Bez wątpienia całe społeczeństwo dzieli się na dwie grupy: tych, którzy biorą poranny prysznic w celu rozbudzenia się oraz tych, którzy nie wyobrażają sobie codziennego życia bez kilkunastu minut wieczornego relaksu w wannie. Która grupa zdaniem naukowców działa na korzyść swojego zdrowia, a która niekoniecznie? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!
Poranny prysznic czy wieczorna kąpiel? Co jest lepsze dla twojego zdrowia?
Argumentem osób biorących kąpiel wieczorem jest to, że wchodzą do łóżka pozbawieni bakterii nagromadzonych na skórze podczas całego dnia. Z kolei ci, którzy biorą poranny prysznic twierdzą, że właśnie o poranku zmywają z siebie drobnoustroje, które pojawiły się na ich ciele podczas snu. Jaka zatem jest prawda?
Zdaniem psychiatry dr Janet K. Kennedy, która udzieliła wywiadu w "New York Times", z psychologicznego punktu widzenia ci, którzy mają problem ze wstawaniem, zdecydowanie powinni brać poranny prysznic. Letnia woda rozbudza organizm i sprawia, że w dobrej formie wkraczamy w nowy dzień. Z kolei osoby, który mają problem z zasypianiem powinny zdecydować się na wieczorną kąpiel w wannie. To działanie wprowadzi organizm w stan relaksu, który ułatwi zaśnięcie.
Jeśli chodzi zaś o lekarzy dermatologów, na każdym kroku podkreślają oni wyższość prysznica nad kąpielami w wannie, ale pod warunkiem, że mycie się nie trwa dłużej niż 5-10 minut. Wydłużony czas takiej kąpieli zmywa bowiem ze skóry naturalne tłuszcze, które stanowią barierę ochronną dla bakterii, z którymi na co dzień się spotykamy.
Uwaga! Lekarze odradzają kąpiele w gorącej wodzie. Wpływa ona niekorzystnie na nasze naczynia krwionośne i podnosi ciśnienie krwi. To może spowodować nawet zasłabnięcia po wyjściu z wanny czy prysznica!
Jaka więc jest prawda? Otóż na każdym kroku nasze ciało jest narażone na kontakt z drobnoustrojami obecnymi w środowisku, w którym żyjemy. Z tego powodu najlepiej było brać szybki prysznic i rano, i wieczorem. A dlaczego nie kąpiel w wannie? Prawda jest taka, że nawet po niej powinniśmy spłukać ciało słuchawką prysznicową, bowiem tkwienie w wodzie pełnej tego, co przynieśliśmy z pracy czy spaceru nie wydaje się zbyt higieniczne...
Polecamy!
Oblizywanie smoczka – czy można to robić i jak to wpływa na dziecko? Znamy najnowsze wyniki badań!
Na Hashimoto nie chorują tylko kobiety. To także choroba… dzieci