Glinka stosowana na włosy oczyszcza je, łagodzi podrażnienia skóry głowy a także stymuluje krążenie krwi, przez co pobudza cebulki do wzrostu.
Glinka, czyli sproszkowany, sterylny minerał o właściwościach bakteriobójczych i mineralizujących to bomba witaminowa! Zawiera niemal wszystkie makro i mikroelementy, których potrzebuje nasza skóra - krzem, wapń, mangan, magnez, potas, żelazo, glin, fosfor, cynk, miedź i selen i żelazo, dzięki czemu ma właściwości detoksykujące, odkażające, oczyszczające, odbudowujące i regenerujące.
Rodzaje glinek na włosy
Istnieje kilka rodzajów glinek - do włosów najczęściej stosowana jest ta zielona, biała i czerwona. To, którą wybierzesz ma spore znaczenie - każdy kolor glinki ma nieco inny zestaw składników a tym samym nieco inne poboczne działanie.
Glinka zielona
Glinka zielona jest najpopularniejszą i najczęściej stosowaną glinką. Sprawdza się przy pielęgnacji przetłuszczających się włosów i skóry głowy - normalizuje poziom sebum, przez co przedłuża świeżość fryzury.
Glinka biała
To najdelikatniejsza z glinek. Nadaje się przede wszystkim dla wrażliwej skóry głowy i cienkich, włosów - przywraca równowagę, łagodzi podrażnienia i zmniejsza zaczerwienienie i swędzenie.
Glinka czerwona
Wzmacnia cebulki i uszczelnia naczynia krwionośne, dzięki czemu sprzyja szybszemu wzrostowi włosów i zapobiega ich wypadaniu. Przywraca również równowagę skórze głowy i zapobiega ich wypadaniu.
Glinka marokańska (ghassoul)
Jeśli często stylizujesz włosy i używasz przy tym wielu kosmetyków, to najlepsza glinka dla ciebie - doskonale oczyszcza włosy z pozostałości produktów stylizacyjnych. Spowalnia również przetłuszczanie się włosów i odświeża skórę.
Glinka czarna
Chroni włosy przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrzych, więc doskonale sprawdzi się latem, gdy włosy narażone są na wysoką temperaturę. Poza tym wykazuje działanie wzmacniające i odżywiające.
fot. Adobe Stock
Glinka na włosy - jak ją stosować?
Glinka może być wykorzystana w pielęgnacji - ma za zadanie oczyszczać, odkażać i detoksykować skórę głowy oraz w stylizacji włosów - unosi je u nasady i przedłuża świeżość fryzury.
Glinka jako szampon do włosów
Wymieszaj glinkę z wodą lub hydrolatem i umyj włosy dokładnie tak, jak tradycyjnym szamponem. Pamiętaj, że stworzona mikstura będzie dosyć tępa i nie będzie się pienić - mycie nią zajmie nieco więcej czasu. Po umyciu niezbędne będzie zastosowanie odżywki lub maski.
Glinka jako maska do włosów
Aby glinka posłużyła nam jako maska, należy wymieszać ją z wybranym olejkiem do włosów. Mieszankę nałóż na całą długość włosów i skalp i zostaw na 20 minut. Po tym czasie spłucz i umyj włosy szamponem, najlepiej tym delikatnym bez silnych detergentów (świetnie sprawdzą się te dla dzieci).
Glinka jako suchy szampon
Nałóż glinkę u nasady włosów, w tych miejscach, w których używasz zazwyczaj suchego szamponu. Zostaw na kilka minut, a następnie wyczesz szczotką. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się biała glinka.
Glinka jako peeling do skóry głowy
Wymieszaj glinkę z ulubionym olejkiem i łyżką cukru. Tak powstałą mieszanką masuj skórę głowy kilka minut. Spłucz i umyj włosy szamponem.
Zalety stosowania
- reguluje pracę gruczołów łojowych,
- odżywia i stymuluje cebulki,
- łagodzi podrażnienia skóry głowy,
- przedłuża świeżość fryzury,
- zmniejsza wypadanie włosów,
- łagodzi podrażnienia, zaczerwienienie i swędzenie skóry głowy,
- pobudza krążenie krwi przez co przyśpiesza wzrost włosów,
- zwiększa objętość włosów.
Więcej o pielęgnacji włosów: