Zazwyczaj ci z nas, którzy porywają się na budowę domu, pragną przestrzeni. Dużych okien z widokiem na ogród, wygodnej kuchni, przestronnego salonu, przytulnej ale wystarczająco dużej sypialni (przecież musi pomieścić naszą garderobę).
A czy da się zbudować dom, który ma zaledwie kilkanaście metrów kwadratowych? Przecież to tyle, ile ma dziecięcy pokój, który nierzadko jeszcze trzeba dzielić z rodzeństwem. Okazuje się, że tak. Pionierem w budowie mikroskopijnych domków, co chyba nikogo nie zaskoczy, jest Skandynawia. Oto 5 przykładów z różnych krajów, które udowadniają, że na kilku metrach kwadratowych można żyć wygodnie.
Banksy znowu szokuje. Zobacz jego hotel w Betlejem
1. 10-metrowy dom ze sklejki, Szwecja
W tej malutkiej przestrzeni mieści się kuchnia i łóżko do spania. Idealna przestrzeń dla studenta, prawda? Kto by pomyślał, że w tak skromnej przestrzeni zmieścić się kuchnia i łóżko do spania?
fot. dezeen.com
2. Dom z wielkim oknem, Japonia
Kontrowersyjny projekt, ale jeśli okno wychodzi na morze, to czemu nie? Idealny by wstawić do niego łóżko i całymi dniami leżeć, obserwować fale i nadlatujące mewy. Dom ma piętro i jak zapewnia sam projektant, da się w nim zmieścić kuchnię, salon i sypialnię.
fot. dezeen.com
3. Drewniany domek, Chile
Na tych 15 metrach kwadratowych mieści się dosłownie wszystko. Projektanci zapewniają, że dom nadaje się nawet dla... pary. Materiałem konstrukcyjnym i wykończeniowym jest wędzone drewno.
fot. dezeen.com
4. Dom z drukarki 3D, Holandia
Wprowadzenie na rynek drukarki 3D przyniosło prawdziwą rewolucję w wielu dziedzinach życia. Do wydrukowania tego 8-metrowego budynku holenderscy architekci użyli biodegradowalnych materiałów, jest to więc idealne, chociaż przejściowe rozwiązanie dla tych, którzy poszukują małego miejsca dla siebie.
fot. dezeen.com
5. 13-metrowy dom ze sklejki, Anglia
Na 13 metrach kwadratowych zaprojektowali skromne, ale funkcjonalne mieszkanie w londyńskiej przybudówce. Zastosowali rozwiązania wykorzystywane m.in. przy budowie jachtów. Tutaj również liczył się każdy centymetr kwadratowy, aby maksymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń.
Kolejna rzecz, którą możemy pochwalić się za granicą!
fot. dezeen.com