które będą zwalczały nadmierną ilość wolnych rodników, powstających w skórze w ciągu dnia.
Wypróbuj:
Liftactive Retinol HA na noc, krem do kompleksowej korekty przeciwzmarszczkowej (Vichy, 30 ml, 124 zł)
Aroma Night, regenerujący krem na noc o relaksującym zapachu (Decléor, 50 ml, 387 zł)
Diamond Cellular, krem odżywczy na noc (Oriflame, 30 ml, 139 zł)
7
z
11
Problem: utrata jędrności
Gładka, jędrna, ładnie napięta skóra jest oznaką młodości. Warto więc zadbać, aby była taka jak najdłużej. Jednym z powodów utraty jędrności jest brak nawilżenia, dobrze więc, żeby twój krem miał intensywne działanie nawilżające. Oprócz tego jego zadaniem powinno być zwiększenie aktywności komórek (która z wiekiem spada), szczególnie fibroblastów wytwarzających dwie najważniejsze podpory skóry – elastynę i kolagen. W tym celu w kosmetykach stosuje się takie substancje, jak retinol, koenzym Q10, wyciągi z alg, witaminy i składniki dbające o właściwe nawilżenie skóry, m.in. kwas hialuronowy.
Wypróbuj:
Time Reversing, ujędrniający krem przeciwzmarszczkowy (Oriflame, 50 ml, 99 zł)
Sérénage, krem odżywczy przywracający gęstość skóry (Avene, 40 ml, ok. 112 zł)
Prodigy Re-Plasty, pielęgnacja intensywnie napinająca i przywracająca blask (Helena Rubinstein, 50 ml, 885 zł)
8
z
11
Problem: widoczne oznaki starzenia
Skóra dojrzała jest cieńsza, wolniej się regeneruje, pojawiające się na niej zmarszczki są głębokie i trudne do zniwelowania. Celem działania kremów jest przywrócenie jej aktywności zbliżonej do tej, jaką ma młoda skóra. W ich składzie znajdziesz więc substancje stymulujące fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, aminokwasy pobudzające metabolizm komórek, fitohormony, przeciwdziałające tworzeniu się zmarszczek pod wpływem spadku poziomu hormonów w starzejącej się skórze. Doraźny efekt wypełnienia zmarszczek zapewnia kwas hialuronowy, a młodzieńczy blask – substancje o działaniu rozjaśniającym, m.in. witamina C.
Wypróbuj:
Agevital, kuracja przeciwzmarszczkowa, krem stymulujący odnowę komórkową (Dermedic, 50 g, 53 zł)
Redermic [+] krem wypełniający zmarszczki, intensywnie ujędrniający (La Roche-Posay, 40 ml, 100 zł)
Rénergie Lift Volumetry, liftingu-jący preparat pielęgnacyjny (Lancôme, 50 ml, 390 zł)
9
z
11
Problem: skóra odwodniona i wrażliwa
Czujesz, że jest ściągnięta, zaczerwieniona, czasem nawet piecze. Co gorsza, kosmetyki, które powinny poprawiać jej stan – podrażniają. To znak, że masz skórę wrażliwą i do jej pielęgnacji potrzebne ci będą łagodne, hipoalergiczne kremy z apteki, które nie drażnią ani nie uczulają. Ich głównym zadaniem będzie intensywne nawilżanie, łagodzenie istniejących podrażnień, a także ochrona skóry i wzmacnianie jej naturalnej bariery ochronnej.
Wypróbuj:
Kuracja lipidowa, Fizjoderm krem (Ziaja Med, 50 ml, 15,50 zł)
Aquaporin Active, odświeżający krem nawilżający (Eucerin, 40 ml, 54 zł)
Regenerujący miód odżywczy dla skóry suchej i wrażliwej (Sanoflore, 50 ml, 80 zł)
10
z
11
Problem: życie w wielkim mieście
Największym wrogiem osób żyjących w zawrotnym tempie, ciągłym napięciu, a co najgorsze, pełnym zanieczyszczeń środowisku – jest tzw. stres oksydacyjny, czyli procesy zachodzące w organizmie pod wpływem wolnych rodników. Dlatego „miejski krem” powinien być przede wszystkim bogaty w antyoksydanty, czyli: witaminy (A, C, E), barwniki roślinne (polifenole i bioflawonoidy), mikroelementy i enzymy (m.in. koenzym Q10, kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, selen, miedź, cynk). Bardzo ważna jest też ochrona przed promieniowaniem UV (szczególnie UVA, które swobodnie przenika przez szyby i... chmury).
Wypróbuj:
Super Aqua-Day, krem na dzień z potrójną tarczą ochronną – SPF 30 (Guerlain, 40 ml, 316 zł)
Nivea Visage Q10 Plus, krem przeciwzmarszczkowy na dzień z ochroną SPF 15 (Nivea, 50 ml, 38 zł)
Aqualia Antiox, antyoksydacyjny krem nawilżający (Vichy, 50 ml, 89 zł)
11
z
11
Problem: cera trądzikowa
Sprawia chyba najwięcej problemów, bo zmiany są trudne do zwalczenia, zamaskowania, a nieprawidłowo traktowane mogą nawet pozostawić po sobie trwałe ślady. Dlatego ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków. Ich zadaniem ma być przede wszystkim ograniczenie wydzielania łoju, powstrzymanie nadmiernego rogowacenia skóry (co blokuje ujścia gruczołów) oraz działanie antybakteryjne. Najczęściej stosowanymi składnikami są m.in. kwasy (salicylowy i glikolowy), związki cynku, glinki, ekstrakty roślinne, m.in. wyciąg z rumianku.
Wypróbuj:
Under Twenty Anti! Acne, aktywny krem kuracja (Dr Irena Eris, 50 ml, 13,99 zł)
Lysalpha, krem matujący do cery tłustej i mieszanej (SVR, 40 ml, 49 zł)
Effaclar Duo, krem eliminujący zmiany trądzikowe (La Roche-Posay, 40 ml, 49 zł)