POLECAMY

Co zrobić, gdy jesteśmy uczuleni na farby do włosów?

Nie zdarza się to bardzo często, ale bywa, iż używanie farb do włosów w tradycyjny sposób jest niemożliwe, gdyż kontakt z nimi powoduje wysypkę i inne reakcje alergiczne. Czy możemy w tym wypadku zastąpić czymś tradycyjne farby do włosów?
Co zrobić, gdy jesteśmy uczuleni na farby do włosów?

Jeżeli po pierwszym użyciu danej farby skóra "odzywa się" na nią w sposób typowy dla alergików, należy przede wszystkim przestać jej używać. Nic na siłę - pamiętajcie o tym. Farbowanie włosów to jest coś, bez czego da się spokojnie obejść i nie ma potrzeby na siłę robić tego, co może nam zaszkodzić. Na każdym opakowaniu farby do włosów są przeciwwskazania i ostrzeżenia, do których lepiej się stosować. Inaczej może czekać nas bardzo przykra niespodzianka.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o farbach i szamponach koloryzujących?

Producenci farb bardzo często proponują kobietom, by testowały farby na sobie. To nie jest zbyt dobry pomysł. Metoda "za uchem" może się okazać przykra w konsekwencjach, to znaczy reakcja alergiczna niekoniecznie musi się zatrzymać na tym małym skrawku, który posmarujecie. Jeżeli uczulenie jest permamentne i silnie działające na organizm, może się rozprzestrzenić i panoszyć się po waszej skórze przez długi okres czasu. Zawsze lepiej poprosić o konsultację dermatologa, który powie wam dokładnie - i zachowacie przy tym większą pewność - że używana przez was farba jest odpowiednia dla waszej skóry.

Czytaj informacje na opakowaniu

Warto też usiąść spokojnie z opakowaniem waszej farby i przeczytać dokładnie wszystko, co jest na niej napisane. Mocny nacisk przy czytaniu należy położyć na przeciwwskazaniach - te mogą się okazać zbawienne i uchronić was przed przykrymi konsekwencjami. Może też zabrzmieć dziwnie to, co teraz przeczytacie (zakładając, że wcześniej nie farbowałyście włosów), ale farbę należy nakładać na niemyte włosy. Dlaczego takie są właśnie wskazania? Ano odpowiedź jest bardzo prosta - naturalnie przetłuszczone włosy, to znaczy niemyte przez dwa, może trzy dni, pomagają uniknąć potencjalnego uczulenia. Kwestia zabezpieczenia rąk jest również bardzo ważna, dlatego do każdej farby dodawane są foliowe rękawiczki ochronne - właśnie po to, by potencjalna alergia nie wdała się przez dłonie, którymi wcieramy farbę. Warto także przed rozpoczęciem farbowania nałożyć na ramiona oraz plecy jakąś ochronną folię bądź nieużywanym ręcznikiem. Farba jest trudno zmywalna, a dzięki temu unikniemy późniejszych nieprzyjemności. Warto to zapamiętać.

Można także przed nałożeniem farby nałożyć pewną warstwę kremu bądź innego tłustego środka - to zmniejszy problem ewentualnego zabrudzenia skóry, ponieważ z tłustej warstwy będzie o wiele łatwiej ją zmyć. Jeżeli jednak spotkają was przykrości ze strony przebarwień, zawsze możecie spróbować je usunąć wodą. Jako jednak, że rzadko kiedy to pomaga, bardzo często używa się w takich przypadkach wody z szamponem lub wacika, który uprzednio nasączamy alkoholem lub świeżym sokiem wyciśniętym z cytryny.

