POLECAMY

Rozstępy – pozbądź się ich skutecznie

Zaburzenia hormonalne, szybki przyrost wagi w ciąży, stres, geny... Te wszystkie czynniki sprzyjają rozstępom. Jednak w przypadku rozstępów doskonale sprawdza się zasada: Lepiej zapobiegać, niż leczyć. A więc do dzieła!
Rozstępy – pozbądź się ich skutecznie

Skąd się biorą rozstępy?

Rozstępy występują najczęściej na udach, brzuchu, pośladkach i piersiach. U osób ćwiczących na siłowni i kulturystów, rozstępy są częściej widoczne na wewnętrznej stronie ramion, pod ramionami, na klatce piersiowej, barkach, wewnętrznej stronie ud.

Przyczyn powstawania rozstępów jest dużo. Są to np. zaburzenia hormonalne, szybki przyrost masy ciała w krótkim czasie, ciąża, uwarunkowania genetyczne, a także zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej. Badania także wykazały, że zbyt wiele stresów także działa na powstawanie rozstępów. W sytuacji stresowej nasz organizm produkuje kortyzol, jego nadmiar upośledza funkcjonowanie fibroblastów (komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny), które sprawiają, że skóra jest odporna na rozciąganie i elastyczna. Zbyt duża ilość kortyzolu w naszym organizmie występuje także w okresie ciąży, dojrzewania oraz tycia. Powstają w wyniku nadmiernego naciągnięcia skóry, a w efekcie zerwania sieci włókien kolagenowych, które tworzą jej strukturę.

Na początku rozstępy przypominają fioletowe lub czerwone prążki. W momencie ich powstawania można je skutecznie zlikwidować. Później, gdy stają się blade, zupełna likwidacja jest niemożliwa, można jednak zastosować metody, które sprawią, że rozstępy przybiorą barwę otaczającej je skóry.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Genetyczne uwarunkowania można przezwyciężyć zapobiegając rozstępom. Nie martw się, jeśli Twoja mama ma rozstępy. Jeśli zaczniesz im zapobiegać już dziś, prawdopodobieństwo, że się pojawią jest znikome... Czytaj dalej w serwisie Uroda.wieszjak.polki.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)