Coraz częściej osoby odchudzające się całkowicie rezygnują z węglowodanów, w tym z makaronu, ziemniaków czy pieczywa. Powszechnie uważa się, że węglowodany tuczą. Ale to nieprawda! Wystarczy umieć wybrać między tymi złymi, a dobrymi - mówiąc dokładniej - między prostymi a złożonymi.
Makaron dobrze ugotowany
Szybkość podnoszenia się poziomu cukru we krwi po spożyciu makaronu zależy od stopnia jego ugotowania. Rozgotowany sprzyja szybkiemu wchłanianiu skrobi – podnosi poziom cukru we krwi, który następnie szybko spada, więc znów jesteśmy głodni. Makaron ugotowany na półtwardo jest wchłaniany znacznie wolniej. Czy zatem makaron tuczy? Jeśli zjadasz go w formie rozgotowanej, może sprzyjać przybieraniu na wadze. Jesz wtedy częściej i więcej, bo szybciej odczuwasz głód. Zbilansowane dania z makaronem powinny być zatem łączone z sosami warzywnymi, a nie tymi zagęszczanymi skrobią. Wtedy stanowią pożywny posiłek o właściwej ilości energii.Makaron smaczny i zdrowy
Głównym surowcem do produkcji makaronu jest mąka. Może pochodzić z pszenicy durum lub zwykłej. Jej rodzaj ma wpływ na jakość makaronu, walory smakowe, wartość odżywczą i cenę. Do wyrobu makaronów o wysokiej wartości odżywczej wykorzystuje się pszenicę durum. Jej ziarna są znacznie twardsze niż ziarna zwykłej pszenicy. Zawiera też około 2% więcej glutenu. Makaron z takiej mąki jest zwarty i wyróżnia się naturalną bursztynową barwą. Jest lepszy w smaku i konsystencji po ugotowaniu.Rodzaje makaronów - gryczany, orkiszowy czy sojowy?
Makaron gryczany Wytworzony z mąki gryczanej, w 100 g ma około 350 kcal i około 2 g błonnika pokarmowego. Nie zawiera mąki pszennej, a zatem polecany jest w diecie bezglutenowej. Ma też mniej tłuszczu niż makaron zwykły, a także sporo potasu i magnezu.Makaron orkiszowy Wyprodukowany z mąki orkiszowej, czyli odmiany mąki pszennej. Bogaty w witaminy z grupy B i składniki mineralne tj. żelazo, potas i wapń. Najczęściej można go kupić w sklepach ze zdrową żywnością.
Makaron kukurydziany Stworzony z myślą o osobach z nietolerancją glutenu i nie zawiera tego dodatku. Jego głównym składnikiem jest mąka kukurydziana. Obfituje w potas i żelazo.
Makaron sojowy Produkowany ze skrobi fasoli mung lub ziemniaków. Nie zawiera glutenu. Nie trzeba go gotować, lecz wystarczy zalać go wrzącą wodą. Można go także usmażyć na oleju. Po podgrzaniu sprawia wrażenie przeźroczystego. Ma największą ilość białka i potasu wśród makaronów.
Makaron ryżowy Otrzymywany z mąki ryżowej. Podobnie jak makaron sojowy nie wymaga gotowania, a jedynie wystarczy zalać go wrzątkiem na kilka minut i jest gotowy do spożycia. Zawiera najmniej z wszystkich makaronów cennych składników. Polecany w diecie bezglutenowej.
Makaron Montignaca Ma obniżony indeks glikemiczny (IG). W porównaniu do innych makaronów (pełnoziarnisty ma IG 40) zawiera indeks glikemiczny niewiększy niż 10. Osiągnięto to, dodając do makaronu z durum błonnik rozpuszczalny.