Jest to spowodowane tym, że barwnik dostaje się do wnętrza włosa. Amoniak w nich zawarty powoduje rozchylenie się łuski i wniknięcie barwnika do wnętrza włosa. Następnie małe cząsteczki barwiące łączą się z utleniaczem, w wyniku czego tworzą się duże cząsteczki barwnika, którym trudno jest wydostać się z wnętrza włosa. Zmywają się tylko te cząsteczki, które oblepiają włosy z zewnątrz.
Zwracaj również uwagę na kolory farb, które rzadko wychodzą takie, jak sugeruje to zdjęcie na opakowaniu. Kieruj się tą samą zasadą, co przy wybieraniu farby – kupuj zawsze farbę o ton lub dwa jaśniejszą niż oczekiwana, czyli np. jeśli chcesz uzyskać kolor: ciemny brąz, kupuj jasny brąz albo jasną czekoladę (bo ciemny i średni brąz często wychodzi czarny), a jeśli chcesz uzyskać jasny brąz, kupuj ciemny blond (bo jasny brąz wychodzi często jak średni lub ciemny brąz).
Zobacz także: Co warto wiedzieć o farbach i szamponach koloryzujących
Szampony koloryzujące do 24 myć mają następujące zalety:
- można zmienić kolor włosów nawet o 3 tony (podczas gdy przy szamponetkach do 6-8 myć, tylko o 1-2 tony),
- pokrywają pierwsze siwe włosy,
- nadają włosom błyszczące i dużo bardziej intensywne kolory niż szamponetki do 6-8 myć.
Zawierają jednak środki utleniające i niekiedy amoniak, który niszczy włosy bardziej niż szampon koloryzujący do 6-8 myć. Nie oznacza to, że jeśli użyjesz półtrwałego szamponu koloryzującego raz w miesiącu Twoje włosy będą suche i zniszczone. Musisz tylko odpowiednio o nie dbać (podobnie, jak w przypadku włosów niefarbowanych, które bez odpowiedniej pielęgnacji stracą połysk).
Rozpoznasz je po tym, że w opakowaniu znajdują się 2 składniki, które trzeba ze sobą wymieszać, a na opakowaniu znajduje się informacja, że nie jest to kolor trwały.
Zobacz także: Szampony koloryzujące do kilku myć