Do najbardziej niepożądanych składników farb do włosów należą: PDD (parafenylodwuamina), SLS, amoniak oraz parabeny. Uczulenie na farbę do włosów najczęściej objawia się swędzeniem, pieczeniem, zaczerwienieniem skóry, bólem głowy. Reakcje te są niebezpieczne, dlatego przez każdą koloryzacją obowiązkowo należy wykonać próbę uczuleniową oraz dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.
Spis treści:
- Uczulenie na farbę do włosów - jak to sprawdzić?
- Jak nakładać farbę, aby uniknąć uczulenia?
- Uczulenie na farbę do włosów - objawy
- Jaką farbę do włosów wybrać, aby zminimalizować ryzyko uczulenia?
- Uczulenie na farbę do włosów - jak leczyć?
Uczulenie na farbę do włosów - jak to sprawdzić?
Producenci farb zalecają test skórny. Próbę wykonuje się za uchem, w zgięciu łokcia lub na szyi na linii włosów. Wystarczy niewielką ilość farby nałożyć w wybrane miejsce i odczekać kilka godzin. Reakcje pojawiają się zazwyczaj po 48 godzinach, ale mogą również wystąpić natychmiast (świąd, pokrzywka).
Za każdym razem należy zachować szczególną ostrożność i dokładnie czytać wszystkie informacje na opakowaniu.
Dobre farby do włosów z Rossmanna: 5 produktów, które zapewniają efekt jak z salonu
fot. Uczulenie na farbę do włosów / Adobe Stock, DenisProduction.com
Jak nakładać farbę, aby uniknąć uczulenia?
Farbę najlepiej nakładać na niemyte włosy. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - naturalnie przetłuszczone włosy, zmniejszają ryzyko potencjalnego uczulenia.
Kwestia zabezpieczenia rąk jest również bardzo ważna - do każdej farby dodawane są foliowe rękawiczki ochronne - właśnie po to, by potencjalna alergia nie wdała się przez dłonie, którymi wcieramy farbę. Wmasuj w nie również niewielką ilość kremu bądź innego tłustego produktu np. wazeliny - to zmniejszy problem ewentualnego zabrudzenia. Warto także przed rozpoczęciem farbowania nałożyć na ramiona oraz plecy ochronną folię lub ręcznik.
Uczulenie na farbę do włosów - objawy
Uczulenie na farbę najczęściej objawia się swędzeniem lub zaczerwienieniem skóry. W ciężkich przypadkach taka reakcja pojawia się na całym ciele.
Częstą reakcją alergiczną na farby jest też tak zwana pokrzywka kontaktowa. Pojawia się ona zazwyczaj do kilkudziesięciu minut po nałożeniu farby i charakteryzuje się tym, że skóra czerwienieje, zaczyna piec, szczypać i swędzieć. To jednak nie koniec problemów - może przerodzić się w powstawanie czerwonych łat na całym ciele, a nawet oskrzelową astmą, którą charakteryzować będzie kichanie, wymioty, spotykane trudności przy połykaniu czy chociażby świszczący oddech. Może również doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.
Jaką farbę do włosów wybrać, aby zminimalizować ryzyko uczulenia?
Jeśli masz wrażliwą skórę głowy, sięgnij po naturalne farby (np. henna do włosów) lub specjalne kosmetyki dla alergików, dostępne w aptekach oraz wybranych drogeriach. Zawierają odżywcze olejki oraz składniki roślinne (m.in. olejek arganowy, wyciąg z wierzby, kwasy owocowe), które dodatkowo wzmacniają i chronią pasma.
Najzdrowsze farby do włosów - 5 produktów, które nie niszczą włosów
Uczulenie na farbę do włosów – jak leczyć?
Jeśli wystąpiła reakcja alergiczna, natychmiast dokładnie zmyj farbę z włosów oraz skóry głowy. Użyj do tego delikatnego szamponu, najlepiej przeznaczonego dla dzieci. Aby złagodzić świąd rób także chłodzące kompresy.
Dla bezpieczeństwa umów się na wizytę do lekarza, który dokładnie zbada skórę oraz rozpisze plan leczenia.
Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men. Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 29.11.2010
Czytaj także:
Farbowanie włosów w domu krok po kroku: wskazówki, dzięki którym uzyskasz wymarzony kolor
Jak prawidłowo wykonać próbę uczuleniową przed farbowaniem włosów?
Farbujesz włosy? Sprawdź, jak podczas pielęgnacji wpływa na nie woda