Łupież choć zazwyczaj nie jest groźnym schorzeniem jednak potrafi być bardzo uporczywym defektem kosmetycznym. Jeśli łupież, który u Ciebie wystąpił nie jest nadmierny, możesz próbować zlikwidować go za pomocą specjalnych szamponów. Są one dostępne w większości aptek. Szampony te zawierają substancje, które nie tylko łatwo pozbywają się przykrej przypadłości, ale także co najważniejsze zapobiegają jej ponownemu nawrotowi. Wybierając preparat, zwróć uwagę na jego skład. Najczęściej leczenie łupieżu opiera się na stosowaniu szamponów zawierających smołę pogazową, sól cynkową pyritionu, kwas salicylowy, siarczek selenu i siarkę. Codzienne stosowanie szamponu z następowym dokładnym spłukaniem jest najskuteczniejszą metodą leczenia. Ponieważ złuszczanie się naskórka jest naturalnym procesem, nie może zostać całkowicie wyeliminowane, a jedynie kontrolowane i utrzymywane w normalnych granicach. W wyjątkowo ciężkich przypadkach, oprócz leków przeciwgrzybicznych, stosuje się preparaty robione, zawierające siarkę, kwas salicylowy, rezorcynol, dziegć, siarczek selenu i siarczek kadmu, a ich stężenie zależy od indywidualnych potrzeb danego pacjenta i zaawansowania powstałych zmian. Natomiast w mniej zaawansowanych zmianach skuteczne mogą się okazać preparaty dostępne w aptekach zawierające sól cynkową pyritionu lub siarczek selenu. Ze względu na udział zakażenia. Pityrosporum ovale w etiopatogenezie łupieżu bardzo skuteczne są szampony zawierające leki przeciwgrzybiczne, pochodne imidazolowe, takie jak ketokonazol, flutrimazol, klotrimazol, bifonazol, mikonazol. Jako uzupełniające leczenie zalecana jest dieta bogata w witaminy grupy B (drożdże spożywcze oraz kiełki pszenicy zawierają duże ilości przede wszystkim witaminy B6 bardzo istotnej w kontroli łupieżu). Także jaja kurze i kapusta dostarczają dużych ilości witaminy B6, a oprócz tego także siarki, która jest minerałem poprawiającym stan skóry. Podstawowy warunek skutecznego działania szamponu przeciwłupieżowego jest oczywiście jeden - regularne stosowanie. Jeśli jednak kolejny już szampon nie przynosi pożądanych efektów, nie należy zwlekać, lecz udać się do dermatologa. To lekarz oceni stan naszej skóry głowy. Czasami łupież może być zapowiedzią poważniejszej choroby, np. łuszczycy. Do lekarza należy udać się także wtedy, gdy przypadłość zdecydowanie nasiliła się, a do tego czujemy uporczywe swędzenie skóry głowy.
Łupież może powstawać na skutek:
- stosowania nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji,
- niedokładnego spłukiwania odżywek i szamponów z włosów,
- niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy,
- długotrwałego zmęczenia i stresu,
- niewłaściwego odżywiania,
- osłabionego organizmu przewlekłą chorobą,
- nadmiernego stosowania lakierów i pianek do włosów,
- skłonność do powstawania łupieżu może być również uwarunkowana genetycznie,
- podczas częstego korzystania z basenów, nadmierna ilość chloru zawartego w wodzie na kąpielisku może stać się przyczyną wysuszania skóry lub powstawania na głowie miejsc wybitnie łojotokowych.
Łupież wywołuje grzyb, który wchodzi w skład naturalnej flory ochraniającej skórę głowy. Łupież jest najczęstszą dolegliwością skóry głowy. Normalnie, tkanki skóry usuwają 28% swojej struktury dziennie i zastępują je nowymi, zdrowymi komórkami. Jednak czasem proces ten zachodzi szybciej, nie nadążamy wtedy z ich usuwaniem, w ten sposób stare komórki zbijają się w gromady, co jest widoczne pod postacią łupieżu.
Osobiście oprócz stosowania domowych sprawdzonych sposobów oraz popodpieranie się szamponami leczniczymi radzę Ci abyś udała się do lekarza dermatologa, który dodatkowo zaleci specjalistyczne leczenie. Może okazać się, że dotychczasowe poczynania są wystarczające i na tym się zakończy. Natomiast istnieje jeszcze inna możliwość. Otóż może okazać się, że dotychczasowe leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów wówczas przepisze Ci odpowiednią kurację oraz mocniejsze środki pomocnicze. Radzę abyś jak najszybciej udał się do dermatologa w celu wyeliminowania uciążliwego problemu.