Mona Lisa Selfie fot. capeodd.com

Selfie to sztuka. W Londynie powstaje wystawa - twoje selfie może zawisnąć w galerii

Przesada czy po prostu nadążanie za trendami?
Edyta Liebert / 23.02.2017 16:14
Mona Lisa Selfie fot. capeodd.com

"From Selfie to Self-Expression" to tytuł wystawy, która ukaże się w Londynie. Jej tematem będę autoportrety - zarówno te, które przeszły już do kanonu sztuki, jak i te, które mogą do tego miana pretendować, czyli selfie. Selfie sztuką? Niedawno było traktowane jako przejaw narcyzmu, machiawelizmu czy psychopatii.

Yolocaust, czyli selfie w obozie koncentracyjnym. Te zdjęcia wywołały burzę w internecie

Wpływ social mediów i autokreacja w internecie może prowadzić do przejawów skrajnej głupoty (rosyjska modelka która ryzykowała życie, by mieć zdjęcie z wieżowca). Zdaniem socjologów, to też rodzaj sztuki, która mówi wiele o nas samych - jak postrzegamy siebie, świat, media, czym dla nas jest autoportretowanie. Modą? A może już sztuką?

"From Selfie to Self-Expression": pierwsza taka wystawa

Choć czasy i narzędzia artystycznego wyrazu się zmieniają, idea "selfie" w jakimś sensie pozostaje niezmienna. Od 31 marca do 30 maja w galerii Saatchi w Londynie, odwiedzający wystawę będą mieli okazję odpowiedzi sobie na pytanie: "czy selfie to już sztuka?", podczas zwiedzania wystawy. Ma się ona składać ze zdjęć zrobionych z ręki oraz autoportretów wielkich twórców, np. Vincenta van Gogha, Rembrandta, Velazqueza, a także znanych selfie, które robiły karierę w social media - nie zabraknie słynnej oscarowej fotografii czy selfie zrobionego przez Baracka Obamę.

 

#Obamaselfie#selfieeveryday#selfienation#bestselfie#celebselfies#buyaselfie#worldwideselfie#

Post udostępniony przez R&P 4 Less (@rp4less)

Nigel Hurst, dyrektor generalny galerii podkreśla, że selfie, to przykład tego jak współczesne społeczeństwo za sprawą nowych technologii wyraża siebie. - Pod wieloma względami autoportrety, selfie są uosobieniem transformacji współczesnej kultury. Ta wystawa to wgląd w historię i potencjał twórczy autoportretów - wyjaśnia Hurst.

Twoje selfie w galerii?

Naprzeciw oczekiwaniom i trendom wyszła firma Huawei. Wraz z Saatchi zachęcają do wzięcia udziału w konkursie #SaatchieSelfie. Od 23 lutego do 19 marca każdy może wysyłać swoje selfie, a najlepsze znajdą się na wystawie. Na zwycięzców czekają również inne nagrody, szczegóły konkursu można znaleźć na stronie: www.saatchigallery.com/selfie. Przeczytajcie jak zrobić idealne selfie.

 

'Another Winter Day' #SaatchiSelfie

Post udostępniony przez P A T R I C I A P A Z (@patripatpaz)

 

FOOLS GOLD

Post udostępniony przez Claire Luxton (@claireluxtonstudio)

Kolejne wyzwanie podbija social media #OneFingerSelfieChallenge. Odważycie się?