Kora dębu na włosy fot. Adobe Stock, alfa27

Kora dębu na włosy - jak działa i jak ją stosować?

Kora dębu na włosy nie tylko pomaga zwalczyć problem łupieżu i nadmiernego wypadania włosów, ale również sprawia, że stają się lśniące i miękkie.
Małgorzata Machnicka / 03.08.2021 11:11
Kora dębu na włosy fot. Adobe Stock, alfa27

Kora dębu stosowana na włosy to jeden z domowych sposobów na przyciemnienie pasm. Korę pozyskuje się z dębów szypułkowych i jest naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym i wspomagającym regenerację skóry. Kupisz ją w sklepach zielarskich i aptekach za około 8 zł za 100 g.

Spis treści:

  1. Jak działa kora dębu na włosy?
  2. Jak stosować korę dębu na włosy?
  3. Jak przygotować napar i odwar z kory dębu?

Jak działa kora dębu na włosy?

Kora dębu stosowana na włosy pomaga pozbyć się problemu nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy, łupieżu i wypadania pasm. Radzi sobie również ze stanami zapalnymi i wzmacnia cebulki włosowe. Co więcej, po jej zastosowaniu włosy stają się miękkie, gładkie i błyszczące. 

Kora dębu dodatkowo nieco przyciemnia kolor włosów. To świetna opcja dla brunetek i szatynek, które chcą odświeżyć swój kolor oraz dla blondynek (np. po nieudanym rozjaśnianiu włosów). Przed nałożeniem mieszanki, zalecamy wykonanie próby uczuleniowej/kolorystycznej na niewielkim obszarze skóry oraz pasemku włosów.

kora dębu na włosy jak działafot. Kora dębu na włosy/Adobe Stock, 13smile

Jak stosować korę dębu na włosy?

Korę dębu na włosy stosuje się w formie płukanki. Możesz kupić gotowy produkt w drogeriach lub aptekach albo samodzielnie przygotować napar (lub odwar), wystudzić go i tak przygotowaną miksturą przelać włosy. 

Płukankę najlepiej jest stosować 2 razy w tygodniu. Umyj włosy ulubionym szamponem, nałóż odżywkę i spłucz. Następnie przepłucz skórę i włosy korą dębu i nie spłukuj.

Uwaga, płukanka z kory dębu może pobrudzić ubrania i ręcznik. Warto wykorzystać te w ciemniejszych kolorach.

Jak przygotować napar i odwar z kory dębu?

Napar z kory dębu przygotowuje się dokładnie tak samo jak wszystkie napary ziołowe. 4 łyżeczki suszonej kory dębu zalej 400 ml wrzącej wody i odstaw na 15 minut pod przykryciem. Odcedź, wystudź i możesz aplikować na włosy.

Odwar (ma silniejsze działanie) robi się dokładnie w tej samej proporcji - 4 łyżeczki suszonej kory dębu zalej 400 ml wody. W tym wypadku trzeba jednak całość zagotować w małym garnku przez około 10 minut.

Po tym czasie zestaw garnek z ognia i zostaw całość do wystudzenia. Jeśli masz długie włosy, warto podwoić podane proporcje.

Czytaj także:
Jak przyciemnić włosy kawą?
Gencjana na włosy - jak ją stosować?
Maść końska na włosy - jak działa i jak ją stosować?