W ilu przypadkach pojawia się reakcja alergiczna u ludzi? Statystyki mówią o około pięciu procent wszystkich użytkowników. To niezbyt wielka ilość, ale zanim samemu się nie spróbuje, nigdy się nie wie, czy należy się do tej pechowej, suma summarum nielicznej grupki. Jakie reakcje alergiczne występują najczęściej? Bardzo często jest to swędzenie skóry lub zaczerwienienie. Jednak to są dość delikatne przypadki - wbrew pozorom niektórzy muszą później zwalczać tę chorobę przez dłuższy czas i cierpią przez to bardzo mocno. W ciężkich przypadkach taka reakcja pojawia się na całym ciele, obejmuje różny jego obszar i dotyczy różnych części ciała. Przyczyna tych nieprzyjemności zazwyczaj tkwi w substancji, która nazywana jest PPD. Poza tym farby do włosów są najbardziej drażliwymi środkami, jakie mogą zaszkodzić ludziom. Jednak nie są to zbyt mocno roztrząsane problemy farmaceutów i dermatologów z tego względu, iż procent alergików jest zbyt niski, a w dodatku wśród nich rzadko występują takie uczulenia, które trzeba zwalczać "mocniejszymi środkami".

Zobacz także: Ziołowe preparaty do koloryzacji włosów

Producenci farb, jak można się przekonać, także są bardzo nie w porządku względem swoich klientek. Bardzo często okazuje się, że najzwyczajniej w świecie wprowadzają swoich klientów w ślepy zaułek błędu i podają kategorię nazwy "hypoalergicznej" jako całkowicie uwolnioną od groźby wywołania reakcji alergicznej. To jednak nie jest do końca prawda. Taka farba zmniejsza tylko ryzyko złapania jakiegoś wrednego uczulenia - nie eliminuje go całkowicie. Tak samo napis "bezzapachowy" często propagowany jest jako ta farba, która nie wywołuje takich reakcji, a oznacza jedynie stricte to, co napis - że nie wywołuje alergicznej reakcji.

Częstą reakcją alergiczną na farby jest tak zwana pokrzywka kontaktowa. Pojawia się ona zazwyczaj do kilkunastu-kilkudziesięciu minut po nałożeniu farby i charakteryzuje się tym, że skóra czerwienieje, zaczyna piec, szczypać i swędzieć. To jednak nie koniec problemów - ta reakcja może przerodzić się w powstawaniem czerwonych łat na całym ciele, a nawet oskrzelową astmą, którą charakteryzować będzie kichanie, wymioty, spotykane trudności przy połykaniu czy chociażby świszczący oddech. Warto też dodać kilka słów na temat największego zagrożenia, czyli legendarnego szoku anafilaktycznego. Co ciekawe, w niektórych większych krajach używanie środka PPD jest coraz częściej zakazywane z racji jego szkodliwego działania. Producenci farb bardzo długo walczyli z tą decyzją, jednak prawo było wobec nich nieugięte. Ich determinacja wynikała z tego, iż nie ma obecnie bardziej znanego środka do koloryzowania włosów, który robiłby to tak skutecznie i dokładnie.

Dobrym rozwiązaniem alternatywnym jest używanie farb z henny, które mogą koloryzować włosy na krótki czas. Podobnie jak tatuaż z tego samego preparatu, nie jest to trwałe rozwiązanie, jednak każda kobieta, która chce poczuć się lepiej, mieć inny kolor włosów, wtedy to rozwiązanie wydaje się dla niej idealne. Jednak nawet z tym środkiem nie należy specjalnie przesadzać, ponieważ jak wszystko w nadmiarze, to także może być szkodliwe dla nie tylko włosów, ale i skóry i reszty organizmu.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

Masz problem z włosami, skórą głowy albo kosmetykami do włosów? Zapytaj eksperta. Odpowiedzi na najciekawsze pytania znajdziesz w dziale Porady fryzjera.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (14)
/2 lata temu
co zrobic jak nawet po ziolowej farbie wyszla reakcja alergiczna
/3 lata temu
Co możecie poradzić jeśli ktoś ma uczulenie nawet na hennę ? I to nie tylko wysypkę :/
/3 lata temu
Zafarbowalam farba z Biokap-u i .....reakcja alergiczna jest gorsza niz po farbie z marketu :(
POKAŻ KOMENTARZE (11)