Movember fot. kolaż Ula Bugaeva

Movember – zapuść wąsy w listopadzie

Wąs, pląs i hajs – takim hasłem organizatorzy corocznej akcji Movember zachęcają do zapuszczania wąsów, szerzenia wiedzy na temat profilaktyki nowotworowej (szczególnie dotyczącej raka jąder i prostaty) oraz zbierania funduszy na realizację bezpłatnych badań dla mężczyzn w całej Polsce!
Marta Słupska / 17.11.2016 12:53
Movember fot. kolaż Ula Bugaeva

Myślimy często: „nie załamuj się, chłopaki nie płaczą”. Od mężczyzn oczekujemy wsparcia, głośno mówiąc o swoich problemach. Organizujemy akcje dotyczące chorób kobiecych, nowotworów piersi, jajników, macicy… A co z tymi męskimi? Niestety, te często pozostają w cieniu, stając się tematami tabu: w mediach mówi się o nich rzadziej, a panowie wstydzą się rozmawiać o nich między sobą lub z lekarzem. Aby przerwać tę zmowę milczenia, co roku w listopadzie organizowana jest niezwykła akcja – Movember – której celem jest zwrócenie uwagi na profilaktykę nowotworów przytrafiających się wyłącznie mężczyznom: raka jąder i prostaty.

Rak jąder - najczęstszy onkologiczny problem młodych mężczyzn

Movember, czyli zapuść wąsy w listopadzie!

Jak to zwykle bywa z znanymi na całym świecie akcjami, także i ta rozpoczęła się przypadkiem i w nietypowy sposób. W 2003 roku w Australii dwóch przyjaciół – Travis Garone i Luke Slattery – postanowili zapuścić wąsy, które od dawien dawna były już niemodne. Po pewnym czasie panowie zorientowali się, że zarost pod nosem jest świetnym narzędziem do rozpoczynania wszelkich dyskusji, zaczęli więc wykorzystywać go do mówienia o ważnych sprawach. Tak oto wąsy zaczęły prowokować do rozmów o profilaktyce męskich nowotworów, a z czasem akcja zyskała swoją nazwę: Movember. Do nietypowej inicjatywy przyłączyło się grono kolegów Travisa i Luke’a, których zachęcili hasłem: „Czy jesteś wystarczająco męski, by być moim kolegą?”. Aby wziąć udział w zabawie, każdy uczestnik musiał – poza zapuszczaniem wąsów i zachęcaniem do tego znajomych – wpłacić 10 dolarów. Fundusze zostały później przeznaczone na rzecz fundacji zajmującej się badaniami nad rakiem prostaty.

Movember przywędrował do Polski w 2014 roku. Od tego czasu w listopadzie organizowane są liczne wydarzenia, które mają celu zwrócenie uwagi na profilaktykę raka jąder i prostaty.

Zmień coś na swojej twarzy na ten jeden miesiąc i zapuść Wąs w listopadzie. Zyskasz przede wszystkim ogromną uwagę, którą możesz wykorzystać, by porozmawiać ze swoimi kolegami i braćmi na temat profilaktyki męskich nowotworów. Rak to temat, którym niejednokrotnie się straszy - wyjdźmy więc na przeciw tworząc własne historie. Badania profilaktyczne męskich nowotworów są proste i może zrobić je każdy. Aby jednak każdy mógł się o tym dowiedzieć, potrzebne jest rozmawianie o akcji Movember – dlatego właśnie zapuszczamy Wąsy i stajemy się jej żywymi sztandarami

– zachęcają organizatorzy polskiego oddziału akcji na stronie movember.org.pl.

Nasza redakcja – pomimo tego że składa się z samych kobiet – popiera i wspiera Movember. My wprawdzie nie możemy zapuścić wąsów, przypominamy jednak o akcji „uzbrojone” w wąsy sztuczne, ale równie twarzowe! :)

 

Nasza naczelna @mklimkowska wspiera akcję #movember #mustache #polkipl #charytatywnie #dlafacetów #wąsy

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @polkipl

 

Polki.pl wspierają #movember #polkipl #mustache #wąsy #girls #dziewczyny #curlyhair #girl

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @polkipl

Jeśli macie jeszcze wątpliwości, czy warto dołączać do Movember, przypominamy, że według ogólnoświatowych statystyk raka jąder diagnozuje się corocznie u 49,000 mężczyzn. Statystyki dotyczące raka prostaty są jednak o wiele gorsze: rok w rok wykrywa się go aż u 1,1 miliona panów!

Co roku w Polsce na te nowotwory umiera tysiące mężczyzn. Tymczasem w większości przypadków wystarczyłoby szybkie wykrycie choroby, by uratować życie chorego. Przykładowo wczesne wykrycie raka jąder sprawia, że jest on w 99% wyleczalny!

Współczesna medycyna stoi na tak wysokim poziomie, że rak od dawna przestał już być wyrokiem. Aby jednak można było skutecznie go leczyć, konieczne są regularne samobadania jąder i kontrole lekarskie, o czym panowie często zapominają. Wielu z nich mylnie sądzi też, że nowotwory atakują głownie osoby starsze – tymczasem na raka prostaty chorują panowie już po 45. roku życia, a raka jąder diagnozuje się najczęściej pomiędzy 14. (tak, czternastym!) a 34. rokiem życia.

Gdzie szukać ważnych informacji o badaniach i męskich nowotworach?

Cały harmonogram akcji, informacje o tym, jak skorzystać z bezpłatnych badań i jak prawidłowo przeprowadzać samobadanie, znajdują się na stronie movember.org.pl. Tam też możemy poczytać o wspomnianych nowotworach, a w razie wątpliwości poradzić się lekarza specjalisty. Organizatorzy zachęcają także do wpłacania datków – za zebrane fundusze zrealizują m.in. bezpłatne badania USG dla mężczyzn w całej Polsce.

Mimo że inicjatywa skierowana jest do mężczyzn, panie mogą wziąć w niej czynny udział, zawieszając swojemu partnerowi – na przykład w łazience – specjalną movemberową zawieszkę, która będzie mu przypominać o samobadaniu jąder. Można ją dostać m.in. w specjalnych wyspach w centrach handlowych, których wykaz znajdziemy na stronie movember.org.pl. Zawieszki są wodoodporne, można je więc zawieszać na przykład pod prysznicem.

Zachęcamy do udziału, bo gra jest warta świeczki! 

5 faktów o raku prostaty!