Jak często myć włosy fot. Adobe Stock

Jak często myć włosy? Czy można myć włosy codziennie

Jak często myć włosy? Wszystko zależy od ich kondycji i rodzaju oraz od stanu naszej skóry głowy.
Małgorzata Machnicka / 24.02.2021 08:17
Jak często myć włosy fot. Adobe Stock

Jak często myć włosy? Odpowiedź jest prosta: tak często, jak włosy (i ty) tego potrzebują. Jeśli twoje pasma i skóra głowy szybko się przetłuszczają, nie ma żadnych przeciwwskazań, żebyś myła włosy codziennie. Jeśli natomiast twoje włosy są gładkie i lśniące, a skóra głowy niepodatna na przetłuszczanie, możesz myć włosy raz na kilka dni.

Czym myć włosy?

O tym, jak często myjemy włosy, decyduje nie tylko rodzaj naszych włosów i kondycja skóry głowy, ale również stosowane szampony (często zapominamy, że powinniśmy dobierać je do skóry głowy, a nie rodzaju włosów). 

Zwolennicy rzadszego mycia włosów przekonują, że częste stosowanie szamponów pogarsza kondycję włosów i skóry głowy. I jest w tym trochę prawdy, jeśli mówimy o kosmetykach z silnymi detergentami - wtedy im częściej myjemy włosy, tym bardziej zaburzamy naturalną pracę gruczołów łojowych. W efekcie włosy zaczynają się nadmiernie przetłuszczać.

Takie szampony nie tylko domywają włosy i skórę głowy z kurzu i brudu, ale także usuwają ochronną warstewkę, jaką jest sebum. Bez sebum skóra głowy jest bardziej podatna na podrażnienia i swędzenie. Jednocześnie nie da się ukryć, że sebum, jak każdy tłuszcz, w kontakcie z powietrzem jełczeje. W ciągu kilku dni od ostatniego mycia włosów może stać się pożywką dla bakterii.

Do codziennego mycia włosów najlepiej używać delikatnych szamponów z łagodnymi detergentami, a raz w tygodniu zafundować im silniejsze oczyszczanie.

Jak często myć suche i zniszczone włosy?

Suche i zniszczone włosy możesz myć codziennie. Rytuał kąpieli zacznij od wyszczotkowania włosów i masażu głowy odżywczym olejkiem. Taki relaksujący, intensywny masaż skóry głowy, poprawi jej ukrwienie i wzmocni włosy, a dodatkowo zabezpieczy przed przesuszeniem. 

Umyj włosy delikatnym, niezbyt mocno pieniącym się szamponem i nałóż nawilżającą (humektantową) odżywkę lub maskę.

Najlepsze maski humektantowe do włosów

Jak często myć farbowane włosy?

Jeśli farbujesz włosy, na pewno zauważyłaś, że im częściej je myjesz, tym szybciej wypłukuje się z nich kolor. Już po kilkunastu dniach nie jest tak nasycony i wyrazisty jak na początku (szczególnie, jeśli farbujesz włosy na odcienie rudości i czerwieni, które najszybciej bledną)

To jeden z argumentów, by rzadziej poddawać je działaniu wody i szamponu. Jeśli twoje włosy nie wymagają częstego mycia, wystarczy że umyjesz je raz na 3-4 dni.

czy można myć włosy codzienniefot. Adobe Stock

Jak często myć włosy z łupieżem?

Włosy z łupieżem wymagają specjalnego traktowania. Można je myć codziennie, ale wskazane jest stosowanie dwóch szamponów podczas jednego mycia - najpierw myj włosy szamponem przeciwłupieżowym, a potem delikatnym szamponem, który nawilży skórę głowy.

A może mycie włosów odżywką?

Jeśli twoje włosy są grube, sztywne i niepodatne na układanie, może ci się spodobać metoda co-washing. Co to takiego? Mycie włosów odżywką

Technikę tę rozpropagowały Afroamerykanki, a potem podchwyciły inne posiadaczki kręconych, gęstych, mocno puszących się włosów. Świetnie sprawdzi się przy suchych, farbowanych i kręconych włosach, odradzamy natomiast osobom z pasmami przetłuszczającymi się oraz cienkimi, delikatnymi.

Więcej o pielęgnacji włosów:
Jak stosować żelatynę na włosy?
Jak podnieść włosy u nasady?
Najlepsze zabiegi na włosy

Tagi: włosy