Kozieradka na włosy - skuteczny sposób na wypadanie. Jak i kiedy ją stosować?

kozieradka na włosy - jak stosować, efekty, właściwości fot. Adobe Stock, Luis Echeverri Urrea
Kozieradka to jedna z najcenniejszych roślin w pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Regularnie stosowanie wcierki z nasion kozieradki hamuje wypadanie, zmniejsza łojotok oraz łagodzi świąd. Jak i kiedy stosować kozieradkę na włosy oraz po jakim czasie możemy spodziewać się pierwszych efektów?
Małgorzata Machnicka / 18.07.2022 14:12
kozieradka na włosy - jak stosować, efekty, właściwości fot. Adobe Stock, Luis Echeverri Urrea

Kozieradka pospolita inaczej nazywana jest koniczyną grecką. To jedna z najstarszych roślin, jakie znalazły zastosowanie w szeroko pojętej medycynie. Zioło występujące najliczniej w Azji i Europie Wschodniej, ale uprawiane jest z powodzeniem na całym świecie. Na co dzień wykorzystuje się ją przede wszystkim w kuchni do doprawiania wszelkiego rodzaju mięs, niewiele osób jednak wie, że dzięki bogactwu składników odżywczych, świetnie działa również na włosy. 

Spis treści:

  1. Kozieradka – właściwości 
  2. Kozieradka na włosy – jak stosować?
  3. Kozieradka na włosy – jakie daje efekty? 
  4. Kozieradka – gdzie kupić i ile kosztuje? 

Kozieradka – właściwości 

W kozieradce znajdują się alkaloidy, lecytyna, witaminy A, B i C oraz sole mineralne i substancje śluzowe. Jej nasiona wykazują się właściwościami pobudzającymi syntezę białek, zwiększają stężenie hemoglobiny, a także erytrocytów we krwi, dzięki czemu sprawdzają się jako środek zapobiegający wypadaniu włosów. Podstawowym składnikiem, z jakiego wykonuje się napar o działaniu regeneracyjnym i zapobiegającym wypadaniu włosów, są nasiona kozieradki.

Woda brzozowa na włosy - jak ją stosować i jakie daje efekty?

kozieradka na włosy
fot. Nasona kozieradki/ Adobe Stock, kostrez

Kozieradka na włosy – jak stosować?

Z kozieradki przygotowujemy wcierkę. Świetnie sprawdzi się w pielęgnacji matowych włosów, suchych i zniszczonych zabiegami fryzjerskimi, ze skłonnością do wypadania, z rozdwajającymi się końcówkami, z tendencją do łamania i tworzenia się łupieżu.

Uwaga! Intensywny zapach wywaru nie wszystkim może się spodobać - może kojarzyć się z aromatem kostki rosołowej. Nasza rada? Wcierkę stosuj wieczorem, a następnego dnia umyj włosy. 

Przepis na wcierkę do włosów z kozieradki:

  • 1 łyżeczka nasion kozieradki,
  • 3/4 szklanki wrzątku.

Nasiona zalej wrzątkiem, przykryj i zaczekaj, aż się zaparzy i ostygnie. Tak przygotowany napar przelej przez sitko. Gotowy, żółty i intensywnie pachnący płyn nalej do butelki - może być taka po zużytym już wcześniej kosmetyku do włosów, z wygodnym atomizerem. Napar można przechowywać w lodówce maksymalnie 10 dni.

Domowe maski na porost włosów - 9 sprawdzonych przepisów z prostych składników

Jak często stosować wcierkę do włosów z kozieradki?

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, wcierkę z kozieradki najlepiej stosować codziennie. Gdy jednak zapach jest dla ciebie zbyt uciążliwy, stosuj ją maksymalnie co trzeci wieczór. Przy takiej częstotliwości, widoczne efekty powinny pojawić się po ok. 3 tygodniach.

Jak stosować wcierkę do włosów z kozieradki?

Kozieradkę wcieraj bezpośrednio w skórę głowy - kilka łyżeczek do herbaty wystarczy. Dla wzmocnienia efektu połącz ją ze stosowaniem wybranego olejku do włosów. Możesz też raz na jakiś czas, zafundować sobie zabieg z czepkiem foliowym i turbanem z ręcznika - pod wpływem ciepła, wcierka z kozieradki lepiej zadziała.

Kozieradka na włosy – jakie daje efekty?

Efekty stosowania wcierki z kozieradki na włosy:

  • włosy stają się uniesione u nasady, 
  • mniej się przetłuszczają,
  • złagodzone zostają wszelkie podrażnienia skóry głowy,
  • włosy szybciej rosną,
  • pojawia się więcej tzw. baby hair.

Jak szybko zapuścić włosy? Sprawdzone sposoby, dzięki którym będą szybciej rosły

 

Kozieradka – gdzie kupić i ile kosztuje? 

Nasiona kozieradki można dostać w sklepach zielarskich, wybranych sklepach spożywczych oraz tych ze zdrową żywnością. Koszt to ok. 2 zł. Dostępne są w wersji całych nasion i zmielonych.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 03.12.2019

Czytaj także:
Amla na włosy — naturalny sposób na zdrowe i lśniące pasma. Jak działa i jak stosować?
Majonez na włosy - idealna kuracja na zniszczone pasma. Jak działa i jak stosować?

Redakcja poleca

REKLAMA