Niektóre męczą wzrok, inne - intrygują. Złudzenia optyczne są od lat zagadką i wielu z nas przegląda zdjęcia, gify i filmiki z nadzieją, że "nie nabiorą" się na te wzrokowe łamigłówki. Które z nich biją na głowę pozostałe, kto je wymyślił, jak fachowo się nazywają?
Czemu kobiety... zapuszczają wąsy?!
Trudno nieraz rozgraniczyć co jest złudzeniem, co wzrokowym testem, co iluzją, a co... naukowym dowodem. We wrześniu japoński profesor Profesor Akiyoshi Kitaoka z Uniwerytetu Ritsumeiken umieścił na swoim Facebooku ciekawostkę, która pokazało, że ludzkie oko nie jest w stanie zobaczyć wszystkich kropek naraz i wyjaśnia, dlaczego tak właśnie jest. Zdjęcie jest dość leciwe (2000 rok) i pochodzi z 2000 r. z pracy naukowej opublikowanej w czasopiśmie "Perception".
Zadanie polega na zobaczeniu jak największej liczby czarnych kropek - jest ich łączne 12, ale ludzkie oko nie jest w stanie zobaczyć wszystkich naraz. To dowodzi temu, że ludzie nie mają najlepiej rozwiniętego widzenia peryferyjnego, kropka w centralnym punkcie widzenia jest widoczna, a poza nim - nie. "Sztuczka" robiła furorę w mediach społecznościowych. Jest jedną z bardzo licznych zagadek wzrokowych, które dokumentują, jak pracuje mózg. Jakie znamy jeszcze popularne złudzenia optyczne? Zobaczcie wideo, a potem przejdźcie do galerii - tam znajdziecie odpowiedzi na swoje pytania oraz opisy optycznych iluzji, grafik, które były, są i będą przedmiotem licznych dyskusji i udostępnień.
Jak powstały i kto je "odkrył"? Zajrzyjcie do naszego zestawienia, by się tego dowiedzieć.
Chcesz osiągnąć sukces? Zobacz, jak pracują wielkie umysły
Złudzenie optyczne - kolory
Niebieska i zielona ćwiartka prostokąta w rzeczywistości maja ten sam kolor: można to łatwo sprawdzić np. pobierając zdjęcie i zerkając na miniaturkę na pulpicie lub otworzyć w programie graficznym.
Złudzenia optyczne - kwadraty
Patrząc kwadrat po kwadracie, myślisz, że są one ruchome. Gdy tylko zatrzymasz wzrok na jednym punkcie, złudzenie to znika.
Sciana kawiarni w Wielkiej Brytanii
Taka ściana pojawiła się w brytyjskiej kawiarni, pokrytej białymi i czarnymi płytkami. Wszystkie szare linie wydają się być ukośne, w rzeczywistości są do siebie równoległe.
Siatka Hermanna
To przykład złudzenia optycznego nazwany od nazwiska niemieckiego psychologa, Ludimara Hermanna. Gdy patrzysz na całą siatkę, na przecięciach się białych linii widać szare plamki. Gdy spojrzysz w dany punkt, plamki znikają.
Obracające się koła
Patrząc na tę grafikę, odsuwaj i przysuwaj głowę od i do monitora. Koła będą obracać się w przeciwnym kierunku!
Trójkąt Kanizsa
Złudzenie optyczne swą nazwę zawdzięcza włoskiemu psychologowi Gaetano Kanizsowi, który je zaobserwował i opisał. Podczas patrzenia na ten obrazek mózg kreuje iluzję: wydaje się, że widać kontury czarnego trójkąta, który w rzeczywistości wcale się tam nie znajduje.
Okręgi Titchenera
Pomarańczowe koło po prawej stronie wydaje się być większe od tego po lewej, ale w rzeczywistości koła te są identycznej wielkości. Znacie to zjawisko? Opisał je brytyjski psycholog Edwarda Titchener, pierwsze badania nad nim przeprowadził niemiecki psycholog Hermann Ebbinghaus.
Szachownica Adelsona
To zjawisko odkrył profesor Edward H. Adelson. Chociaż pole A wydaje się być znacznie ciemniejsze, niż pole B, w rzeczywistości są one identycznego koloru! Jak to zweryfikować? Wystarczy połączyć oba pola kreską tego samego koloru i optyczna różnica znika.
Złudzenie optyczne - potwory
Przerażająca grafika, prawda? Dlatego też bardzo często znajdziecie ją w książkach do psychologii. Mózg zmienia realne proporcje widoczne na obrazku, bo wydaje się nam, że potwór z 2 planu jest większy, jednak w rzeczywistości są tego samego rozmiaru.