Uczulenie na farbę do włosów fot. Adobe Stock

Uczulenie na farbę do włosów - czym się objawia i jak go uniknąć?

Uczulenie na farbę do włosów nie zdarza się bardzo często, ale bywa, że powoduje wysypkę i inne reakcje alergiczne. Aby tego uniknąć, należy przede wszystkim przeczytać wszystkie informacje zawarte na opakowaniu.
Małgorzata Machnicka / 02.11.2020 16:07
Uczulenie na farbę do włosów fot. Adobe Stock

Uczulenie na farbę do włosów najczęściej objawia się swędzeniem, pieczeniem i zaczerwienieniem skóry. Jeżeli po pierwszym użyciu danego produktu skóra reaguje w sposób typowy dla alergików, należy przede wszystkim przestać jej używać. 

Farbowanie włosów powinno być bezpieczne. Na każdym opakowaniu farby wypisane są przeciwwskazania i ostrzeżenia, do których obowiązkowo należy się stosować. Inaczej może czekać nas bardzo przykra niespodzianka.

Samodzielne testy w domu

Producenci farb bardzo często proponują kobietom, by przeprowadziły 48-godzinny test skórny. To nie zawsze dobry pomysł. Metoda „za uchem" może się okazać przykra w konsekwencjach - reakcja alergiczna niekoniecznie musi się zatrzymać na tym małym skrawku skóry, który posmarujesz.

Jeżeli uczulenie jest permanentne i silnie działające na organizm, może się rozprzestrzenić i panoszyć na skórze przez długi czas. Zawsze lepiej poprosić o konsultację dermatologa, który powie dokładnie - i zachowasz przy tym większą pewność - że używana przez farba jest odpowiednia dla twojej skóry.

Czytaj informacje na opakowaniu

Warto też usiąść spokojnie z opakowaniem waszej farby i przeczytać dokładnie wszystko, co jest na niej napisane - szczególnie przy przeciwwskazaniach - te mogą się okazać zbawienne i uchronić przed przykrymi konsekwencjami.

Jak nakładać farbę, aby uniknąć uczulenia?

Farbę należy nakładać na niemyte włosy. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta - naturalnie przetłuszczone włosy, to znaczy niemyte przez dwa, może trzy dni, pomagają uniknąć potencjalnego uczulenia.

Kwestia zabezpieczenia rąk jest również bardzo ważna - do każdej farby dodawane są foliowe rękawiczki ochronne - właśnie po to, by potencjalna alergia nie wdała się przez dłonie, którymi wcieramy farbę. Warto także przed rozpoczęciem farbowania nałożyć na ramiona oraz plecy jakąś ochronną folię bądź nieużywanym ręcznikiem. 

Przed nałożeniem farby warto zaaplikować niewielką ilość kremu bądź innego tłustego produktu np. wazeliny - to zmniejszy problem ewentualnego zabrudzenia skóry, ponieważ z tłustej warstwy będzie o wiele łatwiej ją zmyć. 

Jak często pojawia się uczulenie na farbę?

Statystyki mówią o około 5% wszystkich użytkowników. Najczęściej uczulenie objawia się swędzeniem lub zaczerwienieniem skóry. W ciężkich przypadkach taka reakcja pojawia się na całym ciele, obejmuje różny jego obszar i dotyczy różnych części ciała. 

Częstą reakcją alergiczną na farby jest tak zwana pokrzywka kontaktowa. Pojawia się ona zazwyczaj do kilkudziesięciu minut po nałożeniu farby i charakteryzuje się tym, że skóra czerwienieje, zaczyna piec, szczypać i swędzieć. To jednak nie koniec problemów - ta reakcja może przerodzić się w powstawanie czerwonych łat na całym ciele, a nawet oskrzelową astmą, którą charakteryzować będzie kichanie, wymioty, spotykane trudności przy połykaniu czy chociażby świszczący oddech. Może również doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men. Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 29.11.2010

Masz problem z włosami, skórą głowy albo kosmetykami do włosów? Zapytaj eksperta. Odpowiedzi na najciekawsze pytania znajdziesz w dziale Porady fryzjera.