POLECAMY

"Uroda Życia": Jak często można myć włosy?

Obalamy wszystkie mity!
"Uroda Życia": Jak często można myć włosy? fot. Fotolia
Najmodniejsze fryzury w tym sezonie łączy jedno: luz. Włosy układają się naturalnie, są bardziej potargane niż przesadnie wyczesane. Mają w sobie francuską nonszalancję i rockandrollową, brytyjską abnegację. Ale pożądany efekt lekkiego bałaganu jakby prosto z łóżka to wcale nie zasługa najnowszych kosmetyków do stylizacji. Najczęściej jest on... naturalny. Coraz modniejsze staje się nieużywanie tradycyjnych szamponów. Nowy trend zauważyły już tak opiniotwórcze magazyny jak "Vogue", "Marie Claire" i "Allure". Czy jesteśmy w przededniu pielęgnacyjnej rewolucji?

Szampon na cenzurowanym

Zwolennicy rzadszego mycia włosów przekonują, że częste stosowanie szamponów pogarsza kondycję włosów i skóry głowy. Jak to możliwe? Im częściej myjemy włosy, tym bardziej zaburzamy naturalną pracę gruczołów łojowych. W efekcie włosy zaczynają się nadmiernie przetłuszczać. Ale nie tylko. "Faktycznie, wiele szamponów to silne detergenty, które oprócz kurzu i brudu usuwają ochronną warstewkę, jaką jest sebum" – mówi Grzegorz Smoderek, stylista fryzur z salonu Garaż w Warszawie. "Bez sebum skóra głowy jest bardziej podatna na podrażnienia i swędzenie, a włosy na łamanie. Działa ono jak naturalna odżywka. Nie bez powodu nasze prababki tak namiętnie szczotkowały włosy, by równomiernie rozprowadzić sebum na całej ich długości, przez co pasma stawały się bardziej elastyczne. Jednocześnie nie da się ukryć, że sebum, jak każdy tłuszcz, w kontakcie z powietrzem jełczeje. W ciągu kilku dni od ostatniego mycia włosów może stać się pożywką dla bakterii" – ostrzega fryzjer.

Myj rzadziej, ale dokładniej

Jeżeli jesteś w stanie ograniczyć mycie włosów do jednego razu w tygodniu, zadbaj o staranne oczyszczenie skóry głowy i używaj najlepszego szamponu, na jaki możesz sobie pozwolić. Rytuał kąpieli zacznij od wyszczotkowania włosów i masażu głowy odżywczym olejkiem. Taki relaksujący, intensywny masaż skóry głowy poprawi jej ukrwienie, wzmocni włosy i dodatkowo zabezpieczy je przed przesuszeniem. Umyj włosy delikatnym, niezbyt mocno pieniącym się szamponem i zamiast zwykłej odżywki nałóż maskę o regenerującym działaniu.
 

Kolor na dłużej

Jeśli farbujesz włosy, na pewno zauważyłaś, że im częściej je myjesz, tym szybciej wypłukuje się z nich kolor. Już po kilkunastu dniach nie jest już tak nasycony i wyrazisty, jak na początku. Oto kolejny argument, by rzadziej poddawać je działaniu wody i szamponu.

Odżywka w nowej roli

Jeśli twoje włosy są grube, sztywne i niepodatne na układanie, może ci się spodobać metoda co-washing. Co to takiego? Mycie włosów... odżywką. Technikę tę rozpropagowały Afroamerykanki, a potem podchwyciły inne posiadaczki kręconych, gęstych, mocno puszących się włosów.

Bez kompromisów

Ekstremistki wybierają metodę no-poo (od no-shampoo). Oznacza całkowite wyeliminowanie szamponu i tylko okazjonalne przepłukiwanie włosów wodą. Przez pierwsze tygodnie włosy mają prawo wyglądać źle. Bardzo źle. Potem następuje przełom. Niewystawiane na działanie chemicznych substancji, stają się cudownie miękkie w dotyku...

Więcej przeczytasz w "Urodzie Życia".
 
Tagi: włosy
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/3 lata temu
wyprobowałam kiedyś niemycie włosów gdy dostałam zwolnienie na półtorej tygodnia z powodu anginy . 3 dnia mi to przeszkadzało , były przylizane ,oklapnięte i nadawały się tylko do kucyka . ale piątego zauważyłam poprawę - włosy zaczęły błyszczeć , były bardziej miękkie , nie łamały się. Po tygodniu jednak postanowiłam się cala umyć , a nie tylko ciało i buzie , więc przy okazji codziennego prysznica umyłam też włosy , ale pomyślałam by wykorzystać dobrą passę i nałożyłam na włosy olejek łopianowy . Zmyłam go po godzinie i faktycznie - włosy były piękne . Używam olejku sporadycznie , nigdy nie widziałam żadnych efektów(wiem , że to przez niesystematyczność ) , a teraz miałam włosy idealne - takie jak miałam przed wakacjami (były w opłakanym stanie przez warunki w jakich pracowałam .) Moje koleżanki z pokoju w akademiku były w szoku , że tak dobrze wyglądają . Oczywiście nie mogę robić tak zbyt często , ale włosy myje tak jak zawsze co 2 dni , częściej olejuję . Postanowiłam , że teraz za każdym razem kiedy będę chora dam odpocząć włosom od chemii .
/3 lata temu
Bzdety
/3 lata temu
Zależy, jakie kto ma włosy...
POKAŻ KOMENTARZE (2)