Co jeść, by nie mieć problemów z cerą?

dieta ma wpływ na cerę fot. Fotolia
Błyszcząca twarz, łuszcząca się skóra, zmiany skórne wywołane trądzikiem – zamiast kolejnego kosmetyku spróbuj zmiany diety. To, co jesz, wpływa na cały twój organizm, a więc także wygląd skóry. Jeśli dostarczasz sobie za mało wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, skóra będzie się przesuszać. Jeśli za dużo tłuszczów nasyconych – pojawią się zaskórniki...
/ 31.01.2012 13:54
dieta ma wpływ na cerę fot. Fotolia

Problemy z cerą

Dojrzewanie wiąże się ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. Wtedy też zaczynają się pojawiać kłopoty z cerą, gruczoły łojowe produkują więcej łoju, przez co twarz staje się błyszcząca i często powstają problemy z trądzikiem.

Co prawda wciąż toczą się dyskusje co do wpływu rodzaju pokarmu na stan skóry, z drugiej strony udowodnione jest, że pewne witaminy i mikroelementy są niezbędne do zachowania prawidłowego stanu skóry. A zatem dieta może mieć charakter pomocniczy w leczeniu zmian skórnych.

Zmień dietę

Tłuszcz powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi w ograniczonej ilości. Spożywanie obfitych jego dawek, zwłaszcza zwierzęcego, może zaburzać profil lipidowy krwi i sprzyjać powstawaniu zaskórników. Z drugiej strony, zbyt niskie jego spożycie również wpłynie niekorzystnie na nasz organizm. Tłuszcze, w tym cholesterol, są składnikiem błon komórkowych i surowcem do tworzenia łoju, który w pewnych ilościach jest niezbędny, ponieważ zapobiega utracie wody przez skórę, a także chroni ją przed zewnętrznymi zanieczyszczeniami środowiskowymi. Dodatkowo tłuszcze dostarczają szczególnie ważnych dla skóry witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E).

Niedostateczna ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych powoduje zmiany skórne, takie jak: suchość, łuszczenie się czy pękanie. Zatem należy wybierać produkty obfitujące w te związki: olej słonecznikowy, rzepakowy, oliwę z oliwek, orzechy, również ryby zawierają pożądane kwasy tłuszczowe. Unikajmy tłuszczów nasyconych, w które obfitują tłuszcze zwierzęce, w tym hamburgerów czy pizzy.

W tkance tłuszczowej i skórze mogą gromadzić się toksyny, które następnie są przez nią wydalane, co pogarsza stan skóry. Należy więc unikać produktów ze sztucznymi dodatkami, konserwantami, które mogą podrażniać skórę (ketchupów, musztardy, sztucznych napojów). Te substancje oraz alkohol mogą również nadwyrężać wątrobę, która jest odpowiedzialna m.in. za neutralizację toksyn w naszym organizmie. Może to „odbić” się na naszej skórze.

Zobacz też: Dieta dla skóry, włosów i paznokci – galeria

Dieta kontra pryszcze

Nie wskazane są także ostre przyprawy, które rozszerzają naczynia krwionośne i mogą nasilać objawy trądziku. Nadmiar soli także wydalany jest przez skórę i sprzyja tworzeniu się pryszczy. Pamiętajmy za to o spożywaniu dużej ilości wody, zapewni ona dostateczne nawodnienie organizmu i skóry oraz pomoże oczyszczać organizm z toksyn.

Ponadto spożywajmy dużą ilość warzyw, owoców oraz produktów zbożowych z grubego przemiału. Zapewnią one odpowiednią podaż witamin, szczególnie: C, B2, B6, niacyny, biotyny, kwasu pantotenowego i składników mineralnych: cynku, wapnia, magnezu, fosforu, selenu, miedzi, krzemu, sodu i żelaza. Pamiętajmy także o wystarczającej ilości snu, aby nasz organizm, w tym i skóra, miał czas na regenerację.

Polecamy: Co ma wspólnego sen z wyglądem naszej skóry?

Pogorszony stan skóry po pewnych produktach może być kwestią indywidualną, warto zatem obserwować siebie i w miarę możliwości unikać produktów, po których nasza cera wygląda gorzej.

Redakcja poleca

REKLAMA