Testy na koronawirusa dla wszystkich nauczycieli fot. Adobe Stock

Bezpłatne testy na koronawirusa dla nauczycieli? To powstrzyma pojawienie się kolejnych ognisk zakażenia?

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym domaga się bezpłatnych testów na obecność koronawirusa dla wszystkich nauczycieli.
/ 20.05.2020 09:27
Testy na koronawirusa dla wszystkich nauczycieli fot. Adobe Stock

Łódzkie przedszkola i żłobki miały otworzyć się ponownie 18 maja, ale u 456 pracowników podejrzewa się zakażenie koronawirusem. W związku z zaistniałą sytuacją w poniedziałek otwarto tylko jeden miejski żłobek. Ta sytuacja jeszcze bardziej potwierdza zasadność wniosku złożonego przez ZNP.

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, by testom zostali poddani wszyscy nauczyciele i pracownicy placówek oświatowych, zanim odbędą się pierwsze zajęcia w szkołach.

Testy dla wszystkich nauczycieli

Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami rządu, od 25 maja w szkołach miałyby być prowadzone zajęcia opiekuńcze dla uczniów klas I-III. Jednak o tym, czy dzieci pójdą do szkół, ostatecznie mają zdecydować rodzice - nie jest to obowiązkowe.

Do pracy mogą wrócić oczywiście tylko ci nauczyciele, którzy są zdrowi i nie wykazują objawów chorobowych. Dzieci, które źle się czują, mają katar, kaszel lub gorączkę również powinny zostać w domach.

Mimo to Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował list do premiera, w którym domaga się umożliwienia wszystkim nauczycielom dostępu do szybkich i bezpłatnych testów na obecność koronawirusa. Motywuje to kwestiami bezpieczeństwa.

Takie rozwiązanie zapewni większe bezpieczeństwo dzieciom, uczniom, nauczycielom i pracownikom 22 tys. placówek wychowania przedszkolnego, 14 tys. szkół podstawowych i placówek oświatowych.
- czytamy w liście ZNP do premiera Mateusza Morawieckiego.

ZNP odwołał się także do sytuacji, jaka miała miejsce w Łodzi. Podkreślił, że blisko 14% pracowników przedszkoli i żłobków uzyskało wynik pozytywny lub wątpliwy. To może pomóc uniknąć pojawienia się kolejnych ognisk zakażenia w sektorze edukacyjnym. 

Stopniowo mają być uruchamiane także poradnie psychologiczno-pedagogiczne i schroniska młodzieżowe. Także ich pracownicy, jak wskazuje ZNP powinni zostać przebadani.

Zobacz więcej informacji:Dlaczego u fryzjera nie można korzystać z telefonu komórkowego?Żeby wejść na plażę latem, będziesz stać w kolejce?Jedno z województw już wygrało z epidemią?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)